مدیر كل مدیریت بحران خوزستان:

حال پنج رودخانه خوزستان وخیم است

حال پنج رودخانه خوزستان وخیم است حیوان خانگی: اهواز - مدیر كل مدیریت بحران خوزستان اظهار داشت: وضعیت رودخانه های دز، كارون، جراحی، زهره و مارون بسیار وخیم است چون كه بارش در استان های بالا دست مانند لرستان، كهگیلویه و بویراحمد، و چهار محال بختیاری با كمبود رو به رو بوده است.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایرنا كیامرث حاجی زاده شامگاه سه شنبه در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران خوزستان در شهرستان هویزه اضافه كرد: به قول كارشناسان شرایط خشكسالی حاكم بر خوزستان در 70 سال اخیر بی سابقه بوده و آورد رودخانه های این استان در سال آبی جاری نسبت
به آمار طولانی مدت 63 درصد و نسبت به سال آبی گذشته 40 درصد كاهش داشته و رودخانه كارون هم با 65 درصد كاهش آبدهی روبه رو بوده است.
وی با اشاره به اینكه زیرساخت ها در خوزستان توسعه نیافته بیان كرد: بیشتر زیرساخت های خوزستان مربوط به دوران نفت می باشد كه بخشی از آنها در جنگ تحمیلی صدمه و یا از بین رفت و آنچه هم كه هم اكنون باقی مانده فرسوده شده است.
حاجی زاده با اشاره به اینكه برای خوزستان در حوزه های مختلف برخی كارها صورت نگرفته اظهار داشت: بعنوان مثال آمایش سرزمین در خوزستان اصلا دیده نشده و پروژه های نفتی و ملی كه در این استان انجام شد بدون پیوست زیست محیطی بود.
وی افزود: برای پدیده گرد و غبار كه عمری 15 ساله در خوزستان دارند تا قبل از اتفاق قطعی برق گسترده در بهمن سال 95 اقدامی انجام نشد و بعد از آن بود كه با پیام رهبر معظم انقلاب و پیگیری دولت360 هزار هكتار كانون گرد و غبار شناسایی شد و از این میزان 40 هزار هكتار در طول مدت یك سال آب اندازی، نهال كاری و مالچ پاشی شد.
مدیر كل مدیریت بحران خوزستان افزود: البته اقداماتی كه بر این 40 هزار هكتار كانون گرد و غبار صورت گرفت همه مشكلات را برطرف نمی كند چراكه عرصه های تولید گردو غبار در خوزستان گسترده هستند و خشكسالی هم روز به روز بر میزان آن می افزاید.
وی اظهار داشت: یكی از اشكالات خوزستان از گذشته، نبود اقدامات پیشگیرانه و پیش بینی به موقع بوده در حالیكه در مدیریت بحران، هر اقدامی كه در حوزه پیش بینی و پیشگیری صورت گیرد سرمایه گذاری به حساب می آید.
حاجی زاده با اشاره به اقدامات زیرساختی استان در 2 سال قبل بیان كرد: 12 هزار میلیارد ریال در بخش طرح غدیر اعتبار داده شده و باید بپذیریم كه انقلابی در حوزه آب و برق بوجود آمده است.
وی اظهار داشت: در جریان اتفاقاتی كه در آبادان و خرمشهر بر اثر شوری آب افتاد با حركتی جهادی این مشكل برطرف شد و دشمن از سوء استفاده كردن از این مورد ناكام ماند.
وی خاطرنشان كرد: بعد از جنگ تحمیلی زیرساخت های آبادان و خرمشهر توسعه نیافت و شبكه توزیع آب آن متعلق به چندین سال پیش است.
مدیر كل مدیریت بحران خوزستان با اشاره وضعیت زیرساخت ها در هویزه اظهار داشت: در این شهرستان هم در حوزه زیرساخت های در چند سال قبل كاری نشده اما در سال های اخیر به بركت حضور زوار امام حسین (ع) حركت جهادی صورت گرفت و اعتبارات كلانی برای جاده های آن تخصیص یافت.
وی با اشاره به مصوبات این نشست اظهار داشت: مقرر شد ایستگاه آب رفیع و فاضلاب شهری آن بازسازی
شود و ترمیم لوله ها صدمه دیده آغاز و پلیس آب در این منطقه انتخاب گردد.
حاجی زاده افزود: سازمان آب و برق خوزستان هم مقرر شد 20 متر مكعب آب برای رفیع رهاسازی كند و آب كرخه نور وارد هویزه شود؛ جهاد كشاورزی در حوزه كشاورزی این منطقه هم نظارت كامل داشته باشد.
وی همینطور اظهار داشت: مقرر شد برای آتش سوزی هورالعظیم همه امكانات امدادی و خدماتی به منطقه اعزام شوند، و مبحث نداشتن آب روستاهای الهاسی و ام الرقال یك، 2 و سه پیگیری شود.
مدیر كل مدیریت بحران خوزستان با اشاره به مشكل در آب شرب رفیع بیان كرد: آب بسته بندی به تعداد كافی برای شهر رفیع در یك سوله ذخیره شود تا در هنگام بحران میان مردم توزیع شوند.

*** مین گذاری تالاب هورالعظیم امكان مهار آتش را گرفته است
مدیركل حفاظت محیط زیست خوزستان هم اظهار داشت: تمام بخش تالابی هور العظیم در عراق، در دوران جنگ تحمیلی مین گذاری شده و امكان تردد برای خاموشی آتش در این تالاب وجود ندارد.
احمدرضا لاهیجان زاده توضیح داد: نزدیك به 200 هزار هكتار از عرصه تالابی هورالعظیم در عراق خشك و مستعد آتش سوزی است.
وی بیان كرد: برخلاف بخش ایرانی تالاب هور العظیم در ایران كه دارای مسیر تردد است بخش عراقی تالاب اصلا از امكان تردد برخوردار نیست.
وی درباره اقدامات انجام شده برای مهار آتش در تالاب هورالعظیم اظهار داشت: نامه ای به سفیر عراق ارسال شده و همكاران بخش امور بین الملل اداره كل حفاظت محیط زیست خوزستان حضور مستمر در كنسولگری عراق داشتند و نشستی هم با استاندار بصره در خرمشهر برگزار گردید.
وی افزود: مقرر شد وزرات خارجه هم این مورد را پیگیری كند كه همزمان با نا آرامی ها در عراق
شد و با عنایت به این وضعیت اعزام امكانات به عراق از عهده استان خارج بود.
لاهیجان زاده با اشاره به اینكه تاخیر در مهار آتش سوزی هورالعظیم اجتناب ناپدیر است اظهار داشت: معاون امنیتی و انتظامی خوزستان دوشنبه شب از موافقت عراق برای اعزام امكانات مهار آتش در هور اطلاع داد تا این امكانات وارد عراق شوند و عملیات مهار آتش آغاز شود.
وی با اشاره به استفاده از هواپیمای آب پاش برای مهار آتش سوزی اضافه كرد: این هواپیما هم محدودیت پروازی دارد و در دمای 50 درجه نمی تواند پرواز كند همینطور در صورت پر بودن مخزن آب تنها تا 20 كیلومتر امكان پرواز دارد.
مدیركل حفاظت محیط زیست خوزستان افزود: آتش سوزی نیزار با جنگل بسیار متفاوت می باشد و مهار این گونه آتش سوزی برای ما تجربه جدیدی است چراكه هر لحظه این نیزارها آماده آتش گرفتن هستند.
هورالعظیم در جنوب غربی كشور در خوزستان قرار دارد كه در حوزه شهرستان های دشت آزادگان و هویزه است بخش بزرگی از این تالاب به علت كاهش شدید آب رودخانه كرخه و خشك شدن انهار ورودی، دچار خشكیدگی شده كه این مساله در ایام اخیر منجر به آتش سوزی در تالاب شده است.
آتش سوزی در بخش عراقی این تالاب هم از 2 هفته پیش تابحال ادامه دارد.
خشك شدن انهار و تالاب هورالعظیم همینطور زندگی 13 هزار راس گاومیش در دشت آزادگان را تهدید می كند.

*** اعزام یك بالگرد و هواپیمای آبپاش برای مهار آتش در هورالعظیم
فرماندار هویزه هم با اشاره به وقوع آتش سوزی درتالاب هورالعظیم اظهار داشت: برای ورود دستگاه آتشنشانی كه می تواند وارد باطلاق شود با استفاده از كنسولگری عراق در ایران اقدام شده و بزودی این امر انجام می گردد همینطور روز چهارشنبه یك بالگرد و هواپیمای آب پاش به منظور خاموش كردن آتش وارد عراق می گردد.
ناظم ثبوتی بیان كرد: آتش نیزارهای هورالعظیم به بخش ایران هم تسری پیدا كرد كه با وجود آب در بخش ایرانی خاموش شد.
وی افزود: در ایام اخیر شهرهای هویزه و رفیع با آتش سوزی نیزارها، با مشكل انتشار دود رو به رو شده بود و بحران آب شرب و آب كشاورزی هم به آن اضافه گردید.
وی اظهار داشت: خشكسالی و كاهش نزولات خوزستان، گسترش كانون های گردو غبار، هجوم حیوانات وحشی، كاهش كمیت آب تالاب و خسارت ناشی ازآن، تامین نشدن آب از كرخه نور و نیسان، نبود امكان كشت محصولات فصلی، تنش كم آبی و خسارت ناشی از شرایط جوی، درگیری و نزاع، تامین نشدن آب دام ها و سقط جنین دام ها، كاهش وزن دام ها، تخصیص نیافتن سبوس، حمله آفات، نبود امكان بهره بردای از حوضچه های شیلات، آتش سوزی و آلودگی ناشی از فلرهای نفتی و پسماندهای دكل های نفتی بخشی از مشكلات این شهرستان است.
ثبوتی با اشاره به وضعیت امنیت و عمران مرز در هویزه اضافه كرد: فرسایش دایك مرزی و خروج آب به سمت عراق، كمبود روشنایی در دایك مرزی و كمبود آب شرب در دایك مرزی همچون مشكلات مرزی در هویزه است.

** آلودگی میكروبی ناشی از شبكه آب عامل اسهال خونی در رفیع
رییس مركز بهداشت خوزستان هم درباره شیوع بیماری ناشی از آب آلوده در شهر رفیع از توابع هویزه اظهار داشت: در بررسی خانه به خانه مشخص شد 15مورد اسهال خونی به مراكز درمانی مراجعه نموده اند بنابراین وضعیت طغیان برای رفیع اعلام گردید.
شكراله سلمان زاده اضافه كرد: در بررسی اولیه شكستگی لوله آب و ریزش فاضلاب به آب شرب مشاهده شد و از بیماران نمونه برداری انجام شد كه نتیجه آن بزودی مشخص می گردد.
وی بیان كرد: در 22 تیر پنج مورد، 23 تیر 20 مورد، در روز بعد یك مورد، 25 تیرهشت مورد، و 26 تیر 12 مورد بیمار مبتلا به اسهال خونی از نوع التهابی كه عامل آن میكروبی بود به مراكز درمانی رفیع رجوع كردند.
وی با اشاره به اینكه اسهال خونی تابحال مورد وخیم یا بدحالی نداشته و بیشتر بیماران سرپایی درمان و یا در حال درمان هستند اظهار داشت: آلودگی میكروبی ناشی از شبكه آب در رفیع باعث بروز این بیماری شده است.
وی در مورد وضعیت بیماری هپاتیت A هم اظهار داشت: هپاتیت A در منطقه كنترل نشده و 2 مورد یافت شده كه لازم است مشكل آب شرب منطقه هر چه سریعتر برطرف شود.
رفیع شهری در بخش نیسان شهرستان هویزه است. این شهر در25 كیلومتری غرب هویزه و 50 كیلومتری جنوب غرب سوسنگرد، مركز شهرستان دشت آزادگان و در نوار مرزی واقع است.
7164/ 6037


1397/04/27
13:45:25
5.0 / 5
2108
تگهای خبر: آب , آلودگی , باد , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی