هماهنگی در ورود و خروج دام در مناطق محیط زیست

هماهنگی در ورود و خروج دام در مناطق محیط زیست به گزارش حیوان خانگی مدیركل دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست اظهار داشت: برای پیشگیری از شیوع بیماری های دامی در حیات وحش كشور باید تردد دام اهلی در مناطق تحت مدیریت سازمان با هماهنگی كامل ادارات كل محیط زیست انجام گردد.به گزارش حیوان خانگی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، مجید خرازیان مقدم مدیر كل دفتر حیات وحش و آبزیان آب های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه یكی از تهدیدات مهم برای حیات وحش كشور طی سال های اخیر، انتقال بیماری های شایع واگیر دامی از دام های اهلی سبك همچون گوسفند و بز به نشخواركنندگان وحشی است، اظهار داشت: از جمله مهم ترین این بیماری های واگیردار، طاعون نشخواركنندگان كوچك یا همان ppr است.

وی اضافه كرد: بیماری طاعون نشخواركنندگان كوچك یا ppr، بیماری ویروسی است كه از دام های اهلی كوچك (گوسفند و بز) به حیات وحش و نشخواركنندگان زوج سم همچون كل و بز و قوچ و میش منتقل می گردد.
مدیركل دفتر حیات وحش و آبزیان آب های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست با ابراز تاسف از شیوع بیماری طاعون نشخواركنندگان كوچك طی دو، سه سال اخیر در بعضی استان ها، اظهار نمود: متاسفانه این بیماری كه ویروس عامل آن از دام اهلی منتقل می شود، تلفات قابل ملاحظه ای در حیات وحش كشور داشته است.
این مقام مسئول با اشاره به اقدامات ضروری برای جلوگیری از انتقال این بیماری به حیات وحش، تصریح كرد: مهم ترین اقدام در این زمینه، جلوگیری از ورود دام اهلی به مناطق تحت مدیریت محیط زیست است كه اقدامی بسیار دشوار و فراسازمانی و فرابخشی است و لازم است نسبت به ممیزی پروانه تعلیف احشام و همینطور جلوگیری از تعلیف دام بیش از ظرفیت چرای مراتع اقدامات جدی و اساسی بعمل آید.
تاكید بر ضرورت واكسیناسیون به موقع و فراگیر سالانه دام های اهلی علیه بیماری طاعون نشخواركنندگان كوچك
مقدم با یادآوری این مورد كه از دیگر اقدامات ضروری در این حوزه، واكسیناسیون فراگیر و به موقع كلیه دام های اهلی سبك همچون گوسفند و بز است، اظهار نمود: برای واكسیناسیون به موقع و فراگیر سالانه دام های اهلی علیه بیماری طاعون نشخواركنندگان كوچك، نیاز به در نظر گرفتن اعتبارات ویژه ای برای سازمان دامپزشكی كشور است.
وی ادامه داد: هم اكنون دامپزشكی تنها زمانی كه بیماری در نقطه ای خاص در دام های اهلی یا حیات وحش گزارش شود نسبت به واكسیناسیون دام ها آن هم در همان كانون بیماری اقدام می كند.
به گفته مدیركل دفتر حیات وحش و آبزیان آب های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست، باآنكه دستورالعمل های كنونی برای واكسینه دام های اهلی و اقدام های صورت گرفته در این زمینه خوب است اما به علت اینكه واكسینه شدن تنها در زمان گزارش بیماری رخ می دهد، گاها وقوع تلفات قابل ملاحظه ای را در حیات وحش به دنبال دارد.
واكسینه كردن دام های اهلی بر مبنای اولویت مناطق تحت مدیریت محیط زیست صورت می گیرد
این مقام مسئول اضافه كرد: گرچه تقسیم بندی مناطق تحت مدیریت محیط زیست بر مبنای شاخص های مرتبط با بیماری طاعون نشخواركنندگان كوچك همچون جمعیت كل و بز و قوچ و میش و میزان تعارض مناطق به لحاظ ورود دام به سه دسته مشخص و اعلام آن به سازمان دامپزشكی كشور جهت واكسینه كردن دام های اهلی بر مبنای اولویت مناطق و همكاری دامپزشكی كشور در این زمینه منجر به موفقیت هایی شده است اما همچنان باید برای واكسیناسیون به موقع و فراگیر سالانه دام های اهلی كوشش كرد.
مقدم ادامه داد: یكی دیگر از اقدام های صورت گرفته از جانب سازمان حفاظت محیط زیست برای كنترل بیماری طاعون نشخواركنندگان كوچك در حیات وحش، عرضه دستورالعملی به ادارات كل استانی و تشریح چگونگی كنترل و ممانعت از گسترش این بیماری در مناطق است كه در آن موارد متعددی از جمله نحوه معدوم كردن لاشه ها و چگونگی ضدعفونی كردن آبشخورها بیان شده است.
مدیركل دفتر حیات وحش و آبزیان آب های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح كرد: واكسیناسیون فراگیر و به موقع دام های اهلی علیه بیماری های واگیردار بویژه بیماری طاعون نشخواركنندگان كوچك بصورت جدی و مستمر و با اولویت دام هایی كه در مجاورت یا داخل مناطق تحت مدیریت سازمان قرار دارند از جانب ادارات كل دامپزشكی استان ها ضرورت دارد.
وی تصریح كرد: گرچه ادارات كل محیط زیست استان ها بر مبنای دستورالعمل هایی ابلاغی از جانب دفتر حیات وحش و معاونت محیط زیست طبیعی با همكاری ادارات كل دامپزشكی اقدام كرده اند اما متاسفانه طی دو سه هفته اخیر، شاهد شیوع و گسترش بیماری طاعون نشخواركنندگان كوچك در استان سمنان بوده ایم.
بیماری طاعون نشخواركنندگان كوچك در سالوك تایید نشد
مدیركل دفتر حیات وحش افزود وقوع حدود ۲۵ راس تلفات در قوچ و میشهای پارك ملی سالوك در استان خراسان شمالی ناشی از طاعون نشخواركنندگان كوچك نبوده و بر مبنای اعلام دامپزشكی استان عامل تلفات ویروس عامل اكتیمای واگیر است.
 

1396/07/21
23:57:09
5.0 / 5
2996
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی