مصرف بی رویه پلاستیك عامل تخریب محیط زیست بوشهر است

مصرف بی رویه پلاستیك عامل تخریب محیط زیست بوشهر است حیوان خانگی: بوشهر- مدیركل حفاظت محیط زیست استان بوشهرگفت: كنترل مصرف پلاستیك به عنوان عاملی در تخریب محیط زیست این استان برای حفاظت موثر از تنوع زیستی و حیات وحش و بویژه محیط زیست دریایی امری اجتناب ناپذیر است.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایرنا، حسین دلشب روز شنبه در آئین بزرگداشت روز جهانی محیط زیست در بوشهر اضافه كرد: استفاده بی رویه محصولات پلاستیكی به جز معضل ها و عواقب بسیار خطرناك در سلامت و زندگی روزمره انسان ها تنوع زیستی و حیات وحش را هم به مخاطره انداخته است.
وی بااشاره به خطر ریزدانه های پلاستیكی برای محیط زیست و حیات وحش یادآورشد: باتوجه به عدم تجزیه پذیری و آثار تخریبی ورود درچرخه های غذایی، این ریزپلاستیك ها نتایج مرگباری در زندگی حیات وحش دارند.
دلشب ادامه داد: این ریز دانه ها بخصوص در مناطق دریایی نمود بیشتری می یابد زیرا انواع موادپلاستیكی بتدریج در دریا شكسته و خرد شده و با تولید به ریزدانه اثرات مرگبار خویش را بر تنوع زیستی دریایی می گذارند.
وی عنوان كرد: طبق تخمین دانشمندان حجم ریزپلاستیك های موجود دراقیانوس ها تا حدود 50 تریلیون ریزپلاستیك هم تخمین زده می گردد.
دلشب اظهار داشت: باتوجه به آسانی امكان بلعیدن آنها توسط حیات وحش دریایی (كه به عنوان ذرات غذایی مصرف می شود) و امكان حمل بیشتر سموم توسط آنها این چالش به عنوان یك عامل عمده تهدید كننده حیات وحش در مناطق آبی است.
وی یادآورشد: هر سال و با افزایش مطالعات پیرامون آن ریزپلاستیك ها ابعاد جدیدتری بخود گرفته و ضرورت اتخاذ تدابیر لازم درسطح جهانی و ملی را اجتناب ناپذیر می كند.
وی اضافه كرد: خلیج فارس هم با عنایت به شرایط خاص جغرافیایی و تراكم جمعیتی و صنعتی اطراف خود به عنوان یكی یكی از كانون های بروز مشكلات ورود عظیم محصولات پلاستیكی و ریز پلاستیكهاست.
مدیركل محیط زیست استان بوشهرگفت: گونه های مختلف جانوری اعم از ماهیان، پرندگان و پستانداران، خزندگان و انواع جانوران ریز دریایی خلیج فارس در معرض جدی این صدمه هستند.
وی تصریح كرد: در این ارتباط هر یك از دستگاههای متولی(بخصوص در دفع اصولی فاضلاب و پسماندها و عدم رها شدن آنها در محیط طبیعی) و همینطور هموطنان و شهروندان باید در قبال استفاده منطقی از مواد پلاستیكی خویش را مسئول بدانند.
دلشب اظهار داشت: استفاده از كیسه های پارچه ای به جای كیسه پلاستیك، استفاده ازلباس های با الیاف طبیعی، اجتناب از خرید محصولات دارای بسته بندی پلاستیكی، استفاده مجدد از كیسه های پلاستیكی در موارد ضرورت و ترویج فرهنگ نه گفتن بهنگام عرضه محصولات و كیسه های پلاستیكی در فروشگاهها همچون اقدامات اولیه است كه ضروری می باشد توسط شهروندان رعایت شود.
وی اظهار داشت: امید است با همفكری و همكاری عموم مردم علاوه بر كنترل و كاهش بهینه مصرف محصولات پلاستیكی و دفع اصولی پسماندهای مرتبط، در كنار سلامت انسانی و اجتماع پیرامون، گامی مؤثر در راه حفاظت از تنوع زیستی و حیات وحش كه از قربانیان مظلوم این تهدید هستند برداشته شود.
هر ساله روز 5 ژوئن (مصادف با 15 خرداد) به عنوان روز جهانی محیط زیست فرصتی برای جهانیان فراهم می گردد تا نسبت به عملكرد خود در قبال محیط زیست بازنگری و اصلاحاتی داشته باشند.
از شعارهای اصلی مورد نظر در گرامیداشت این روز درسال 2018 ” خاتمه آلودگی های پلاستیكی: اگر نمی توانید دوباره از آن استفاده كنید، از آن امتناع كنید” است.
7212/6045


1397/03/19
14:42:29
5.0 / 5
2162
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی