آب ورودی به دریاچه ارومیه 400 میلیون مترمكعب كاهش پیدا كرد

آب ورودی به دریاچه ارومیه 400 میلیون مترمكعب كاهش پیدا كرد حیوان خانگی: تبریز - معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست كشور اعلام نمود: با وجود افزایش 23درصدی بارندگی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه امسال نسبت به سال گذشته، شاهد كاهش 400 میلیون مترمكعبی آب ورودی به این دریاچه هستیم.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایرنا، عیسی كلانتری امروز دوشنبه در همایش یكروزه 'نقش آموزش محیط زیست در توسعه پایدار حوضه آبریز دریاچه ارومیه' در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز اظهار نمود: یكی از دلایل كاهش میزان آب ورودی به دریاچه ارومیه، حبس كردن آب ها پشت سد ها می باشد و لازم است وزارت نیرو به تعهدات خود در جهت رهاسازی آب ها عمل كند.
وی اضافه كرد: ما انسان ها معمولا پس از اینكه تخریب می نماییم، مجددا به فكر احیا می افتیم؛ ابتدا ویران می نماییم سپس با هزینه های چند هزاربرابری به فكر احیا هستیم.
وی اضافه كرد: زمانی كه تراز متوسط دریاچه ارومیه در سال 1381 نزدیك به یك هزار و 275 متر بود، تذكراتی مرتبط با خشكی دریاچه ارومیه به گوش رسید اما سازمان محیط زیست وقت با انكار چنین رخداد محیط زیستی از آن چشم پوشی كرد.
وی با اشاره به اینكه تغییرات اقلیمی به مقدار 18 درصد بر روند خشكی دریاچه ارومیه اثرگذار است، تصریح كرد: نباید فراموش نماییم كه عامل اصلی خشكی دریاچه ارومیه خودمان بودیم و نباید دیگران را مقصر بدانیم.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: محیط زیست مساله كل كشور با 80 میلیون نفر جمعیت است ؛ زمانی كه حفظ محیط زیست وابسته به سازمانی با پنج هزار پرسنل خلاصه شود، توانایی مدیریت محیط زیست با 80 میلیون جمعیت با مشكل مواجه خواهد شد.
وی خاطرنشان كرد: آب ورودی به هامون كمتر از 5میلیون متر مكعب در 8 ماه گذشته بود در حالیكه می بایست بیش از یك میلیارد متر مكعب باشد.
وی اضافه كرد: ما انسان های فرصت طلب، باوجود دسترسی به تكنولوژی، به دلیل دانش كم و بینش كوتاه مدت بسیار خودخواه هستیم كه همه چیز را فقط برای نسل حاضر می خواهیم.
وی با اشاره به اینكه طی سال های اخیر تولید سدهای سیوند و ملاصدرا منجر به خشك شدن و از بین رفتن دریاچه بختگان شد، اذعان كرد: همه دریاچه هایی كه خشك شد، سبب اش خودمان بودیم. هم اكنون دریاچه ارومیه نیمه جان است و امیدواریم با اقداماتی كه در جهت احیای آن توسط مردم و دانشگاهیان انجام می گیرد، بتوانیم آن را حفظ نماییم.
وی اظهار داشت: واقع شدن همه تالاب ها و دریاچه ها در انتهای حوضه های آبریز یكی از اساسی ترین مشكلات حوزه محیط زیست در كشور به حساب می آید.
كلانتری با اشاره به تاكید رییس جمهوری بر رعایت و پیگیری چهار مسئله در حوزه پسماند، گرد و غبار و هوای كلانشهرها و احیای تالاب ها اظهار داشت: متاسفانه احیای تالاب ها كار بسیار دشواری است و امیدواری ما برای احیای تالاب ها به علت تغییرات اقلیمی، كاهش بارندگی ها و افزایش بهره برداری ها خیلی محدودتر شده است.
وی با اشاره به اینكه پاسداری از محیط زیست، وظیفه هر شهروند است، اضافه كرد: حفاظت از محیط زیست، حفاظت از یك سازمان دولتی نیست؛ اگر 80 میلیون نفر نخواهند به تعهدات زیست محیطی خود عمل كنند، انتظاری از مسئولین هم نباید نداشته باشند.
وی در مورد نقش آموزش در حفظ محیط زیست اظهار داشت: نخستین آموزش را باید به مدیران رده بالای كشور داد، زیرا كه دانش و آگاهی محیط زیستی این افراد در خیلی موارد پایین تر از متوسط جامعه است و نباید فكر كنند هرآنچه هم اكنون به اختیار دارند را مصرف كنند.
وی تصریح كرد: در حالیكه یكی از چهار اصل توسعه پایدار، حفظ حقوق نسل های بعدی است؛ متاسفانه در سیاست هایمان هیچ جایگاهی برای نسل های بعدی نداریم و فكر می نماییم هرچه كه داریم خودمان باید مصرف نماییم.
وی با اشاره به اینكه برای خودكفا و مستقل بودن، با دنیا قطع ارتباط می نماییم و به جای آن بر منابع موجود در كشور فشار می آوریم، اظهار داشت: متوسط مصرف آب شیرین برای هر شهروند ایرانی یك هزار و 100 لیتر مكعب در سال است، این در شرایطی است كه بیش از 70 درصد مردم سالانه زیر 700 لیتر مكعب آب شیرین مصرف می كنند؛ این به مفهوم خیانت به نسل های بعدی و یكی از دلایل آن بیگانه بودن با برنامه ریزی دراز مدت و نادرستی بعضی از كارشناسان امر است.
وی اذعان كرد: محیط زیست تنها سازمانی است كه پاسدار حق و حقوق نسل های بعداست. وقتی علم از جامعه جدا شود و وقتی دستگاه های دولتی به فكر وظایف هایشان نباشند، نخستین جایی كه باید فریاد بكشد، سازمان محیط زیست است، زیرا مالكیت دریاچه ارومیه برای سازمان محیط زیست است. متاسفانه ما تازه می خواهیم در قرن بیست و یكم بحث محیط زیست را توسعه بدهیم.
وی خاطرنشان كرد: چیزی كه در كشور حائز اهمیت نیست، نبود برنامه ریزی دراز مدت است؛ هم اكنون هیچ كدام از تالاب های پنجاه گانه كشور زنده نیست.
وی با اشاره به اینكه فرهنگ سازی به مفهوم آگاه كردن مردم از حدود اختیارات و وظایف شان است، اظهار نمود: مردم باید نان دربیاورند اما برای نان درآوردن ابتدا به تنفس نیاز دارند.
وی ادامه داد: فرهنگ سازی بی ضابطه هیچ ارزشی ندارد؛ ما باید حق و حقوق شهروندی را آموزش بدهیم. ما حق اعتراض داریم ولی حق اعتراض تنها به مسائل خاص خلاصه نمی گردد.
وی اظهار داشت: از دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی به جهت ورود به مسئله احیای دریاچه ارومیه و فراهم نمودن برنامه ای در جهت آموزش اهمیت محیط زیست تشكر می كنم.
دریاچه ارمیه بعنوان دومین دریاچه شور بزرگ جهان از اواسط دهه 1380 شمسی آغاز به خشك شدن كرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی در حدود 80 درصد از مساحت آن خشك شد.
تلاش برای احیای دریاچه ارومیه از وعده های انتخاباتی رییس دولت تدبیر و امید بود و دولت تابحال بیش از 2 هزار و 700 ملیارد تومان برای احیای آن هزینه كرده است.
518


1397/02/25
14:46:56
5.0 / 5
2129
تگهای خبر: آب , اقلیم , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی