پلاستیك، قاتلی ماندگار در طبیعت

پلاستیك، قاتلی ماندگار در طبیعت حیوان خانگی: تهران - سالانه حدود 300 میلیون تُن پلاستیك در جهان تولید می شود؛ در ایران هم آمارها حكایت از تولید سالانه 177 هزار تُن پلاستیك دارد كه به علت ماندگاری، گاه تا هزار سال، بلای جان طبیعت و انسان شده است.


به گزارش گروه علمی ایرنا، شعار امسال روز جهانی محیط زیست« مقابله با آلاینده های پلاستیكی» است با این مضمون كه « اگر نمی توانید پلاستیك را بازیافت كنید پس بهتر است اصلا استفاده نكنید».
پنجم ژوئن برابر با 15 خرداد روز جهانی محیط زیست نامگذاری شده است، تاریخچه روز جهانی محیط زیست به سال 1972 بر می گردد، در آن سال برای نخستین بار، سازمان ملل متحد، كنفرانسی را با مبحث انسان و محیط زیست در شهر استكهلم سوئد برگزار كرد.
پلاستیك ها در طبیعت تجزیه نمی گردد بلكه به ذرات ریز تبدیل و در خاك وارد منابع خاكی و در آب وارد بافت ماهیان و دیگر جانداران و در نهایت وارد چرخه غذایی انسان می گردد كه در طولانی مدت، مشكلاتی را برای سلامت انسان ها به همراه خواهد داشت.
براساس تخمین ها، هشت تا 12 میلیون تُن زباله پلاستیكی با استفاده از ساحل و رودخانه ها وارد آب دریاها و اقیانوس ها و بعد از آن باعث گرفتار شدن آبزیان در آن می گردد. آبزیان پلاستیك را بعنوان غذا می خورند كه در نهایت مرگ آنها را به همراه دارد.همچنین مواد پلاستیكی كه بعنوان زباله دور انداخته و در مراتع و دشت ها پراكنده می گردد علاوه بر نازیبا كردن چهره طبیعت، تلفات حیات وحش را به دنبال دارد.
مصرف پلاستیك و تبعات زیست محیطی آن موضوعی جهانی شده است، از این رو اتحادیه اروپا با عنایت به اهمیت مقابله با آلاینده های پلاستیكی ضمن عرضه پیشنهاد ممنوعیت استفاده از پلاستیك های یكبار مصرفی خواهان جمع آوری بطری های پلاستیكی تا سال 2025 شد.
كشورهای كنیا، كامرون، گینه بیسائو، مالی، تانزانیا، اوگاندا، اتیوپی، موریتانی و مالاوی هم همچون كشورهای آفریقایی هستند كه استفاده از كیسه های پلاستیكی را ممنوع كرده اند.

*** سرانه مصرف پلاستیك در ایران 3 كیلوگرم برای هر نفر است
سرپرست دفتر آب و خاك سازمان حفاظت محیط زیست در گفت وگو با خبرنگار ایرنا تصریح كرد: مصرف پلاستیك و تبعات زیست محیطی آن موضوعی جهانی شده است حتی شعار روز جهانی «زمین پاك» هم مقابله با پلاستیك بود كه شعار ملی ما هم « نه به كیسه های پلاستیكی» تعیین شد.
«علی مریدی» با اشاره به مصرف بی رویه كیسه های پلاستیكی و ظروف یكبار مصرف و اثری كه در طبیعت به جای می گذارد، اضافه كرد: چون پلاستیك از مواد نفتی تولید می گردد از این رو ماندگاری آن در طبیعت تاثیرات نامطلوب بر روی آب و خاك به جای می گذارد.
سرپرست دفتر آب و خاك سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: این مواد در طبیعت تجزیه نمی شوند بلكه به ذرات ریز تبدیل و در خاك وارد منابع خاكی و در آب وارد بافت ماهیان و دیگر جانداران و در نهایت وارد چرخه غذایی انسان می گردد كه در طولانی مدت مشكلاتی را برای سلامت انسان ها به همراه خواهد داشت.
مریدی اظهار داشت: مصرف پلاستیك در ایران بسیار بی رویه است؛ سالانه هر نفر، سه كیلوگرم پلاستیك مصرف می كند و طبق آمار روزانه بیش از سه هزار تن و سالانه بیش از یك میلیون تن مصرف كیسه پلاستیكی داریم كه به جز عوارض بهداشتی و محیط زیستی یك سری عوارض اقتصادی هم به همراه دارد.
وی با اشاره به اینكه متوسط طول عمر كاربری یك پلاستیك یعنی از زمان خرید و آوردن آن به منزل حدود 10 تا 12 دقیقه است، اظهارداشت: این در شرایطی است كه می توان با برنامه ریزی اصولی این میزان مواد نفتی پرارزش را كه صرف تهیه پلاستیك می شود، صرف تولید یك كالای دیگر كرد كه به محیط زیست، سلامت و اقتصاد كشور ضربه وارد نكند.
مریدی ادامه داد: در واقع برای كالایی با طول عمر 10 تا 12 دقیقه، چنین ضربه ای به اقتصاد كشور وارد می نماییم همینطور طبیعت را آلوده و مواد استفاده شده برای تولید آن را هدر داده ایم.
وی اظهار داشت: نكته بعدی بحث انسداد آبراه ها توسط پلاستیك است، زمان بارندگی همه، شاهد بسته شدن آبراها و روان شدن آب جوی در خیابان ها و معابر بوده ایم كه در بعضی موارد خسارات زیادی هم وارد می كند، علت این كار ورود پلاستیك به منافذ عبوری آب است كه سبب بسته شدن آنها می گردد.
مریدی افزود: یا اینكه پس از وقوع سیل و یا بادهای تقرییا شدید، تا چشم كار می كند پلاستیك به تنه درختان، بوته ها و اطراف چسبیده است كه منظر بسیار نازیبایی برای شهر و آن منطقه به وجود می آورد.
وی اظهار داشت: علاوه بر مصرف بیش از اندازه از پلاستیك، نحوه درست مصرف كردن آن را هم رعایت نمی نماییم كه نازیبا شدن طبیعت را به همراه دارد، بعنوان مثال در پشت سدها حجم زیادی بطری های پلاستیكی در سطح آب جمع می گردد كه هم منظر و چشم انداز را خراب می كند و هم آلودگی محیط را به همراه دارد.
سرپرست دفتر آب و خاك سازمان حفاظت محیط زیست تصریح كرد: اینها اثرات و خساراتی است كه پلاستیك بر اقتصاد و طبیعت وارد می نماید كه در طولانی مدت وارد چرخه غذایی ما خواهد شد ازاین رو مسایل بهداشتی هم همراه دارد.

*** حضور پلاستیك حتی در جزایر بكر و گلوی حیات وحش
مریدی اظهار داشت: بررسی هایی كه در زمینه گسترش حجم پلاستیك در دریاها و اقیانوس ها صورت گرفته است نشان می دهد، حتی جزایر بكر اقیانوس آرام هم از گزند پلاستیك در امان نیست و پلاستیك توسط ماهیان و آبزیان به جای غذا مصرف می گردد.
وی اضافه كرد: یكی دیگر از عوارض پلاستیك خسارتی است كه به دام ها وارد می كند، وقتی در طبیعت پخش می گردد توسط حیوانات اهلی و حتی وحشی خورده می شود، تابحال چندین مورد گزارش شده است كه دام های اهلی و حتی قوچ و میش های موجود در مناطق، پلاستیك ها را خورده است كه یا در گلوی حیوان گیر كرده و خفه شده یا اینكه در معده باعث بروز عفونت، بیماری و مرگ آنها شده است.
این مقام مسئول در سازمان حفاظت محیط زیست درباره راهكار برون رفت از این شرایط تصریح كرد: در كشورهای پیشرفته كیسه پلاستیكی به راحتی در اختیار افراد قرار نمی گیرد به گونه ای كه برای كیسه پلاستیكی از مشتری پول دریافت می شود؛ با این كار هم روی مدیریت مصرف آن كنترل دارند و هم كمك هزینه ای است برای صنایع بازیافت یا صنایع جمع آوری تا تشویق شوند پلاستیك را از سطح جامعه جمع آوری و دوباره بازیافت كنند.
مریدی اضافه كرد: در گذشته در ایران برای خرید و حمل كالای خریداری شده به منزل از كیسه های پارچه ای و زنبیل استفاده می شد اما با تغییر سبك زندگی، دیگر خبری از كیسه های پارچه ای نیست و در فروشگاه های بزرگ به راحتی كیسه های پلاستیكی در اختیار افراد قرار می گیرد.
وی ادامه داد: سازمان محیط زیست هم در قالب بحث مالیات بر ارزش افزوده كه در بودجه 97 تصویب شده است، نه فقط برای پلاستیك كه تمام پسماندهایی كه می تواند برای محیط زیست خطر داشته باشد، دریافت درصدی را در نظر گرفته است كه در نهایت می تواند عدد مناسبی برای بحث مدیریت پسماند و فرهنگ سازی برای كاهش مصرف باشد كه قرار شد در قالب ارزش افزوده دریافت و صرف بازیافت و مدیریت پسماند شود.
مریدی اضافه كرد: این اقدام اولیه است كه انجام شد، اقدام ثانویه هم بحثی است كه با وزارت صنعت معدن و تجارت داریم، در واقع همان موضوعی است كه در كشورهای خارجی در فروشگاه های زنجیره ای و بزرگ خود پیاده می كنند كه از تحویل كیسه های پلاستیكی به مشتریان خودداری می گردد.
سرپرست دفتر آب و خاك سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: تلاش می نماییم تا فرهنگ استفاده از كیسه های پارچه ای را به جای كیسه های پلاستیكی در فروشگاه های زنجیره ای نهادینه نماییم، اما وزارت صنعت و حتی نفت نكاتی را مبنی كاهش اشتغال عنوان می كنند كه البته به نظر ما می توان با تولید اشتغال جایگزین آنرا جبران كرد كه این مبحث فعلا در مرحله پیگیری و بحث های كارشناسی است.
وی تصریح كرد: با اجرای این طرح می توانیم در فروشگاه های بزرگ ابزار اقتصادی برای كنترل مصرف كیسه پلاستیكی داشته باشیم البته كارهای فرهنگی آن انجام شده است و خیلی از فروشگاه های زنجیره ای به كاهش مصرف كیسه پلاستیكی سفارش می كنند اما همه می دانیم در كنار فرهنگ سازی و آموزش همواره بحث های اقتصادی هم مهم است و می تواند راهگشا باشد.
علمی 9014** 1776


1397/03/15
15:00:35
5.0 / 5
2992
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی