حلقه محاصره تعرض كنندگان به محیط زیست دماوند تنگ تر می گردد

حلقه محاصره تعرض كنندگان به محیط زیست دماوند تنگ تر می گردد حیوان خانگی: ساری- اعضای كارگروه حفاظت و مدیریت اثر طبیعی ملی دماوند در مازندران روز دوشنبه در تازه ترین نشست خود در ساری خواهان نگاه فرابخشی و ملی به قله دماوند شدند و مقابله با ساخت و ساز غیرمجاز در حریم این اثر طبیعی را یك تكلیف دانستند.


به گزارش روابط عمومی استانداری مازندران، در این جلسه كه با حضور رییس فدراسیون كوهنوردی و صعودهای ورزشی كشور برگزار شد، تاكید شد كه مبحث صیانت و حفاظت از قله دماوند باید پشتوانه نگاه ملی داشته باشد و تمامی دستگاهها با همگرایی در این زمینه عمل كنند.
نشست این كارگروه سه روز بعد از آن برگزار گردید كه محیط زیست مازندران صعود به قله دماوند را تا اطلاع ثانوی برای غیر حرفه ای ها ممنوع كرد و اخطار داد كه تا راه اندازی سامانه ثبت نام با متخلفان در این زمینه برخورد خواهد شد.
این تصمیم محیط زیست كه پشتوانه مصوبه كارگروه حفاظت و مدیریت اثر طبیعی ملی دماوند را داشت با اعتراض فدراسیون كوهنوردی رو به رو شده بود.
رها سازی زباله، فاضلاب انسانی و رعایت نكردن مسایل كوهنوردی علت اصلی توقف كوهنوردی آماتورها در قله دماوند اعلام گردید.
كارگروه حفاظت و مدیریت اثر طبیعی ملی دماوند 2 سال پیش به ریاست معاون عمرانی استانداری مازندران تشكیل شد.
بررسی های میدانی صورت گرفته از جانب محیط زیست مازندران نشان داده است بیشتر كوهنوردان داخلی با رعایت نكردن اصول كوهنوردی، به قله دماوند صدمه زدند و به جای صعود از یك مسیر، چهار راهی را برای این كار در قله تولید كردند.
طبق اصول فنی كوهنوردان باید حداقل حدود 5 تا 7 كیلومتری دامنه كوه را پیاده روی كنند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران در نشست امروز بر لزوم مدیریت یكپارچه دماوند تصریح كرد و اظهار داشت: حفاظت از قله دماوند یك وظیفه همگانی است و در سایه تعامل، هم افزایی و همگرایی محقق می گردد.
علی نبیان اضافه كرد: با عنایت به كم آبی استان و تغییرات اقلیمی چنانچه برداشت ها از منابع طبیعی افزایش یابد بسیار متضرر می شویم و لازم است نظارت بر مسایل این بخش تشدید شود و برنامه های حفاظتی و نظارتی باید بر قله دماوند بر مبنای آخرین اطلاعات صورت گیرد.
وی تصریح كرد: پایش مستمر از مسایل و داده های موجود در دماوند باید صورت گیرد تا برنامه های نظارتی و حفاظتی دقیق و موثر باشد.
معاون استاندار مازندران اظهار داشت: برنامه ریزی ها باید نسبت به رخدادهای آینده جلوتر باشد و نباید در مدیریت دماوند غافلگیر شویم.
وی اضافه كرد: هرگونه برداشت غیرمجاز و تعدی به منابع طبیعی و حیات وحش از جانب افراد بومی، گردشگران و مسافران مغایر قانون است و باید برخورد شود.
نبیان با تاكید بر این كه نمی توان همه غفلت های احتمالی در این حوزه را به صورت دفعی و فوری جبران كرد، اظهار داشت: باید گام به گام و با برنامه ریزی قدم برداشت.
رییس كارگروه حفاظت و مدیریت اثر طبیعی ملی دماوند با بیان این كه مقابله با ساخت و ساز غیر مجاز از منویات مقام معظم رهبری و جزو تكالیف ماست، اظهار داشت: برخورد درست با زباله نیاز به فرهنگ سازی دارد. طبیعت، منزل ماست و همه وظیفه داریم در حفاظت و پویایی آن تلاش نماییم.
قله دماوند بعنوان بام ایران و سمبل مازندران با شهرتی جهانی یكی از منحصر به فرد ترین جاذبه های طبیعی ایران به حساب می آید كه در 75 كیلومتری جنوب غربی شهر آمل در البرز مركزی و بخش لاریجان قرار دارد.
مسیر دسترسی به بام ایران در كیلومتر 70 آمل به تهران در آبادی پل مون از جاده هراز جدا می گردد كه به جاده آبگرم رینه معروف است.
كوه دماوند در سی ام تیرماه سال 1387 بعنوان اولین اثر طبیعی ایران در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسید و از سال 1381 بعنوان اثر طبیعی ملی در شمار مناطق چهارگانه پرارزش از نظر حفاظت محیط زیست قرار گرفت.
قله دماوند در فرهنگ ایرانی مظهر پایداری و استواری است و از گونه های مهم گیاهی آن می توان از بومادران، پیر گیاه دماوندی، اسپرس كوهی و گون نام برد. استفاده بیش از اندازه از ظرفیت قابل تحمل محیط و همینطور بهره برداری پوكه معدنی در اطراف این اثر طبیعی ملی از مهم ترین عوامل تهدید كننده در تخریب آن به شمار می آید.
دماوند به همراه كویر لوت و جزیره قشم بعنوان سه نامزد ایران برای ثبت در لیست جهانی آثار طبیعی یونسكو انتخاب شدند ولی پرونده ' دیو سپید ' قصه های شاهنامه برای ثبت جهانی ناقص تشخیص داده شد ولی با این وجود، كوشش برای ثبت جهانی این اثر طبیعی ادامه دارد.
1654


1397/07/09
20:01:49
5.0 / 5
2090
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی