آلودگی هوا سلامت كلیه ها را تهدید می كند

آلودگی هوا سلامت كلیه ها را تهدید می كند حیوان خانگی: تهران – مطالعات محققان دانشگاه میشیگان آمریكا نشان داده است آلودگی هوا باعث بروز بیماری مزمن كلیه (CKD) می گردد.


به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیكال ساینس، مطالعات قبلی ارتباط آلودگی هوا با بیماری های قلبی، تنفسی و ریوی و التهاب ارگان های بدن را ثابت كرد. مطالعات جدید نشان داده است آلودگی هوا یكی از علل بروز بیماری مزمن كلیه است.
بیماری مزمن كلیه (CKD) یك مشكل بهداشت عمومی در سراسر جهان با نتایج نامطلوب نارسایی كلیه و مرگ زودهنگام است. بیماری مزمن كلیه سبب می گردد تصفیه خون كه یكی از مهمترین وظایف كلیه است، به درستی انجام نشود.
در این مطالعه آمده است آلودگی هوا شامل ذرات سمی است كه مستقیما روی كلیه ها اثر می گذارند. به صورت كلی افراد مبتلا به دیابت، بیماری های قلبی، چاقی و فشار خون بالا در معرض این عارضه قرار دارند؛ ازاین رو افرادی با ریسك بالا كه در معرض آلودگی هوا هم قرار دارند، باید این خطر را شناسایی و اقدامات احتیاطی را انجام دهند.
آلودگی هوا شامل ذرات میكروسكوپی PM2.5 است. این ذرات به علت وزن پایین برای مدت زیادی در هوا معلق می مانند و همراه با تنفس وارد بدن می شوند و مستقیما روی كلیه ها اثر می گذارند. علاوه بر این ذرات، فلزات سنگینی مانند سرب، جیوه و كادمیوم هم در هوای آلوده وجود دارند.
این مطالعه نشان داده است درصد مبتلا شدن به بیماری مزمن كلیه در افرادی كه در مناطق آلوده زندگی می كنند، بسیار بیشتر از افرادی است كه در هوای سالم تنفس می كنند.
بیماری مزمن كلیه به كم خونی، ضعف استخوانی، صدمه های عصبی و فشار خون بالا منجر می گردد. این عارضه در مراحل نهایی، به نارسایی كلیه منجر می گردد و عملكرد كلیه ها به صورت كامل متوقف می گردد. در این مرحله از بیماری، تنها راه درمان دیالیز یا پیوند كلیه است.
كلیه اندامی لوبیا شكل و حدودا به اندازه مشت بسته انسان است و درست زیر قفسه سینه قرار دارد. عملكرد كلیه به زبان ساده، دفع زباله های بدن است. كلیه روزانه حدود 200 لیتر خون تصفیه می كند و از آن حدود 2 لیتر آب اضافی و مواد زاید غربال می كند و با استفاده از مجاری ادارای دفع می كند.
تنظیم فشار خون، تعادل الكترولیتی و تولید سلول های قرمز خون به عهده كلیه هاست. چنانچه كلیه ها یك روز وظایف خویش را به درستی انجام ندهند، عملكرد اغلب ارگان های بدن، بخصوص قلب مختل می گردد.
بر اساس گزارش بنیاد ملی كلیه آمریكا (NKF)، از هر سه آمریكایی بالای 30 سال، یك نفر در معرض بیماری مزمن كلیه قرار دارد. بر مبنای پیش بینی این بنیاد، تا سال 2030 میلادی، حدود 16.7 درصد از افراد بالای 30 سال، به بیماری مزمن كلیه دچار می شوند.
در این گزارش آمده است كه احتمال بروز بیماری مزمن كلیه در گروه سنی 30 تا 49 سال بیشتر است.
نتایج این مطالعه در نشریه PLOS ONE انتشار یافته است.
علمی (6) ** 9259**1440


1397/06/03
15:21:55
5.0 / 5
2189
تگهای خبر: آلودگی , سلامت , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی