ناقوس انقراض كبك و تیهو در زیستگاه های ملكشاهی

ناقوس انقراض كبك و تیهو در زیستگاه های ملكشاهی حیوان خانگی: ایلام - شكار بی رویه و بی رحمانه كبك ها و تیهوهای زیبای كوهی در ملكشاهی به علت نبود مناطق حفاظت شده خطری جدی برای انقراض همیشگی این گونه های باارزش جانوری در منطقه است.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایرنا، شهرستان ملكشاهی به لحاظ موقعیت كوهستانی و داشتن پوشش درختی و گیاهی مناسب و وجود چشمه زارها و رودخانه های مختلف روزگاری بهشت حیات پرندگان و دیگر جانوران وحشی منطقه بود.
در میان تنوع حیات جانوری زیستگاه های بكر بیوره، كبیركوه، نشاط، ویژدرون، باجك وجود پر تعداد كبك و تیهو نگین زیبایی و نشاط این مجموعه را صد چندان كرده بود.
كبك و تیهو سازگارترین پرندگان و جانواران منطقه به اقلیم كوهستانی و جنگلی شهرستان ملكشاهی است كه در صورت مراقبت و حفاظت می تواند سبب جذب هزاران مسافر و توریست به منطقه باشد.
هر چند تعداد پر شمار این پرندگان روزگاری محل معیشت تعداد اندكی از مردم بی بضاعت منطقه بود كه به لحاظ فقر مالی و به ناچار مجبور به شكار این پرندگان بودند، اما امروزه به علت شكار بی رویه و از روی تفنن برخی افراد فرصت طلب و سودجو سبب انقراض این گونه های باارزش در زیستگاههای حیات وحش شهرستان ملكشاهی شده است.
امروزه مناطق كوهستانی و جنگلی ملكشاهی دیگر از تحرك و جست و خیز این پرندگان زیبا خبری نیست و تعداد بسیار اندك باقی مانده نیازمند نظارت و حمایت های قانونی ویژه هستند.
یك فعال محیط زیست و كارشناس منابع طبیعی در این خصوص می گوید: با انقراض كبك و تیهو در زیستگاه های ملكشاهی دیگر هیچ گونه نشاطی وجود ندارد و انگار این جانداران زیبا روح لطیف جنگل و كوهستان هستند.
علی اكبر خلیلی حمایت های مردمی و قانونی را از این گونه های با ارزش لازم دانست و تصریح كرد: باید با اطلاع رسانی به مردم از انقراض كامل آنها جلوگیری شود.
یكی دیگر از فعالان محیط زیست هم اعتقاد دارد زیست همه جانداران همچون چرخه ای به همدیگر وابسته است و در صورت انقراض یك یا چند نوع سبب نابودی تدریجی همه جانداران منطقه خواهد شد.
مهدی مامی اضافه كرد: برای جلوگیری از انقراض نسل این پرنده های زیبا باید ضوابط قانونی مناطق حفاظت شده و شكار ممنوع به شدت رعایت شود و ضمن كوشش برای بازگرداندن امنیت به محیط زیست این گونه های جانوری پرارزش برای كوتاه كردن دست افراد سودجو از محیط طبیعی زندگی این پرنده ها كوشش شود، نه این كه با ثبت فنون شكار این پرنده، عملا تیر خلاص را به سمت او نشانه برویم.
وی ادامه داد: بهترین و عملی ترین راه حفاظت از گونه های جانوری در معرض خطر انقراض همچون كبك و تیهو آگاهی رسانی به مردم و مسئولین مربوطه است، لازم است همه اعم از مسئولین و مردم برای شناخت ارزش های زیستی گونه های جانوری و راه‎های درست حفاظت از آن‎ها گامهای اساسی بردارند.
مدیر محیط زیست ملكشاهی هم خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این شهرستان دارای مناطق بكر حیات وحش همچون دره زیبای باجك، منطقه ویژدرون، كبیركوه، نشاط و بیوره است كه انواع جانداران در این مناطق زندگی می كنند.
رضا عدالت جو اضافه كرد: خرس قهوه ای، پلنگ، كاراكال، گرگ، گربه وحشی، كفتار و انواع پرندگان وحشی همچون گونه های جانوری هستند كه در زیستگاه های طبیعی این شهرستان مشاهده می شوند.
وی با اشاره به اینكه حیات وحش ملكشاهی نیازمند تولید پاسگاه های محیط بانی است، خاطرنشان كرد: اداره محیط زیست ملكشاهی با 2 نفر نیرو و نبود امكانات مناسب توانایی حفاظت و حراست از زیستگاه های حیات وحش مختلف منطقه را ندارد.
مدیر اداره محیط زیست ملكشاهی با اشاره به وجود پدیده شكار غیر مجاز در این شهرستان تصریح كرد: با وجود كمبود نیروی حفاظتی طی چند ماه اخیر چندین مورد با شكارچیان غیر مجاز در مناطق حیات وحش باجك و ویژدرون برخورد شده و افراد متخلف به دستگاهای قضایی معرفی شده اند.
وی افزود: مكاتباتی با مسئولان محیط زیست استان در جهت لزوم تولید پاسگاه های محیط بانی و تولید مناطق حفاظت شده صورت گرفته كه امیدورایم هر چه زودتر این امر محقق شود.
عدالت جو كبك و تیهو را شاخص ترین گونه های جانوری سازگار با اقلیم و آب و هوای زیستگاه های بكر ملكشاهی دانست و افزود: متاسفانه به علت شكار بی رویه شاهد انقراض این گونه های باارزش از حیات وحش منطقه هستیم.
وی خاطرنشان كرد: با پیگیری های انجام گرفته سال قبل زیستگاه حیات وحش ویژدرن با وسعت 50 هزار هكتار بعنوان منطقه شكار ممنوع اعلام گردید و پیگیری را هم برای سایر مناطق در دست اقدام قرار دارد.
شهرستان 22 هزار نفری ملكشاهی در 35 كیلومتری جنوب ایلام قرار دارد، بیش از 90 درصد این شهرستان را مناطق كوهستانی و منابع طبیعی تشكیل می دهد و وسعت عرصه های طبیعی این شهرستان بیش از 150 هزار هكتار است كه تابحال در محدوده مناطق حفاظت شده قرار نگرفته اند.
7179/6119


1397/03/30
15:39:04
5.0 / 5
2750
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی