وقتی نفس وحوش در پارك ملی گلستان به شماره افتاد

وقتی نفس وحوش در پارك ملی گلستان به شماره افتاد حیوان خانگی: بجنورد- زمانی كه آتش به جان بخش های از پارك ملی گلستان می افتد و با وزش باد بر گستره آن افزوده می شود؛ وحوش، جوندگان و خزندگان آرامش خویش را از دست می دهند و نفس آنها به شماره می افتد.


برپایه گزارش های رسیده بر اثر آتش سوزی منطقه شرق پارك ملی گلستان در هفته گذشته شماری از وحوش، خزندگان و جوندگان بر اثر شعله های آتش تلف شدند كه در میان آن ها جسد توله های گراز، روباه و همینطور انواع مار و جوندگان دیده می گردد.
نیروهای عمل كننده در اطفای حریق از سوختگی شدید برخی وحوش و سر وصدای سوزناك آن ها ابراز تاسف كردند و گفتند: چرا باید با سهل انگاری فرد یا افراد، تعدادی از حیوانات با بدترین وضعیت تلف شوند و صحنه های دلخراشی را به وجود آورند.
جواد كمالی یكی از نیروهای عمل كننده در زمینه اطفای حریق جنگل گلستان اظهار داشت: نیروهای عمل كننده برای التیام یا جلوگیری از تلف شدن وحوش، خزندگان و جوندگان هیچ كاری نمی توانستند انجام دهند.
وی اضافه كرد: زبانه های آتش بقدری گسترده بود كه حتی جان نیروهای عمل كننده را در معرض خطر قرار داده بود.
یكی از افراد محلی كه به كمك نیروهای عمل كننده در اطفای حریق آتش سوزی جنگل گلستان آمده بود، اظهار داشت: سوختن وحوش بسیار تاسف بار بود بطوریكه ناله سوزناك آنها همه را غافلگیر كرده بود.
محمد احمدی اضافه كرد: هرچند بعضی از وحوش كه سوختگی سطحی داشتند، اما به دلیل فرار از میان زبانه های آتش متاسفانه آنها هم تلف شدند.
یكی دیگر از نیروهای مردمی اطفای حریق در این حادثه هم می گوید: در همان ساعات وقوع اولیه آتش سوزی یگان نیروهای منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی به صورت فعال حضور بهم رساندند و مبادرت به عملیات اطفای حریق كردند كه از اهالی منطقه هم كمك گرفته شد.
محمد احسانی اظهار داشت: روز اول حادثه در منطقه 36 نفر از نیروهای یگان این اداره كل حضور داشتند كه با شدت و گسترش حادثه، نیروها به 80 نفر افزایش یافتند.
وی تصریح كرد: در این عملیات دو روزه نیروهای زیادی از ادارات مختلف همچون جمعیت هلال احمر، منابع طبیعی، حفاظت محیط زیست و نیروهای مردمی برای مهار آتش بیشترین توان خویش را برای خاموش كردن آن گذاشتند.
مدیركل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی سطح آتش سوزی را 140 هكتار عنوان نمود و اظهار داشت: از این سطح 100 هكتار مرتع و 40 هكتار جنگل دچار حریق شد.
سید اصغر مطهری در گفت و گو با ایرنا اضافه كرد: در حوادث آتش سوزی با این گستره وحوش بزرگ جثه همچون گوزن، قوچ، میش و پلنگ به محض مشاهده از محل متواری می شوند كه شاید پرندگان كوچك جثه و تخم گذار راهی برای فرار نداشته باشند.
مطهری با اشاره به اینكه در این حوادث بچه خوك به صورت محدود دچار آسیب می گردد اضافه كرد: جوندگان، خزندگان و پرندگان تخم گذار كه توانایی حركت با سرعت بالا را ندارند، تلف می شوند.
دادستان عمومی و انقلاب بجنورد بلافاصله بعد از مهار آتش سوزی هفته گذشته جنگل گلستان خبر از بازداشت 2 نفر به افترا عامل آتش سوزی پارك ملی گلستان داد.
مسلم محمدیاران روز سه شنبه گذشته در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشته بود: متهمان به آتش سوزی پارك ملی گلستان، مسافرانی بودند كه مبادرت به روشن كردن آتش كرده بودند كه متاسفانه منجر به حادثه گسترده گردید.
وی با اشاره به اینكه اظهارات شاهدان عینی و مستندات منجر به شناسایی 2 نفر متهم شده است تصریح كرد: این متهمان در یكی از استان های همجوار، دستگیر شدند.
دادستان عمومی و انقلاب بجنورد اظهار داشت: پرونده قضایی برای رسیدگی به این حادثه تشكیل شده است و هنوز عمدی بودن آتش سوزی برای ما مشخص نمی باشد.
رییس كل دادگستری استان گلستان هم بتازگی گفته است: عاملان آتش سوزی پارك ملی گلستان بدون توجه به جایگاه و موقعیت اداری و سازمانی محاكمه می شوند.
هادی هاشمیان هم در گفت وگو با خبرنگار ایرنا تصریح كرد: برای برخورد با كسانی كه با سهل انگاری و یا به صورت عامدانه خسارت جبران ناپذیری به این جنگل های با ارزش وارد كرده اند، تعارف و مماشات نمی نماییم.
وی بیان كرد: دادگستری خراسان شمالی از دستگیری 2 عامل آتش سوزی پارك ملی گلستان خبر داد، اما چون این اتفاق در محدوده گلستان رخ داده پرونده باید در دادگاه های استان مورد بررسی قرار گیرد.
رییس كل دادگستری گلستان در پاسخ به سوال ایرنا در مورد اینكه گفته می گردد برخی بخش ها وقوع آتش سوزی را دیر و بعد از چند ساعت اعلام نموده است، تصریح كرد: اگر ثابت شود مخفی كاری رخ داده و این تصمیم باعث تشدید آتش سوزی شده بدون چشم پوشی با عوامل آن برخورد خواهد شد.
هاشمیان افزود: البته اثبات این مورد و ادعا كار دشوار و نیازمند رسیدگی و بررسی بیشتر است.
پارك ملی گلستان كه دارای چهار پاسگاه سرمحیط بانی و 9 پاسگاه محیط بانی است، منطقه حفاظت شده ای در شرق استان گلستان و غرب استان خراسان شمالی است.
این منطقه قدیمی ترین پارك ملی ثبت شده در ایران و پناهگاهی كم نظیر برای حیات وحش است كه 1350 گونه گیاهی و 302 گونه جانوری، همچون نیمی از گونه های پستانداران ایران را در حدود 900 كیلومتر مربع گستره خود جای داده و بنابراین بعنوان ذخیره گاه زیست كره در میراث جهانی یونسكو به ثبت رسیده است.
پارك ملی گلستان بدون تردید ارزشمندترین منطقه ایران چه از لحاظ كمیت و چه از نظر تنوع زیست جانوری و گیاهی است.
تنوع زیستی این پارك حتی فراتر از برخی كشورهای اروپایی است كه صدها برابر این پارك وسعت دارند.
پارك ملی گلستان از بهترین زیستگاه های پستانداران بزرگی چون پلنگ، خرس قهوه ای، گرگ، وشق، مرال، شوكا، گوسفند وحشی و بز وحشی، آهوی ایرانی و گراز است و بخصوص به خاطر جمعیت فراوان قوچ و میش اوریال معروف است.
گلستان در سال 1354 اولین پارك ملی ایران شد كه در لیست میراث جهانی یونسكو بعنوان یكی از 50 ذخیره گاه زیست محیطی كره زمین به ثبت رسیده است.
بیشتر گستره پارك در استان گلستان، حدود 34 درصد آن در استان خراسان شمالی و بخش ناچیزی هم در استان سمنان قرار دارد.
7186/ 6042


1397/04/16
17:01:41
5.0 / 5
2093
تگهای خبر: باد , پارك , پرندگان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی