ظروف پلاستیكی منشا آلودگی زیستگاه ها هستند

ظروف پلاستیكی منشا آلودگی زیستگاه ها هستند حیوان خانگی: ایلام - مدیركل حفاظت محیط زیست ایلام اظهار داشت: كیسه ها و ظروف پلاستیكی منشا خیلی از آلودگی های زیست محیطی هستند كه حتی سبب تولید تغییرات اكولوژیكی در طبیعت و محیط زیست انسانی و جانوری می شوند.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایرنا، مازیار سلیمان نژاد روز یكشنبه در همایش گرامیداشت هفته محیط زیست اظهار نمود: شعار جهانی روز محیط زیست امسال با محوریت حذف یا كاهش استفاده از كیسه ها و ظروف پلاستیكی است.
وی تصریح كرد: مردم با جایگزینی كیسه های پارچه ای و پاكتی به جای كیسه های پلاستیكی سهمی در حفاظت از محیط زیست انسانی و طبیعی را ایفا كنند تا میزان آلودگی های زیست محیطی كاهش یابد.
سلیمان نژاد در ادامه با اشاره به اینكه یكی از مهمترین آلودگی های استان ایلام مبحث گرد و غبار و بیابان ها است، اظهار داشت: 424 هزار و 518 هكتار از مساحت كل استان ایلام را اراضی بیابانی تشكیل داده كه از این مقدار 84 هزار هكتار آن در وضعیت بحرانی قرار دارد.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان ایلام خاطرنشان كرد: كاشت نهال، تثبیت و كوشش برای كاهش ویا مهار فرسایش خاك همچون راه هایی مقابله با بیابان زایی و كاهش آثار ریزگردها است.
وی اضافه كرد: همینطور باتوجه به اینكه بخش عمده ای از گرد و غبار حاكم بر استان ایلام منشاء خارجی دارد باید با استفاده از مناسبات و ریزنی های بین المللی عوامل تولید و راه های مقابله با كانون های گرد و غبار در كشورهای مبداء عراق، سوریه، اردن و عربستان پیگیری شود.
سلیمان نژاد خاطرنشان كرد: تكمیل شبكه های پایش گرد و غبار در شهرستان های سیروان، بدره و ملكشاهی كه فاقد ایستگاه سنجش ذرات معلق در هوا هستند یكی از برنامه های اولویت دار اداره كل حفاظت محیط زیست استان ایلام است.
به گفته وی سال 95 تعداد 80 روز آلودگی ناشی از گرد و غبار در استان ایلام به ثبت رسید و در سال 96 این رقم به 68 روز رسید كه هرچند از لحاظ آماری تعداد روزهای آلوده كم بود اما میزان غلظت گرد و غبار در سال 96 كاهش نداشت.
وی در ادامه به برخی برنامه ها و اقدام های انجام گرفته یا در دست اجرای اداره كل حفاظت محیط زیست استان ایلام اشاره نمود و اضافه كرد: مناطق تحت مدیریت محیط زیست در استان ایلام هفت درصد است كه در صدد افزایش این میزان به 10 درصد هستیم.
سلیمان نژاد اظهار نمود: 142 هكتار از اراضی تحت مدیریت شامل 39 هكتار در ایلام و 103 هكتار در آبدانان رفع تصرف شد و هم بانك اطلاعاتی مناطق چهارگانه متعلق به محیط زیست استان ایلام هم تكمیل شد.
وی احیای تالاب ها با اجرای طرح های آبخیزداری نظیر گابیون بندی، خشكه چینی و سد سازی و آموزش و بكارگیری جوامع محلی و انجمن های مردم نهاد زیست محیطی برای حفظ تالاب ها را از دیگر فعالیت های صورت گرفته این اداره كل دانست.
وی اظهار نمود: به منظور دست یابی به مدیریت پایدارو جامع در مناطق تحت مدیریت با بررسی و مطالعه كارشناسان محیط زیست زون هایی تعریف شد زون امن ( ممنوعیت كامل هرگونه فعالیت انسانی در این زون)، زون حفاظتی و زون تفرجگاهی مشخص شده است.
سلیمان نژاد مدیریت پسماندهای خانگی، صنعتی و پزشكی، پایش واحدهای آلاینده صنعتی و تولیدی و تشویق آنها به خود اظهاری و خودكنترلی واحدها، اجبار این واحدها به نصب سیستم فیلتراسیون را از دیگر اقدام های این دستگاه نظارتی دانست.
به گفته وی در سال های اخیر چندین گونه نادر حیات وحش شامل كاراكال، شاهین پاسرخ، قمری ناماگوا، پلنگ ایرانی، روباه شنی، شاه روباه، گربه وحشی و افعی دم عنكبوتی در استان ایلام شناسایی و مستند سازی شده اند.
وی خاطرنشان كرد: برای تبیین اهمیت مبحث های زیست محیطی به دانش آموزان برنامه های مختلفی چون جشنواره اولین واژه (آب) و هم یك ساعت با محیط بان در مدارس سطح استان با مشاركت آموزش و پرورش با حضور دانش آموزان و اولیای مدارس برگزار گردید.
این همایش با حضورمسئولان بعضی از دستگاه های اجرایی و انجمن های مردم نهاد زیست محیطی برگزار و در انتها هم از پنج انجمن فعال در حوزه محیط زیست تقدیر گردید.
15 خرداد برابر با پنج ژوئن به نام روز جهانی محیط زیست و در ایران هم از 15 تا 21 خرداد به نام هفته محیط زیست نامگذاری شده است.
شعار امسال این مناسبت هم ( غلبه بر آلودگی پلاستیك ) انتخاب شده است.
7172/6034


1397/03/20
00:26:03
5.0 / 5
2157
تگهای خبر: آب , آلودگی , جانور , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی