معاون سازمان جنگل ها اعلام كرد:

اختصاص ۲۰۰ میلیون دلار برای طرح های آبخیزداری

اختصاص ۲۰۰ میلیون دلار برای طرح های آبخیزداری حیوان خانگی: معاون سازمان جنگل ها از اختصاص ۲۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای آبخیزداری اطلاع داد و اظهار داشت: با اقدامات انجام گرفته در زمینه آبخیزداری میزان واردات رسوب به سدها هم ۵ تن افت كرده است.به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، ناصر حیدری پوری در نشستی خبری با اشاره به اینكه ۱۷ سال از روند خشكسالی در كشور می گذرد، تصریح كرد: با عنایت به اینكه طبق نقشه های توپوگرافی، ۴۱۰ میلیارد مترمكعب میزان آب داریم كه بخشی از این آب تبخیر می گردد و در اختیار ما قرار نمی گیرد، باید به نزولات جوی، بهای بیشتری دهیم.
این مقام مسئول با اشاره به اینكه در سطح حوزه های آبخیزداری بالغ بر ۳۷۰ دشت ممنوعه و ۳۸۷ دشت بحرانی داریم، خاطرنشان كرد: باید برای تعریف سفره ها برنامه عملیاتی داشته باشیم و پیگیری می نماییم با كاركردهای عملیاتی و موثر، بخشی از كشاورزی را امتیاز بخشیم.
حیدری پوری در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به روند فرسایش خاك در كشور، افزود: با عنایت به اقدامات آبخیزداری انجام شده میزان فرسایش خاك در كشور ۹ تن در هكتار كاهش یافته؛ ضمن اینكه میزان واردات رسوب به سدها نیز، ۵ تن افت كرده است.
به گفته وی، در نتیجه این اقدامات برداشت علوفه هم ۱۲۰ كیلوگرم در هكتار افزایش داشته است.
معاون آبخیزداری سازمان جنگلها و مراتع كشور، از اختصاص ۲۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی امسال برای آبخیزداری اطلاع داد و اظهار داشت: پروژه هایی برای بهبود وضعیت آبخیزداری كشور مصوب شده كه از ابتدای شهریور تا آخر آذرماه پروژه های مذكور افتتاح می گردد.
حیدری پور با اشاره به اینكه ۱۰۰ میلیارد تومان هم برای عملیات بیولوژی در حوزه جنگل ها مورد نیاز است، افزود: برای اجرای عملیات آبخیزداری در هر هكتار یك میلیون تومان مورد نیاز است و در افق باید بتوانیم ۲۶ میلیون هكتار عملیات انجام دهیم.
معاون سازمان جنگلها در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به پرسشی در خصوص تولید پارك ها توسط شهرداری تهران در راه سیل مانند پارك های نهج البلاغه اظهارداشت: عملیات حوزه های آبخیزداری در حوزه های شهری مربوط به شهرداری ها است چونكه ما مسئولیت خویش را در این ارتباط به شهرداری ها واگذار كرده ایم.
وی اضافه كرد: با اینحال درباره خیلی از بحث های آبخیزداری كه توسط شهرداری ها انجام می گردد مسائل مورد ضرورت رعایت نمی گردد.
حیدری پور با اشاره به اینكه در مسیل هایی كه در شهرها قرار گرفته نباید كف آن را با سیمان صاف كرد، افزود: این امر سبب می گردد كه جذب آب در زمین صورت نگیرد، سرعت سیل كاسته نشود و امكان دارد در پایین دست خسارت تولید كند.
وی با اشاره به اینكه در شهرداری تهران طرحی مطرح شده كه رودخانه ها را در سطح شهر بچرخانیم و اینطور گفته شده كه سبب می گردد تا گسل ها خنك شوند، اضافه كرد: با این كار آب به یك باره و با سرعت به سمت ورامین و شهرری نمی رود و سبب می گردد كه فعالیت گسل تعدیل شود.

1397/06/12
21:02:47
5.0 / 5
2365
تگهای خبر: آب , پارك , خاك , رودخانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی