محمد درویش:

مهم ترین بحران لرستان رویشگاه های جنگلی آن است

مهم ترین بحران لرستان رویشگاه های جنگلی آن است محمد درویش اظهار داشت: مهمترین بحرانی كه استان لرستان با آن درگیر است، رویشگاه های جنگلی اش است كه متاسفانه زادآوری طبیعی را از دست می دهد و به ندرت دیگر پایه های جوان در آن می بینید.به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر محمد درویش، فعال محیط زیست و مدیركل پیشین سازمان محیط زیست در نشست «طبیعت لرستان در معرض انقراض» اظهار داشت: من فكر می كنم مهمترین بحرانی كه استان لرستان با آن درگیر است، رویشگاه های جنگلی اش است. رویشگاه های جنگلی لرستان متاسفانه زادآوری طبیعی اش را از دست می دهد و اگر وارد این رویشگاه های جنگلی شوید، به ندرت دیگر پایه های جوان می بینید. این پایه، پایه های قدیمی هستند و متاسفانه به شكل دانه زاد هم نیستند، شاخه زاد هستند. و این نشاندهنده مرگ یك جنگل است.
درویش اضافه كرد: به خصوص در استان لرستان به علت كشاورزی در زیراشكوب جنگل های زاگرس و به خاطر حضور بیش از حد دام، زادآوری طبیعی جنگل هایمان را از دست دادیم.
وی خاطرنشان كرد: اگر لرستان جنگل هایش را از دست دهد، به علت این كه منطقه پرشیبی است و سفره های آب زیرزمینی آنچنانی ای ندارد، دقیقا به سرنوشت بروجن در چهار محال و بختیاری تبدیل می گردد و همانطور كه الان آن جا ۶۰ تا از روستاهایش را دارند با تانكر آب می رسانند، در لرستان هم چنین اتفاقی می افتد.
این فعال محیط زیست تاكید كرد: من فكر می كنم مهمترین مطالبه مردم در محیط طبیعی باید بازگرداندن توان تاب آوری به رویشگاه های جنگلی استان باشد. باید برویم به سمت معرفی معیشت های جایگزین برای بوم نشینان، تا آن ها بلوط ها را به زغال تبدیل نكنند، و همچنان به كف زنی و هرس های افراطی اقدام نكنند. از شاخ و برگ بلوط ها برای مراسم مذهبی شان استفاده نكنند و بخصوص تلاش كنند تا ظرفیت گرمایی ویژه لرستان حفظ شود.
انتقال آب مخرب توان تاب آوری لرستان است
درویش ادامه داد: سدسازی ها و طرح های انتقال آب بین حوزه ای، دومین عامل مخرب توان تاب آوری استان لرستان است و متاسفانه استان لرستان هم به یك كارگاه سدسازی تبدیل شده است. الان سد بختیاری، در واقع در مرز همین استان ساخته می گردد و می تواند به شدت رویشگاه های منطقه را متاثر كند و نظام هیدرولوژیكی منطقه را مختل كند. مدیران لرستانی نباید فكر كنند كه این نوع اشتغال های كوتاه مدت می تواند مشكل لرستان را حل كند.
وی تاكید كرد: لرستان می تواند به یكی از استان های كه مهمانپذیر درجه یك در حوزه گردشگری طبیعی است، تقدیم شود. باید زیرساخت های لازم برای تولید اكوكمپ ها، اكولوژها، اكوسافاری ها در آن فراهم گردد و برود به سمت بالفعل شدن مزیت های نسبی اش در حوزه بوم گردی مسئولانه، برود به سمت تولید كلبه ها و خانه های روستایی كه از آن بتوانند پول تولید كنند با استقرار سلول های فوتو-ولتاییك، یعنی همان كاری كه در تركیه انجام می گیرد.
گیاهان دارویی مزیت پرارزش لرستان
این فعال محیط زیست اضافه كرد: گیاهان دارویی یكی دیگر از مزیت های بسیار پرارزش استان لرستان است كه با كمترین آب می تواند درآمد خوبی را داشته باشد. نیازی نیست كه همه راه ها به دامداری و كشاورزی ناپایدار ختم شود و اگر ما در این زمینه بتوانیم كار ارزشمندی انجام دهیم، نسل های آینده حتما این خدمات را به خاطر خواهند داشت.
درویش خاطرنشان كرد: اشترانكوه نگین لرستان، می تواند صندوق ارزی پایدارشان باشد، به شرط این كه یك طرح جامع گردشگری در اشترانكوه اجرا شود. دست كم در حاشیه ۱۰۰ متری این دریاچه به هیچ عنوان نباید ما اجازه كمپینگ بدهیم و از درآمد حاصل از این جذابیت ها می توانیم اشترانكوه را حفظ كنیم.
وی تاكید كرد: مردم لرستان باید حواسشان به ژینایی اشترانكوه و دریاچه گهر باشد. به جای این كه نگران این باشند كه دریاچه گهر را با پسوند چه شهری نام گذارند، باید نگران افت توان كارایی اشترانكوه باشند. اگر كه مخالف جاده هستید، ما باید با هر نوع جاده ای مقابله كنیم. چطور است كه مردم دورود جاده آسفالته خودشان را به راحتی می بینند، اما جاده عشایری الیگودرز را نمی توانند تحمل كنند؟ این قومیت بازی ها به نظر من یكی از آفت هایی است كه می تواند به محیط زیست ما ضربه بزند و همینطور كه می بینید، دارد ضربه می زند.
جای خالی مدرسه های طبیعت در لرستان
این فعال محیط زیست ادامه داد: الیگودرز مهمترین قطب محیط زیستی استان لرستان است كه ۲۸۰ هزار هكتار جنگل دارد، زیباترین آبشارهای ایران در الیگودرز است اما به راحتی آبش به نقاط دیگر منتقل می گردد.
درویش تاكید كرد: واقعا مردم نسبت به این ماجراها بی تفاوت هستند. نیاز است كه كار رسانه ای جدی تری در لرستان اتفاق بیفتد. باید این ظرفیت سازی ها ادامه داشته باشد و در كنار گفتن چالش ها، فرصت های لرستان هم بیان شود.
وی در انتها با اشاره به پویش سه شنبه های بدون خودرو اظهار داشت: استاندار لرستان دستور داده كه تمام كارمندان شهر خرم آباد، سه شنبه ها از خودروهای خودشان استفاده نكنند. این دستور، یك دستور بی نظیری در كل كشور است و می تواند یك الگوی خوب باشد. مردم لرستان یكی از مردمانی هستند كه بسیار به محیط زیستشان علاقه دارند. این رگ غیرتشان در مورد محیط زیست را به شدت می توانیم حس كنیم و باید روی این نقاط قوت بیشتر كار كنیم. مدارس طبیعت جایش در استان لرستان خالی است و برای این مردمی كه اینقدر عاشق طبیعت هستند، باید به سرعت این مدارس تاسیس شود و به این سمت برویم كه لرستان را با كاهش وابستگی معیشتی به منابع آب و خاكش به یك استان بهره مند تبدیل كنیم.
 

1396/08/19
17:53:27
5.0 / 5
3172
تگهای خبر: طبیعت , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی