رهاسازی پلنگ رودسر

رهاسازی پلنگ رودسر به گزارش حیوان خانگی مدیر كل حفاظت و مدیریت شكار و صید سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: «آرزو» یا همان پلنگ رودسر بامداد امروز بعد از نصب ردیاب ماهواره ای در زیستگاه طبیعی خود در مناطق جنگلی سجیدان رودسر رهاسازی گردید.به گزارش حیوان خانگی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، علی تیموری مدیر كل حفاظت و مدیریت شكار و صید سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: پلنگ رودسر كه پیش از این به علت جراحت، تحت عمل جراحی و سایر درمان ها قرار گرفته بود به علت برخورداری از شرایط جسمی مساعد بامداد امروز بعد از نصب ردیاب ماهواره ای در زیستگاه طبیعی خود در مناطق جنگلی سجیدان رودسر رهاسازی شد.
وی با یادآوری این مورد كه آرزو اواسط دی ماه سال قبل در یكی از انبارهای روستایی از توابع شهرستان رودسر در حالیكه قادر به استفاده از دو پای عقب خود نبود زنده گیری شد، اظهار نمود: این قلاده پلنگ بعد از زنده گیری و انتقال به تهران و دانشكده دامپزشكی دانشگاه تهران تحت سی تی اسكن قرار گرفت و مشخص شد كه ستون فقراتش به دلیل گیر افتادن در تله سیمی كه عموماً كشاورزان شمال كشور برای دفع جانوران در مزارع خود مورد استفاده قرار می دهند، به شدت صدمه دیده است.
تیموری اضافه كرد: در آن زمان احتمال می رفت كه این حالت منجر به ضایعه نخاعی شده و راه نجاتی برای پلنگ وجود نداشته باشد؛ در نتیجه یكی از راهكارهای پیشنهادی، تزریق دوز بالای داروی بیهوشی برای ممانعت از درد كشیدن حیوان و خواب ابدی برای آن بود.
مدیر كل حفاظت و مدیریت شكار و صید سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: اما مجموعه خصوصی تحت عنوان بیمارستان فتاحیان با انجام عمل مجانی جراحی ستون فقرات و نصب پروتز موفق شد برای نجات این گربه سان در معرض انقراض گامی بزرگ بردارد.
وی اشاره ای هم به سه مكان نگهداری متفاوت آرزو از بدو عمل جراحی تا كنون داشت و اظهار داشت: امكانات و وسعت این مكان ها به صورت پلكانی افزایش پیدا كرده و با نصب دوربین مدار بسته روند بهبودی حیوان به طور دقیق ثبت و ضبط شد.
تیموری تصریح كرد: در تمام این مدت وضعیت سلامت پلنگ مذكور با استفاده از كارشناسان و دامپزشكان زیر مجموعه معاونت محیط زیست طبیعی، دفتر تنوع زیستی و دامپزشك جراح پلنگ پایش شده و سرانجام در كمیته تخصصی تعیین تكلیف آرزو با حضور مدیران ستادی ذیربط، كارشناسان ستادی و استانی، دامپزشكان ستادی، اساتید دانشگاهی و دامپزشك معالج با بررسی مستندات موجود، تصمیم به رهاسازی پلنگ در زیستگاه طبیعی اش گرفته شد.
تیموری با تاكید بر این مورد كه اقدامات تخصصی انجام شده طی دوره اخیر برای احیای گونه گربه سان بزرگ جثه در معرض انقراض در تاریخ سازمان حفاظت محیط زیست بی نظیر بوده، ابراز امید واری كرد: آرزو زین پس هم بتواند به حیات طبیعی خود ادامه دهد.
 

1396/08/14
21:12:51
5.0 / 5
3702
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی