درمان ریزگردهای خوزستان آب است و بس

درمان ریزگردهای خوزستان آب است و بس حیوان خانگی: یك فعال محیط زیست اظهار داشت: وقتی از اهواز به سمت جنوب خوزستان حركت می كردیم، این مناطق همه آبگیر فصلی و علفزار بود كه امروز دیگر وجود ندارند و این پاسخ معمای ریزگردهای داخلی خوزستان است.یك فعال محیط زیست در تشریح وضعیت منابع آبی در خوزستان به خبرنگار مهر اظهار داشت: كارون زمانی سالانه بیش از ۳۰ میلیارد متر مكعب آورد آب به خوزستان داشت كه این آب برای كارون و تمدن انسانی كارون و محیط طبیعی خوزستان و كارون شریان واقعی حیات بود و سبب شد در خوزستان بشر برای نخستین بار كشاورزی كند و اكوسیستم های متنوعی از علفزار تا آبگیر سالانه و هور و تالاب تولید شود.
كرامت حافظی اضافه كرد: در مورد اهمیت هورها و تالاب ها در سالهای اخیر صحبت شده و همگان به اهمیت آنها به خصوص برای كنترل ریزگردها پی برده اند. هر چند در عمل، اقدامات صورت گرفته همچنان در جهت نابودی هورها و تالاب های خوزستان است اما اهمیت آنها در كنترل ریزگرد بر كسی پوشیده نیست.
وی تصریح كرد: این در شرایطی است كه در مورد اكوسیستم علفزار و آبگیرهای فصلی و دشت های سیلابی خوزستان كمتر صحبت می شود؛ جلگه خوزستان كه میزبان طبیعی و خدادادی كارون و مارون و كرخه و زهره بوده همواره وابسته به آبگیرهای فصلی و سیلاب ها و سیراب شدن علفزار ها بوده است و تا زمانی كه آب بود و علف بود خبری از ریزگرد در دشت ها و آبگیرهای فصلی نبود. آب سالی یك یا چند بار در دشت های وسیع خوزستان حتی با عمق چند سانتیمتر گسترده بود. به صورتی كه وقتی از شهر اهواز به سمت جنوب خوزستان حركت می كردیم، كل سرزمین را پوشیده از آب می دیدیم. این مناطق، نه تالاب و هور، بلكه آبگیر فصلی و علفزار بود كه امروز دیگر وجود ندارند و این پاسخ معمای ریزگردهای داخلی خوزستان است. دردی كه درمان آن آب است و بس.
حافظی خاطرنشان كرد: امروز به دلیل تغییرات اقلیم شدید بارش ها در زاگرس مركزی در استان چهارمحال بختیاری بسیار كم شده است و این استان حالا جزو ده استان خشك كشور بشمار می رود. كارونی كه زمانی ۳۰ تا ۴۰ میلیارد متر مكعب آورد آب به خوزستان داشت حالا سالانه حدود ۵ تا ۱۰ میلیارد متر مكعب آورد دارد كه این به خودی خود فاجعه ای است. حالا در چنین شرایطی به جای صورت دادن اقداماتی عقلانی و منطقی، با انتقال آب كمر به تشدید این بحران بسته ایم. آن هم انتقال آب برای مصرف غیرشرب. ده ها و صدها كارخانه و كارگاه آب بر در سال های اخیر در فلات مركزی تاسیس شده اند و فهرست بلندبالایی در صف افتتاح هستند. اقداماتی كه بر برنامه انتقال آب از سرشاخه های كارون آن هم در اوج بی آبی منطقه استوار است.
این فعال محیط زیست اضافه كرد: بزرگترین كارخانه های آب بر خاورمیانه از فولاد تا پتروشیمی در اصفهان و یزد و كرمان با تاكید بر آب سرشاخه های كارون شكل گرفته و در حال گسترش هستند، به صورتی كه هفتمین مورد انتقال آب سرشاخه های كارون یعنی اجرای طرح تونل سوم كوهرنگ با هزینه صنایع فولاد اصفهان هم اكنون در اوج بی آبی كارون در حال انجام می باشد. آن هم در حالیكه مسئولان فولاد اصفهان اعلام می كنند فولاد اصفهان تا كنون هیچگاه منفعت اقتصادی نداشته و قیمت فروش محصولات فولادی همواره كمتر از هزینه تولید بوده چون كه هزینه تولید با آب انتقالی بین حوضه ای بسیار بالاست.
وی تصریح كرد: افزایش هزینه تولید در نتیجه انتقال آب بین حوضه ای را هیچ عقل سلیمی نمی پذیرد. اما متاسفانه هم صنعت و هم كشاورزی با انتقال پرهزینه آب كارون به فلات مركزی انجام می گردد و این یك فاجعه اقتصادی می باشد. اما مبحث دیگر این است كه در سالهای اخیر زاگرس مركزی كم آب تر از همیشه شده هر ساله تولید آب در آن كاسته می شود. به صورتی كه نه سهم كارون را تامین می كند و نه از پروژه های انتقال آب دردی دوا می كند. همین سبب شده تونل های انتقال آب بسیار كمتر از ظرفیت شان تولید آب داشته باشند و تجربه ای شكست خورده به حساب بیایند. حالا سوال اینجاست كه آیا در چنین شرایطی باید تونل های انتقال آب را افزایش داد و با اجرای طرح تونل سوم كوهرنگ آخرین جرعه ها را هم از لب خشكیده كارون برید؟
این فعال محیط زیست ادامه داد: كارون امروز با آوردی كه به شدت كاهش یافته به جویی نحیف بدل شده كه حتی توان راه یافتن به دریا را هم ندارد و حالا این آب دریا است كه وارد مسیر كارون می گردد. به صورتی كه مسیر كارون در خرمشهر و بهمنشیر كه از انشعابات كارون است امروز از آب دریا پر است: آب شوری كه نه قابل شرب است نه قابل استحمام و نه مناسب كشاورزی. متاسفانه امروز خیلی زودتر از آنچه پیش بینی شده بود شاهد مرگ كارون هستیم. حالا باید پرسید آیا هنوز هستند كسانی كه به نظم طبیعت و آفرینش كارون بی اعتمادند و می گویند آب نباید به خلیج فارس برود؟ آیا اشخاصی مثل آقای عیسی كلانتری هنوز مدعی هستند كارون آب مازاد دارد؟
حافظی تصریح كرد: وضع كارون آنقدر بحرانی است كه دولت دیگر آن را برای شرب مناسب نمی داند و برای اهواز و خرمشهر و آبادان به دنبال طرح انتقال آب نابودگر دیگری از دز و كرخه است كه این معنایی به جز پذیرفتن مرگ كارون از جانب دولت ندارد. جالب آنكه با همه این مشكلات دولت هنوز در حال انتقال آب سرشاخه های كارون است. شش سرشاخه كارون هر ساله انتقال داده می شود. تونل اول كوهرنگ در سال ۳۲ و تونل دوم كوهرنگ در سال ۶۷ بخشی از آب ارتفاعات كوهرنگ و زردكوه را به اصفهان و یزد انتقال داده بودند، چشمه لنگان، خدنگستان، كمال صالح و كوچری به قمرود دیگر سرشاخه های كارون هستند كه به طور كامل انتقال یافته اند و حالا با آبگیری سد تونل سوم كه هفتمین انتقال ویرانگر آب سرشاخه های كارون است تمام آورد آب زردكوه و كوهرنگ در اوج بی آبی، تغییرات اقلیمی و گرمای روزافزون خوزستان و در نتیجه در اوج نیاز طبیعی مردم خوزستان به آب كارون از دست خواهد رفت.
وی اعلام نمود: دولت اجرای طرح تونل سوم كوهرنگ كه هفتمین انتقال آب سرشاخه های كارون است را از نوروز امسال شروع كرده است حتی پیش از آنكه سد آن ساخته شود. استاندار اصفهان هم اعلام نموده است با تمام تجهیزات و حدود ۵۰۰ نیرو برای آبگیری سد تونل سوم كوهرنگ تا ۱۸ ماه دیگر كارگاه سد كوهرنگ سوم را تجهیز كرده است و هزینه آن را صنایع فولاد اصفهان می پردازد.
حافظی اخطار داد: اگر سد كوهرنگ سوم آبگیری شود دیگر آب یخچال ها و برف چال ها و ارتفاعات كوهرنگ و زردكوه به طور كامل و همیشگی از كارون دریغ خواهد شد و این بزرگترین فاجعه برای خوزستان است كه مرگ ابدی كارون را رقم خواهد زد. سد كوهرنگ، شاهرگ اصلی كارون را كه هویت، حیات و آب را از كوهرنگ گرفته قطع خواهد نمود تا نسل های آینده ایران، كارون را بعنوان نمادی از كفران نعمت پیشینیانشان بدانند و ما امروز شاید آخرین نسلی باشیم كه بتوانیم جلوی نابودی ابدی كارون را بگیریم كه اگر نگیریم و در انتقال آب ها برای صنعت و كشاورزی تجدیدنظر نكنیم فاجعه آب شرب آبادان و خرمشهر روز به روز بزرگتر شده و بحران ریزگردهای داخلی خوزستان روز به روز بغرنج تر می گردد چه آنكه هم اكنون خوزستان از نظر بیماری های در رابطه با آب و هوا یعنی بیماری های آمیبی و تنفسی در صدر استان های كشور است. از جانب دیگر، كاهش آورد آب كارون بحران شدید معیشتی برای كشاورزان خوزستان كه زادگاه كشاورزی در دنیا است بوجود آورده است. بحران هایی كه حكایت از آن دارد كه خوزستان در سایه سوء مدیریت ها و بی كفایتی ها علاوه بر نابودی محیط زیست طبیعی با نابودی جامعه انسانی روبه رو است.

1397/04/11
22:18:35
2.5 / 5
2158
تگهای خبر: آب , اقلیم , باد , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
تشریفات عروسی:
https://markaztalar.com/%D8%AA%D8%B4%D8%B1%DB%8C%D9%81%D8%A7%D8%AA-%D8%B9%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C-1
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی