واكاوی بدون تعارف یك ادعا؛

بارندگی های اخیر كار كیست؟، بارش با شلنگ زنگ زده به شرط چاقو!

بارندگی های اخیر كار كیست؟، بارش با شلنگ زنگ زده به شرط چاقو! حیوان خانگی: فردی مدعی است برای رفع مشكل بی آبی كافی است با نشانه گیری چند لوله به سمت آسمان و اتصال آن به یك استخر آب، رطوبت همه لایه های جو را از دریای سیاه تا اقیانوس هند جذب ایران كند.خبرگزاری مهر، گروه جامعه- مسعود بُربُر: بارندگی های پیاپی اخیر در كشور، آن هم در سالی كه اعلام شده خشك ترین سال تاریخ آبی ایران است، سبب شگفتی خیلی از مردم شده و پرسش هایی را برای همه بوجود آورده است. درباره علت این بارندگی ها هم در شبكه های اجتماعی گمانه زنی های مختلفی شده است. در بین مدعیان این گمانه زنی ها آن كه از همه شگفت آورتر است و مورد اقبال بیشتری هم واقع شده «مهندس شهرام پروین» است. او كه صفحه ویدیوهایش در آپارات بیش از ۵۰ هزار بازدید داشته و ویدیوهایش به صورت جداگانه هم در شبكه های اجتماعی بازدید بسیار داشته مدعی است كه بارش های اخیر نتیجه فعالیت های شخص اوست. ادعایی كه هیچ یك از كارشناسان آن را تأیید نمی كنند اما خودش تاكید بسیار بر صحتش دارد و بسیاری افراد هم حقیقت را در صفحه های وی در شبكه های اجتماعی جستجو می كنند.
۹ میلیون كیلومتر مربع در تسخیر آنتن های پروین
پروین درباره روش انجام كارش به خبرنگار مهر می گوید: كاری كه ما می نماییم این است كه انرژی را با استفاده از آنتن هایی كه نصب كردیم به یك «آكومولاتور» [=گردآورنده] منتقل نماییم و بعد این انرژی را با استفاده از لوله ها به آب انتقال می دهیم. آبی كه لازم داریم خیلی مهم است كه آب احیا شده باشد؛ آبی كه قدرت كافی برای تبدیل انرژی «دُر» به انرژی «اُرگون» را داشته باشد.
سؤال اینجاست كه اگر حرفی برای گفتن دارد چرا نتیجه پژوهش هایش را مقاله علمی نكرده و چرا كارش را چاپ نكرده است؟ چرا اگر واقعا چنین روشی هست آمریكا در كالیفرنیا مشكل خودش را حل نمی كند؟
وی ادامه می دهد: انرژی دُر با استفاده از این آنتن ها جذب آكومولاتور ما می گردد و بعد با استفاده از این لوله ها به استخر ما راه پیدا می كند. بدین سان در واقع یك اختلاف پتانسیل در انرژی ارگون تولید می گردد كه سبب می گردد دما كاهش پیدا كند، باد تولید شود و سامانه بارشی را به سمت خودمان جذب نماییم.
پروین تا كنون آزمایش هایی در مناطق مختلف همچون چادگان، میقان، كاشان، اصفهان، شازند، تهران و هشتگرد انجام داده و مدعی است كه حدودا همگی موفقیت آمیز بوده است. عملیات دیگری كه وی با جزئیات در یكی از ویدیوها به آن پرداخته است عملیات در محدوده سد كارون ۴ است و نامبرده مدعی است كه با موفقیت انجام شده اما شركت توسعه منابع آب و نیروی ایران كه پشتیبانی لجستیك عملیات او را را پذیرفته بوده این مورد را تأیید نمی كند.
در اطلاعیه شركت توسعه منابع آب و نیروی ایران آمده است: در مورد برخی ادعاهای مطرح شده در فضای مجازی در خصوص انجام عملیاتی نتیجه بخش در محدوده طرح های این شركت باهدف تولید تغییرات جوی و جذب سامانه های بارشی، اعلام می دارد این شركت شواهد علمی و واقعی برای تایید این ادعاها در دست ندارد.

آب نیرو طبق دستور ستاد وزارت نیرو از نیمه سال ۱۳۹۵ طبق قانون موظف بوده كه از هرگونه طرح یا ایده كه بتواند استحصال آب از مناطق غیرمتعارف را تولید كند حمایت لجستیكی و فنی پژوهشی انجام دهد. پروین بر همین مبنا با آب نیرو مذاكراتی داشته اما پشتیبانی نظری و روش شناسی عملیات خویش را در اختیار آب نیرو قرار نداده به این دلیل كه حق كپی رایت روش خویش را از دست ندهد. با این حال موفق شده از حمایت لجستیكی آب نیرو در حد تأمین غذا و اِسكان و رفت وآمد نیرو و … استفاده نماید اما نهایتاً عملیاتش مورد تأیید آب نیرو قرار نگرفته است.
ثبت هر ایده و كار علمی یك نوع دزدی است
پروین كه به علت از دست نرفتن حق كپی رایت روش خود از عرضه جزئیات به نهاد رسمی متولی آب خودداری كرده، در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در خصوص اینكه روش خویش را در چند كتاب یا مقاله علمی عرضه كرده است می گوید: خیر!كاری نكرده ایم چون ضرورتی نمی بینم كارم را به ثبت برسانم. چون كه به ثبت رساندن یك ایده از نظر فلسفی یك نوع دزدی است، هر ایده ای كه باشد. ایده های مختلفی دارم ولی هیچ كدام را به ثبت نمی رسانم كه هر كسی خواست از این ایده استفاده نماید. مالكیت یك چنین چیزی را نمی توانیم بگوییم صرفاً برای یك بشر است و مالكیت ایده ای این چنینی برای عموم مردم است، برای تمامی بشریت است. این فلسفه خود من است و به شخصیت من ارتباط دارد.
وی در پاسخ به اینكه از چه نهادی برای انجام كارش درخواست مجوز كرده و آیا موفق شده یا نه می گوید: ما مجوز نمی خواهیم فقط می خواهیم كه دولت این روش را به رسمیت بشمارد و بگوید كار نماییم و برای مردم باران تولید نماییم. تجهیزات را هم خود من ساختم و داخل كشور هم هست.

وی در پاسخ به اینكه این كار چه اندازه دقت دارد و آیا ممكن است منجر به سیلاب یا آثار مخرب هم بشود یا نه می گوید: بستگی به مهندسی كه روی آن كار می كند دارد. اگر كسی كه می خواهد با دستگاه كار كند اطلاعات اولیه نداشته باشد و نداند كه با دستگاه چه طور كار كند طبیعتا می تواند خطراتی داشته باشد. مثل این است كه رانندگی بلد باشید ولی گواهی نامه نداشته باشید. با این حال خود من تسلط كامل دارم چون كه از سال 2001 در این زمینه تحقیق داشتم، و ساكن آلمان و دانشگاه هانوفر بودم.
پروین تاكید می كند: از ۵ سال پیش تا به حالا ۲۰ سفر به ایران داشتم و بیش از ۵۰ عملیات ساخت باران و جذب سامانه های بارشی را اجرا كردم. سامانه های بارشی را از دریای مدیترانه، دریای احمر و یا اقیانوس هند به ایران جذب كردم و برای استادان دانشگاه های اصفهان، كاشان و تهران، علمی و فناوری ریاست جمهوری، امام جمعه اصفهان، كاشان و غیره به نمایش گذشتم.
روشی موثر برای رفع كامل آلودگی هوا
پروین با بیان اینكه موفق نشده وزیر نیرو را ببیند می گوید: ما می توانیم آن قدر بارندگی تولید نماییم كه تمامی سدهای كشور پر بشوند. معاونین ایشان علاقه به این دیدار نداشتند. چون كه با جذب سامانه های بارشی به ایران و بارندگی های فراوان در ایران مشكل كم آبی حل می گردد و بودجه های سنگین وزارت نیرو مرتبط با سدسازی، كانال سازی و آبرسانی زیر سوال خواهد رفت.
او با اشاره به اینكه از این روش می توان برای رفع مساله آلودگی هوا هم بهره برد روش كاشت نهال و ریگ پاشی را ناكارآمد می داند و تاكید می كند: تكنولوژی جذب سامانه های بارشی راهكاری مؤثر است كه قادر است میلیونها متر مكعب آب را از روی اقیانوس هند، دریای مدیترانه و یا دریای احمر به سمت منطقه جذب كرده و بدون هزینه آب پاشی روی زمین به صورت باران پخش كند. این تكنولوژی به ما این امكان را می دهد كه رطوبت موجود در خوزستان هم به شبنم طبیعی تبدیل گشته و زمین را مرطوب كند و یا به ابر تبدیل گشته و بارش باران را میسر كند. همینطور با تولید باد می توانیم آلاینده های هوا را كه ممكن است باعث اسیدی شدن بارانها شود، دور نماییم تا قطرات باران كیفیت به مراتب بالاتری داشته باشد.

پروین درباره هزینه ای كه در ازای انجام این عملیات از مسئولان انتظار دارد می گوید: آنگونه كه یك وانتی در ایران هندوانه را به شرط چاقو به فروش می رساند، می توان همین پیشنهاد را مرتبط با جذب سامانه های بارشی هم تطبیق داد. یعنی چنانچه میزان بارشهای ماهیانه منطقه نسبت به میزان میانگین پانزده ساله بارشهای ماهیانه منطقه افزایش داشت به بنده فقط هزینه افزایش بارش را بپردازند. در غیر این صورت هیچ پرداختی صورت نگیرد.
این حرف ها اثبات شدنی نیست
روش ادعایی پروین، رطوبت را از منطقه بالكان تا شرق مدیترانه، خاورمیانه، شبه جزیره عربستان، سودان، مصر، دریای سیاه و اقیانوس هند یعنی مساحتی بیش از ۹ میلیون كیلومتر مربع را از سه طبقه اصلی جو با استفاده از چند میله كه رو به آسمان می گیرد جذب می كند. در این روش آن گونه كه خودش می گوید چند «لوله و شیلنگ زنگ زده» به برق متصل می گردد و با لوله ها و شیلنگ های دیگری به یك استخر آب متصل می گردد. لوله های اول كه او آن ها را آنتن می نامد همچون ضدهوایی آسمان را نشانه می گیرند و سامانه های بارشی را از میلیون ها كیلومتر مربع مساحت آسمان به سمت استخر آب جذب می كنند. روشی كه تا كنون هیچ یك از كارشناسان تأیید نكرده اند.

رئیس مركز ملی خشكسالی درباره روش پروین به خبرنگار مهر می گوید: ایشان ساكن اصفهان هستند و مسئولان هواشناسی با ایشان دیدار داشته اند. كار ایشان به هیچ عنوان اثبات شدنی نیست. نمی دانم به چه دلیل مردم حرف های وی را باور كردند و بهتر است با خودش صحبت كنید و توضیح دهد كه تجهیزاتش چگونه كار می كند.
عضو هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع ایران هم درباره او به خبرنگار مهر می گوید: من در مورد ویوپیشتر زیاد در كانالم نوشته ام. سؤال اینجاست كه اگر حرفی برای گفتن دارد چرا نتیجه پژوهش هایش را مقاله علمی نكرده و چرا كارش را چاپ نكرده است؟
محمد درویش می پرسد: چرا اگر واقعا چنین روشی هست آمریكا در كالیفرنیا مشكل خودش را با این روش حل نمی كند؟ خیلی از كشورهای دیگر پیشرفته هم دچار بحران كم آبی هستند چرا به سمت این روش نرفته اند. به اعتقاد من این افراد از برخی مدیران داخلی برای اهداف خودشان سواستفاده می كنند.

1397/02/30
14:58:31
2.5 / 5
2977
تگهای خبر: آب , آلودگی , اقیانوس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(1)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی