دیدار مشاور سازمان حفاظت محیط زیست با محیط بانان هفتاد قله

دیدار مشاور سازمان حفاظت محیط زیست با محیط بانان هفتاد قله حیوان خانگی: مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست وضعیت منطقه حفاظت شده هفتاد قله و تعداد حیات وحش آن را بسیار مطلوب ارزیابی كرد.به گزارش حیوان خانگی به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان مركزی، سعید نمكی، مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و معاون توسعه اموراجتماعی و عمومی سازمان برنامه و بودجه كشور، حمید ظهرابی معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست كشور و حمید پور محمدی، معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه كشور بامداد روز پنج شنبه یكم شهریور ماه ۹۷ از منطقه حفاظت شده هفتادقله اراك در استان مركزی بازدید نمودند.
در این بازدید یادگاری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و رضا میرزایی مدیركل حفاظت محیط زیست استان هم حضور داشتند.
نمكی، مشاور رئیس سازمان و معاون سازمان برنامه و بودجه كشور در این بازدید با اشاره به وسعت منطقه حفاظت شده هفتادقله و كمبود نیروی محیط بان، وضعیت منطقه و تعداد حیات وحش آن را بسیار مطلوب دانسته و از تلاش های پرسنل این منطقه تقدیر و تشكر كرد.
دیدار با محیط بانان و عرضه گزارش از وضعیت مناطق استان، بررسی مشكلات منطقه و وضعیت معیشتی پرسنل یگان حفاظت محیط زیست همچون برنامه هایی بود كه معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست كشور در مدت اقامت دراراك انجام داد.
منطقه حفاظت شده هفتاد قله اراك مساحتی حدود ۹۸ هزار هكتار دارد كه شامل دو محدوده شمالی و جنوبی است. محدوده شمالی در برگیرنده بخش های عمده ارتفاعات هفتاد قله و دره های سیبك و چكاب و محدوده جنوبی شامل ارتفاعات ازنا، لته در و سله بهر است كه همچون زیستگاه های ییلاقی و مهاجرت منطقه ای حیات وحش كشور به حساب می آید.
منطقه حفاظت شده هفتاد قله اراك از نخستین مناطق تحت حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست در كشور به حساب می آید كه پیكره ای كوهستانی داشته و در گسترده ای از تپه ماهورها و دشت ها قرار گرفته است.
منطقه هفتاد قله به علت خصوصیت های خاص توپوگرافی، تنوع گیاهی و جانوری از قدیم جزء شكارگاه های مشهور ایران بوده و حدود ۶۲ كتیبه از دوران قاجاریه در كوه های هفتاد قله حك شده كه مبین وفور شكار و سرسبزی این منطقه است.
كل و بز، قوچ و میش، پلنگ، كفتار، شغال، گرگ، گوركن، خرگوش، تشی ( جوجه تیغی) و روباه از پستانداران این منطقه محسوب می شوند و چند نوع افعی، مارآبی و لاك پشت هم در این منطقه دیده شده است.
كبك، تیهو، بلدرچین، باقرقره، كبوتر چاهی، كبوتر كوهی، عقاب طلایی، سارگپه، هما، كركس، دال، شاهین، بحری، لیل، بوتیمار و حواصیل از پرندگان این منطقه هستند.

1397/06/04
16:19:48
5.0 / 5
2035
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی