ندای زندگی یا ناقوس انقراض

ندای زندگی یا ناقوس انقراض حیوان خانگی: گرگان - اواسط شهریور هر سال نوای بانگ مرال های نر از زیستگاه های جنگلی گلستان بارقه امید را برای تجدید نسل این گونه حمایت شده در اذهان زنده می كند، اما این تلاش غریزی برای زادآوری مغلوب گلوله شكارچیان غیرمجازی می گردد كه ندای زندگی را به ناقوس انقراض متصل می كنند.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایرنا اگر نیمه های شهریور تا اواخر مهرماه از اطراف جنگل های میان بند و یا بالادستی سلسه جبال البرز در جنوب استان گلستان گذر نماییم و بخصوص هنگامه طلوع و غروب خورشید در این مناطق حضور داشته باشیم صدایی شبیه به صدای گاوهای محلی از دل این زیستگاه ها به گوش می رسد كه فریاد مرال های نر (گاوهای جنگلی) برای تعیین قلمرو و مبارزه طلبی است.
این فرجه زمانی موسوم به گاو بانگی است، هر چند این صدا و ندای زندگی برای تجدید نسل و استمرار بقای مرال های امری غریزی، لازم و حیاتی می باشد اما در خیلی از موارد با گلوله سودجویان و شكارچیان پاسخ داده می شود.
رحیم حاجی مراد از محیط بانان بازنشسته استان گلستان به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: گاوبانگی گوزن های قرمز (مرال) در جنگل های هیركانی همه ساله از نیمه دوم شهریور ماه شروع می گردد و تا آخر نیمه اول مهر ادامه می یابد.
به گفته وی، مرال یا گوزن قرمز یكی از نمادهای تنوع زیستی جنگل های هیركانی و از گونه های حمایت شده در زیستگاه های استان گلستان است كه از جنگل های بندرگز و نوكنده در غرب تا پارك ملی گلستان در شرق مشاهده می گردد.
وی كه سابقه خدمت در مناطق مختلفی از استان را در كارنامه محیط بانی خود دارد، اضافه كرد: مناطق جنگلی جهان نمای كردكوی، منطقه عمومی چلچلی در حوزه گرگان، دهنه های زرین گل و محمد آباد درعلی آباد، منطقه شش آب در رامیان و منطقه لوه در گالیكش تا محدوده عمومی پارك ملی گستان از مهمترین زیستگاه های مرال در استان است.
این شهروند ساكن گرگان كه اصالت كردستان عراق را دارد، افزود: من بارها در فصل گاو بانگی شاهد جنگ و نزاع مرال ها با هم بوده ام، جنگ هایی كه در آن یكی از مرال های نر زخمی یا دچار شكستگی شاخ شده و از بیم جان فرار را بر قرار ترجیح می دهد.
وی اضافه كرد: در هنگامه گاو بانگی مرال نر برای تعیین قلمرو به جنگ دیگر نرها می رود و با تولید صدایی شبیه صدای گاو اهلی گوزن های ماده را در محدوده خود جمع می كند.
حاجی مراد افزود: مرال نر بیشتر در بلندی و روی تخته سنگی به سر دادن بانگ اقدام می كند و در این هنگام بعضی از شكارچیان غیر مجاز با رصد و رهگیری این صداها به جانور نزدیك و آن را شكار می كنند.
به گفته وی، برخی شكارچیان هم با تقلید بانگ این حیوان به وسیله دمیدن در لوله های پلاستیكی و شاخ گوزن های افتاده، سبب جذب مرال ها شده و بی رحمانه آنها را شكار می كنند.
این محیط بان بازنشسته اضافه كرد: تجربه سی ساله نشان داده است كه در دوره گاوبانگی، مرال ها به حمایت بیشتر مردم و تشكل های محیط زیستی نیاز دارند و درغیر این صورت حفاظت از این گونه تنها با حضور محیط بانان امكان پذیر نیست.
محمد علی پور از دانش آموختگان رشته حیات وحش هم به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مرال نر در دوره گاوبانگی امكان تشخیص صدای مصنوعی برآمده ازسوی شكارچیان غیرمجاز را از صدای حیوان رقیب از دست می دهد و به راحتی اسیر صیادان می گردد.
وی تصریح كرد: فضای ناامن و وجود استرس در زیستگاه زادآوری این گونه را تحت تاثیر قرار می دهد و به همین منظور سازمان حفاظت محیط زیست همه ساله در مناطقی كه زیستگاه مرال است، چادرهایی را با عنوان چادر گاو بانگ برپا می نماید تا از مرال ها در برابر خطرات شكار حمایت كند.
این كارشناس حیات وحش افزود: در این دوره رژیم غذایی و حتی آشامیدن مرال ها هم تغییر می كند و قلمرو خویش را در مناطق دارای چشمه (تل اوه) تشكیل می دهند، چشمه هایی كه به واسطه خصوصیات زمین شناسی منطقه آب لب شور و یا گس دارند، اماعلت این مورد تابحال مشخص نشده است.
ابوالفضل رحیمی ازعلاقه مندان و همیاران محیط زیست هم به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در بعضی از سالها برای مشاركت در امر حفاظت از مرال به همراه محیط بانان در چادرهای گاوبانی حاضر می شویم، این چادرها در مناطق حساس و محل اجتماع مرال ها در جنگل های گلستان ساماندهی شده است.
وی اضافه كرد: ماموران یگان حفاظت در طول مدت یك ماهه گاو بانگی در منطقه حضور شبانه روزی دارند تا از شكار مرال ها بویژه گونه های نر جلوگیری نمایند.
به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایرنا و برپایه مصوبه شورای عالی محیط زیست جریمه شكار هر راس مرال حدود 350 میلیون ریال تعیین شده، علاوه بر این طبق ماده 12 قانون شكار و صید حبس هایی بین سه ماه تا سه سال برای شكارچیان غیرمجاز این گونه پرارزش منظور شده است.
مرال از خانواده گوزن ها و از بزرگترین گونه های جانوران علفخوار و زیستگاه طبیعی آن جنگل های هیركانی شمال كشور است.مرال ها به صورت معمول به صورت گله ای زندگی می كنند، ماده ها تك قلوزا هستند و طول دوران آبستن این حیوان به هشت و نیم ماه می رسد.
براساس اعلام اداره كل حفاظت محیط زیست گلستان هرساله با برپایی 20 تا 25 چادر گاوبانگی در نقاط مختلف زیستگاهی این گونه حمایت شده مبادرت به حفاظت از نسل و همینطور سرشماری آن می گردد.
ایجاد چادرهای گاوبانگی به همراه سكونت دائمی و شبانه روزی ماموران، برقراری گشت های سیار، كاربرد اصول حفاظتی و بررسی راه های ورودی به مناطق زیستگاهی، امكان حفظ و حراست از این گونه را بالا می برد.
نوع اقلیم استان گلستان كه دریا، جنگل، كوهستان، دشت و بیابان را در گستره افزون بر 20 هزار كیلومتر مربع جای داده سبب تنوع گونه های گیاهی و جانوری و به تبع آن افزایش طمع متخلفان و شكارچیان به این خطه شده است.
درختانی همچون راش، پیرو، سرو كوهی، ممرز، مازو، بلند مازو، آزاد، سرخ دار، نم دار، آلوچه جنگلی، بید، هفت كول، سیاه تلو، ارس، زرشك، و بوته ها و گل هایی چون گاوزبان، درمنه، مریم گلی، سریش، فستوك، شكرتیغال، قاصدك، اسپرس بوته ای، چوبك و انواع نسترن از مهمترین گیاهانی است كه در این استان مشاهده می گردد.
در جنگل ها و زیستگاه های طبیعی گلستان پستاندارانی همچون خرس قهوه ای، پلنگ، گرگ، مرال، شوكا، قوچ و میش، كل و بز، وشق، گربه جنگلی، گراز، خارپشت، خرگوش، شغال، سنجاب و گوركن هم وجود دارد.
7333/1648


1397/06/18
14:27:09
5.0 / 5
2305
تگهای خبر: آب , اقلیم , باد , پارك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی