پشت پرده سوختن گاومیش ها در هورالعظیم

پشت پرده سوختن گاومیش ها در هورالعظیم حیوان خانگی: چندی قبل تصاویری از سوختن گاومیش ها در تالاب هورالعظیم منتشر گردید كه واكنش فعالان محیط زیست و نگرانی دامداران این منطقه را به همراه داشت اما بررسی های دقیق تر علت اصلی این صدمه را مشخص كرد.به گزارش حیوان خانگی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، مدیر كل حفاظت محیط زیست استان خوزستان از سوختن این گاومیش ها قبل از ماجرای آتش سوزی هورالعظیم اطلاع داد.
احمد رضا لاهیجان زاده در این باره اظهار داشت: بر مبنای صحبت های مفصلی كه با جوامع محلی انجام دادیم، مشخص شد برخی از دامداران برای این كه از سرشاخه های سبز نی و لویی در تالاب استفاده كنند بخش هایی از تالاب را به صورت كنترل شده آتش می زنند كه البته گاهی اختیار آتش از دستشان در می رود.
وی با اشاره به مغذی بودن نی های تازه سبز شده برای دام و بالا بودن سبزینه نی ها افزود: نی ها پس از آتش سوزی به سرعت رشد می كنند و همین نی تازه به علت بالا بودن سبزینه برای دام مغذی ترست اما از كنترل خارج شدن آتش سبب صدمه به تالاب و آلودگی هوا در منطقه می گردد. طی چند سال اخیر این آتش سوزی ها مشكلاتی را در تالاب بین المللی شادگان همچون صدمه به خطوط برق را هم داشت.
مدیر كل حفاظت محیط زیست استان خوزستان در ادامه اضافه كرد: بنا بر اعلام مالك احشامی كه طی چند روز اخیر تصاویر آنها در فضای مجازی دست به دست می شود، سوختگی احشام پیش از آتش سوزی گسترده هورالعظیم و سه روز پس از عید فطر و در بخش آبداروسبز تالاب در خاك ایران بوده است.
لاهیجان زاده در ادامه با اشاره به تلاش سازمان حفاظت محیط زیست در حفظ تالاب های كشور و با تاكید بر اهمیت نقش تالاب ها در ادامه دام پروری محلی اظهار داشت: یكی از اهداف مهم دولت در احیای تالاب ها علاوه بر ارزش اكولوژیك و منافع اقتصادی وزیست محیطی تالاب ها، تقویت معیشت جوامع محلی و توان اقتصادی روستاهای حاشیه تالاب هاست و دامداری و تولید لبنیات همچون تاثیر گذارترین فعالیت های این منطقه است.
وی درانتها تاكیدكرد: به منظور بهره برداری مناسب از تالاب ها بهره برداران هم باید دست در دست متولیان حفاظت محیط زیست مراقبت ویژه ای از این ثروت ملی داشته باشند.

1397/05/21
13:22:42
5.0 / 5
2784
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی