رئیس كارگروه محیط زیست كشور:

كمیته عملیاتی رفع مشكلات ریزگردهای سیستان تشكیل می گردد

كمیته عملیاتی رفع مشكلات ریزگردهای سیستان تشكیل می گردد حیوان خانگی: زاهدان- رئیس كارگروه محیط زیست ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: كمیته عملیاتی رفع مشكلات ریزگردهای شهرهای شمالی سیستان وبلوچستان در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تشكیل می گردد.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایرنا علی محمد لطیفی روز پنجشنبه در جلسه بررسی مشكلات زیست محیطی و كانون ریزگردهای شهرهای شمالی سیستان وبلوچستان در سرسرای فرمانداری زابل اضافه كرد: مسائل خاص استان سیستان وبلوچستان به راحتی با راهكار و نسخه های كارآمد حل می گردد به صورتی كه دانشگاهها باید ذهن خلاق نخبگان علمی، هیات علمی، دانشجویان و محققان این استان را درگیر این موضوعات كنند.
وی اظهارداشت: معضل ریزگردها و گرد غبار در خوزستان بدلیل خاك شور، زه آب و دیگر موضوعات دارای پیچیدگی خاص خود است در حالیكه در منطقه سیستان این پیچیدگی وجود ندارد و خاك حاصل خیز و پوشش گیاهی آن می توان این تهدید را به فرصت تبدیل كند.
رئیس كارگروه محیط زیست ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خاطرنشان كرد: در طرح پایلوت كانون یك خوزستان در پنج هزار و 700 هكتار افزون بر 800 شغل بوجود آمده است.
وی اظهار داشت: برنامه جامع تحقیقاتی با محوریت دانشگاههای استان سیستان و بلوچستان طراحی و تكالیف سازمان های اجرایی مشخص شود.
لطیفی تصریح كرد: مردم دیگر از سخن گفتن خسته شدند و بدنبال كار عملیاتی هستند.
نماینده شهرهای زابل، زهك، هیرمند، هامون و نیمروز در مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه از معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری قدردانی نمود و اظهار داشت: حضور هیاتی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای حل مشكلات مردم را امیدوار می كند.
حبیب الله دهمرده تصریح كرد: اجرای طرح آب های ژرف تا عمق 2 هزار متر، تولید پنل های خورشیدی در بستر چاه نیمه ها برای تولید انرژی و جلوگیری از تبخیر و اجرای وسیع كنترل ریزگردها در سیستان می تواند این منطقه را به عنوان الگو در ایران و جهان معرفی نماید.
وی اقدامات علمی و كارشناسی را در مهار ریزگردهای شهرهای شمالی سیستان وبلوچستان خواهان شد و اضافه كرد: مردم این منطقه استحقاق بهترین خدمات را دارند و هیچ كار غیرممكنی در این منطقه وجود ندارد.
نماینده حوزه انتخابیه زابل در مجلس شورای اسلامی بیان كرد: دانشگاه زابل، پژوهشكده تالاب بین المللی هامون و دانشگاه سیستان وبلوچستان باید یك نسخه نهایی تمام عیار برای تالاب بین المللی هامون تدوین كنند.
مدیركل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان وبلوچستان هم با اشاره به اینكه تابحال دستورالعمل جامعی در مورد تالاب بین الملل هامون تدوین نشده است اظهار داشت: تابحال برای حل مشكلات تالاب بین المللی هامون به یك جمع بندی جامع دست پیدا نكرده ایم.
رضا اربابی اظهارداشت: با شروع بكار دولت تدبیر و امید و وضعیت خاص شهرهای زابل، زهك، هیرمند، هامون و نیمروز اجرای طرح 46 هزار هكتاری آبیاری نوین به دشت سیستان، كاهش تعرفه برق در پایین ترین سطح، افزایش اعتبارات بیابان زدایی، احداث بیمارستان تنفسی و مركز سل، چاهك های كشاورزی و توسعه استخرهای پرورش ماهی به صورت ویژه در دستور كار قرار گرفت.
به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایرنا، هیاتی متشكل از 25 نفر از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری روز گذشته برای بازدید میدانی از شرایط منطقه و دریاچه هامون وارد سیستان شد.
سیستان با پنج شهرستان زابل، هیرمند، زهك، نیمروز و هامون در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است.
هامون بعنوان هفتمین تالاب بین المللی از حدود 2 دهه پیش تابحال به دلیل بروز پدیده خشكسالی و قطع آب رودخانه هیرمند از افغانستان خشكیده و بستر آن به كانون ریزگردها تبدیل گشته است.
وزش بادهای موسمی 120 روزه سیستان كه در سالهای اخیر به دلیل خشكسالی های مداوم به 160 تا 180 روز در سال افزایش یافته، مشكلات زیادی برای ساكنان شهرستانهای پنجگانه سیستان بوجود آورده بطوریكه این منطقه را در صدر جدول مبتلا شدن به بیماری سل قرار داده است.
7317 **6081


1397/03/11
12:21:47
5.0 / 5
2360
تگهای خبر: آب , خاك , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی