معاون سازمان محیط زیست اعلام كرد؛

ممنوعیت شكار پرندگان در مناطق آلوده

ممنوعیت شكار پرندگان در مناطق آلوده به گزارش حیوان خانگی در كارگروه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان سازمان حفاظت محیط زیست مقرر شد كه شكار و صید پرندگان در مناطق آلوده به آنفلوانزا ممنوع شود.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در این جلسه كه با حضور معاون محیط طبیعی، مدیركل دفتر حیات وحش و آبزیان آب های داخلی، مدیركل دفتر حفاظت شكار و صید، مدیران كل و مسئولان ادارات كل حفاظت محیط زیست سه استان گلستان، مازندران و گیلان برگزار شد، مسایل و راهكارهای مربوط به بیماری انفلوانزای فوق حاد پرندگان و تكالیف سازمان حفاظت محیط زیست برای كنترل این بیماری تشریح شد. حمید ظهرابی معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در این جلسه اظهار داشت: طبق هماهنگی های اخیر با سازمان دامپزشكی كشور، در هر منطقه ای كه این سازمان مستنداتی از شیوع بیماری عرضه نماید و خواهان ممنوعیت شكار و صید پرندگان شود، در آن منطقه پروانه صید وشكار پرندگان صادر نخواهد شد.

وی ادامه داد: ممنوعیت شكار و صید پرندگان، تنها یكی از اقداماتی است كه برای مهار آنفلوانزای پرندگان صورت گیرد. اقداماتی دیگر مانند رعایت اصول بهداشتی و قرنطینه مرغداری ها هم بسیار مهم تر و تاثیرگذارتر هستند كه باید توسط سازمان دامپزشكی انجام شوند. ظهرابی تصریح كرد: این بیماری علاوه بر صدمه های اقتصادی، به جمعیت های گونه های پرارزش پرندگان مهاجر و پرندگان بومی كشور هم صدمه وارد می نماید و باید اقدامات همه جانبه در این مورد صورت گیرد. همینطور مجیدخرازیان مقدم مدیركل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست كه بعنوان سخنگوی ستاد آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سازمان حفاظت محیط زیست معرفی شده است در این جلسه اظهار داشت: در ابتدا تصور می شد كه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان تاثیری بر پرندگان مهاجر ندارد اما برای اولین بار در سال ۱۳۸۴ تلفاتی از پرندگان مهاجر بر اثر این بیماری در تالاب انزلی مشاهده شد. وی اظهار داشت: بعدها تلفات دیگری در بین پرندگان مهاجر مشاهده شد اما شیوع این بیماری در كشور تنها با ورود پرندگان مهاجر رخ نمی دهد بلكه ویروس در كشور وجود دارد و خارج از فصل مهاجرت هم مشاهده می گردد. خرازیان مقدم افزود: پرندگان امكان دارد سویه های جدیدی از این بیماری را به كشور وارد كنند اما اینكه شیوع بیماری در كشور صرفا به علت ورود پرندگان مهاجر باشد، تصوری اشتباه است. در این جلسه مقرر شد كه پروانه شكار و صید پرندگان در استان ها، با تاخیر صادر شود و در صورت اعلام سازمان دامپزشكی در خصوص وجود بیماری در مناطق، پروانه های صادر شده باطل خواهند شد. حفاظت فیزیكی قوی تر از زیستگاه ها و مناطق آلوده، آموزش گروه های مختلف ذینفع و رصد مناطق مختلف زیستگاهی برای پایش پرندگان و موارد احتمالی آلودگی به ویروس و اطلاع رسانی صحیح و به موقع به ستاد و دامپزشكی منطقه هم همچون اقدامات سازمان برای كنترل بیماری در فصل مهاجرت است.
 

1397/05/26
18:13:31
5.0 / 5
3010
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی