2 قلاده یوزپلنگ بالغ در جاجرم مشاهده شد

2 قلاده یوزپلنگ بالغ در جاجرم مشاهده شد حیوان خانگی: بجنورد- رییس اداره حفاظت محیط زیست جاجرم از مشاهده 2 قلاده یوزپلنگ بالغ از جانب یكی از همیاران در پناهگاه حیات وحش میاندشت این شهرستان در روز یكشنبه اطلاع داد.


محمد موسوی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح كرد: به دلیل نبود تجهیزات لازم ثبت، تصویربرداری از این یوزها انجام نشد.
وی با اشاره به اینكه این 2 قلاده یوزپلنگ با مشاهده و صدای تراكتور از زیر بوته گز با سرعت زیاد به سمت تپه های اطراف گریخته اند، اظهار داشت: این دومین مشاهده یوزها در ماه جاری است.
مدیر روابط عمومی اداره كل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح كرد: همیاران طرف قرارد این سازمان روزانه آب را با تراكتور برای پر كردن آبشخورهای در نظر گرفته شده پناهگاه حمل می كنند.
حسن پهلوان اضافه كرد: اوایل ماه جاری هم 2 قلاده یوز از جانب محیطبانان این اداره كل مشاهده شده بود.
وی اظهار داشت: وجود هشت قلاده یوز پلنگ در پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم قطعی است اما از دو سال قبل به دلیل كار نگذاشتن دوربین های تله ای موفق به تصویربرداری از تعداد یوزپلنگ ها در این پناهگاه نشده ایم.
پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم و پارك ملی ضامن آهو خراسان شمالی با 84 هزار و 435 هكتار گستره در 10 كیلومتری شرق شهرستان جاجرم قرار دارد كه حدود 16 هزار هكتار پهنه آن دو سال پیش، به علت ازدیاد جمعیت آهو، بعنوان پارك ملی ضامن آهو تعیین شده است. این منطقه یكی از پویاترین زیستگاه های یوزپلنگ در كشور است كه در سال های گذشته تعدادی از این حیوان تصویربرداری شده است.
همچنین پناهگاه میاندشت با پارك ملی گلستان 100 كیلومتر، با منطقه حفاظت شده قرخود در شهرستان مانه و سملقان 80 كیلومتر، با منطقه حفاظت شده خار توران شاهرود 75 كیلومتر و با منطقه حفاظت شده سالوك اسفراین 30 كیلومتر فاصله دارد و زیستگاه گونه در معرض انقراض یوزپلنگ ایرانی است.
در سال های اخیر با تلاش محیط بانان اداره حفاظت محیط زیست جاجرم و همكاری اداره كل محیط زیست خراسان شمالی و پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی اقدامات آموزشی مناسبی برای جوامع محلی اطراف این زیستگاه منحصر به فرد انجام شده كه نتیجه آن افزایش جمعیت آهو و رشد زادآوری یوزپلنگ در این منطقه بوده است.
6042


1397/04/31
13:09:09
5.0 / 5
2093
تگهای خبر: آب , پارك , پلنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی