كلانتری:

وعده دولت برای احیای دریاچه ارومیه تحقق می یابد

وعده دولت برای احیای دریاچه ارومیه تحقق می یابد حیوان خانگی: ارومیه- رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تاكید بر اینكه وعده دولت به مردم آذربایجان در مورد احیای دریاچه ارومیه تحقق می یابد، اظهار داشت: برای افزایش یك متری تراز دریاچه ارومیه تا آخر دولت دوازدهم تلاش می گردد.


عیسی كلانتری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: عزم جدی دولت برای احیای دریاچه ارومیه باید در عملكرد مدیران استانی هم نمایان شود چونكه احیای نگین آبی آذربایجان با همدلی، تلاش و همت مردم و مسئولان میسر می گردد.
وی در رابطه اظهار نظر برخی ها در خصوص بی فایده بودن تلاش ها برای احیای دریاچه ارومیه، بیان كرد: تراز دریاچه ارومیه در سایه برنامه ریزی های ستاد احیا طی روز جاری /یكم مردادماه/ نسبت به روز مشابه چهار سال قبل، بیش از 30 سانتی متر افزایش یافته است و این مهم جای شادمانی دارد.
وی با اشاره به اینكه اگر دولت تدبیر و امید برای احیای دریاچه تلاش نمی كرد امروز نگین آبی آذربایجان 100 درصد خشك شده بود، اضافه كرد: پیش از تشكیل ستاد احیا تراز دریاچه در هر یك سال بیش از 80 سانتی متر كاهش می یافت اما بعد از تشكیل این ستاد نه تنها ارتفاع دریاچه كاهش نیافته بلكه افزایش هم داشته است.
معاون رییس جمهوری با اشاره به اینكه طرح های مهم ستاد احیای دریاچه ارومیه هنوز به بهره برداری نرسیده است، اظهار داشت: برخی طرح های مهم همچون طرح انتقال آب از پیرانشهر و انتقال پساب به پیكره دریاچه تا آخر سال 1398 به بهره برداری می رسد كه نقش بسزایی در احیای نگین آبی آذربایجان خواهد داشت.
وی در ارتباط با طرح انتقال آب از پیرانشهر به دریاچه ارومیه هم اظهار داشت: این طرح در سال 1398 به بهره برداری می رسد و با بهره برداری از آن سالانه بیش از 630 میلیون مترمعكب آب وارد پیكره دریاچه می گردد.
كلانتری اضافه كرد: همینطور با بهره برداری از طرح های در حال اجرا تا آخر دولت دوازدهم سالانه بیش از 300 میلیون مترمعكب پساب وارد دریاچه ارومیه خواهد شد.
وی با اشاره به مشكلات اقتصادی كشور، افزود: با وجود مشكلات اقتصادی، دولت تا به امروز در تامین اعتبار برای طرح های ستاد احیای دریاچه ارومیه عقب نشینی نكرده است.
به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایرنا ستاد احیای دریاچه ارومیه نقش هماهنگی برای اجرای طرح های احیا را بر عهده دارد و اعتبار اختصاص یافته به این ستاد برای تكمیل طرح ها در اختیار دستگاه های مرتبط همچون شركت آب منطقه ای، جهاد كشاورزی، اداره كل محیط زیست و اداره كل منابع طبیعی قرار می گیرد.
ستاد احیای دریاچه ارومیه در گام نخست مطالعاتی برای احیای این دریاچه آغاز كرد و در سریع ترین زمان ممكن طرح های 44 گانه نهایی برای احیای این دریاچه در دستور كار قرار گرفت.
نگین آبی آذربایجان در قالب طرح های ستاد احیا مقرر است ظرف مدت 10 سال به تراز اكولوژیك خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 آغاز به خشك شدن كرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشك شد.
دریاچه ارومیه یك حوضه آبی بسته است كه آب آن از محل بارش مستقیم و روان آب ورودی از آب راهه ها، 21 رودخانه دائمی و 39 رودخانه دوره ای سیراب می گردد.
3214/3072


1397/05/01
13:24:10
5.0 / 5
2171
تگهای خبر: آب , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی