مشكل آب برای حیات وحش

مشكل آب برای حیات وحش به گزارش حیوان خانگی مدیركل دفتر حیات وحش اظهار داشت: قبلاً با حفظ یوزپلنگ در منطقه وسیع محصور مخالف بودیم اما وضعیت یوز به گونه ای است كه اكنون باید آن را در دستور كار قرار دهیم و منطقه ای هم برای آن شناسایی گردیده است.مدیركل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در بازدید از غرفه خبرگزاری مهر در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها اظهار داشت: نگاه ریاست سازمان محیط زیست نسبت به مبحث حیات وحش همچون دیگر حوزه های محیط زیست بسیار كارشناسانه است و ایشان كاملاً به مسائل محیط زیستی حساس و نگرانند.
مجید خرازیان مقدم خاطرنشان كرد: اینكه ایشان برخی مقوله ها مانند آب را مهمتر می دانند، به معنای بی اهمیتی حوزه های دیگر محیط زیست نیست. ایشان نسبت به آب نگاه اولی دارند كه ما هم داریم. در حیات وحش هم یك مسئله مهم آب است. از دلایل بروز بیماری های حیات وحش در سال های اخیر، كم آبی است كه منجر به تضعیف حیوان می گردد.
وی در پاسخ به اینكه آیا همان گونه كه رئیس سازمان محیط زیست گفته، برنامه ای برای حفظ یوزپلنگ در محیط محصور وجود دارد؟ اظهار داشت: اگر سه سال پیش این سؤال را از من می پرسیدید، جواب منفی می دادم؛ وضعیت یوز با عنایت به روش های سرشماری كه داریم كه نسبت به قدیم بهتر شده و آمار دقیق تری را به ما می دهد، به گونه ای است كه ذخیره گاه طبیعی یعنی منطقه ای با ۵۰ هزار هكتار مساحت و بیشتر به صورت محصور ضروری است. در پروژه جدیدی كه برای یوزپلنگ عرضه شده، یكی از مؤلفه ها همین است. منطقه ای را هم در استان مربوطه شناسایی كرده ایم، باآنكه در دنیا هیچ جا برای یوز این كار انجام نشده، اما ما باید همه تیرهایمان را امتحان كنیم.
مدیركل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست درباره عدم رعایت پروتكل های برخورد با حیات وحش در استان گلستان اظهار نمود: یكی از موضوعات مهم در حیات وحش، تعارض انسان و حیات وحش است كه همواره هم در آن، ما انسان ها مقصریم؛ آن كاری كه معاونت محیط طبیعی و دفتر حیات وحش سازمان در این راستا انجام داده، این است كه دستورالعمل تعارضات را تهیه كردیم.
خرازیان مقدم اضافه كرد: این دستورالعمل در استان البرز به كارشناسان استان ها تدریس شد و در قالب نسخه PDF به آنها عرضه شد و انتظار داشتیم كه در برخورد با حیوانات طبق آن دستورالعمل برخورد شود. الان این دستورالعمل را كه روی خرس، پلنگ و گرگ تمركز دارد، خلاصه كرده ایم تا در قالب یك كتابچه همراه با نموداری دو صفحه ای عرضه شود تا محیط بان به راحتی بتواند آن را بخواند و عمل كند.
وی در انتها اذعان كرد: اتفاقی كه در گلستان در برخورد با خرس رخ داد، نباید پیش می آمد اما باید در كسری از ثانیه تصمیم گیری می شد و طبیعتاً بین انسان و حیوان، انسان انتخاب گردید. امیدوارم كه كتابچه به زودی عرضه شود و دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.

 

1396/08/10
20:38:57
5.0 / 5
2968
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی