تفاهم نامه ای برای توسعه آبزی پروری دریایی به امضا رسید

تفاهم نامه ای برای توسعه آبزی پروری دریایی به امضا رسید حیوان خانگی: تهران- معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست و رئیس سازمان شیلات امروز-شنبه- تفاهم نامه طرح توسعه آبزی پروری دریایی با رویكرد پرورش ماهی در قفس در دریا امضا كردند.


به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، حسن صالحی معاون وزیر جهاد كشاورزی و رئیس سازمان شیلات در مراسم امضای این تفاهم نامه كه با حضور «عیسی كلانتری» رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و «محمود حجتی» وزیر جهاد كشاورزی برگزار شد، با اشاره به مطالعات انجام شده به منظور شناسایی پهنه های مستعد آب های سرزمینی برای پرورش ماهی در قفس، اظهار داشت: این مطالعات به شكلی آمایش سرزمین اما محدود به حوزه دریایی كشور است.
صالحی ضمن یادآوری سابقه 100 ساله تحقیقاتی موسسه تحقیقات شیلات ایران و مركز تحقیقاتی انزلی، تصریح كرد: همین موسسات، پشتوانه مطالعات انجام شده برای اجرای طرح توسعه آبزی پروری دریایی هستند.
وی اشاره ای هم به رویكرد جهانی برای تولید غذا از دریاها و اقیانوس ها با عنایت به بحران آب جهانی داشت و اظهار داشت: ایران هم با عنایت به چالش های آبی كنونی باید از همین رویكرد بهره گیرد و برای رسیدن به این هدف، استفاده از پتانسیل دریاها و اقیانوس ها در برنامه كاری وزارت جهاد كشاورزی قرار گرفته است.
رئیس سازمان شیلات با بیان این كه حدود 14هزار و 50 تن ماهی در قفس در دریا در سال 1396تولید شده است، تصریح كرد: 50 درصد از میزان تولید سال گذشته، صادر گردیده است.
معاون وزیر جهاد كشاورزی ضمن تاكید بر اینكه یكی از رویكردهای مهم اجرای طرح پرورش ماهی در قفس در دریا، صادرات محصولات تولیدی است، ادامه داد: 123 هزار تن آبزی به ارزش 500 میلیون دلار در سال 1396 به حوزه هایی همچون اروپا، اورآسیا، كشورهای حوزه خلیج فارس و خاورمیانه، آسیای جنوب شرق صادر شد و الان هم مشكلی برای صادرات به این حوزه ها وجود ندارد.  
صالحی اظهار داشت: با عنایت به اینكه متوسط سرانه مصرف آبزیان در ایران 11 كیلوگرم و در دنیا 20 كیلوگرم است برای جبران این كمبود باید از رویكرد تولیدی یا واردات بهره گرفت كه هدف گذاری ایران در این حوزه، افزایش تولید است.
رئیس سازمان شیلات به مبحث كشند قرمز بعنوان یكی از چالش های زیست محیطی در دریاها هم اشاره نمود و اضافه كرد: با عنایت به اینكه كشند در محدوده ورود فاضلاب های خانگی، صنعتی و حاشیه رودخانه ها رخ می دهد، فاصله مناسب برای قرارگیری قفس ها و مزارع پرورش از این محدوده ها در نظر گرفته شده است.

* هدف گذاری برای تولید 200 هزار تن ماهی در قفس تا آخر برنامه ششم توسعه
همچنین،  سیف الله حقیقی مجری طرح توسعه آبزی پروری دریایی اظهار داشت: نتایج مطالعات انجام شده توسط شركتی نروژی برای اجرای این طرح در ایران نشان داد، ظرفیت كشور،   تولید 910 هزار تن آبزی در قفس در دریا است.
حقیقی با بیان اینكه در سال 1392، فقط 23 تن تولید آبزی در قفس در دریا داشتیم، تصریح كرد: همزمان با رویكرد حمایتی وزیر جهاد كشاورزی از اجرای طرح توسعه آبزی پروری دریایی، اجرای مطالعات این طرح با هدف توسعه آن در كشور و مكان یابی نقاط مستعد در سه حوضه آبی خزر، خلیج فارس و دریای عمان در دستور كار قرار گرفت.
مجری طرح توسعه آبزی پروری دریایی ادامه داد: بر این اساس پهنه بندی از اروند تا گواتر انجام و اولویت ها بعد از حذف مناطق حفاظت شده، زیستگاه ها، حریم رودخانه ها، مناطق نفتی، مناطق نظامی و مصب رودخانه ها و آبراهه ها از یك تا سه با ظرفیت 400 هزار تن مشخص شد.
وی اضافه كرد: تولید 200 هزار تن تا آخر برنامه ششم توسعه و 400 هزار تن تا افق 1404، تعیین نقاط مستعد و پهنه بندی مناطق مناسب برای رسیدن به این هدف، افزایش سرانه مصرف آبزیان در كشور، توسعه آبزی پروری دریایی به منظور كاهش فشار بر صید، توسعه اكوتوریسم دریایی و رعایت الزامات زیست محیطی و توسعه آبزی پروری دوست دار محیط زیست بعضی از اهداف كلی این طرح در برنامه اقتصاد مقاومتی است.
حقیقی اظهار داشت: برای استان های مازندران، گیلان، گلستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان مجوز پرورش ماهی در قفس در دریا با ظرفیت 230 هزار تن صادر گردیده است.
علمی** 9014**9294*2017


1397/04/09
20:38:32
5.0 / 5
2360
تگهای خبر: آب , اقیانوس , پرورش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی