گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر؛

داد از دود هور سوخته، دود هورالعظیم ابرها را عقیم می كند

داد از دود هور سوخته، دود هورالعظیم ابرها را عقیم می كند حیوان خانگی: اهواز - هورالعظیم بیشتر از سه ماه است كه در شعله های آتش می سوزد و مردم خوزستان بخصوص ساكنان نوار مرزی در این مدت روزگار سختی را سپری می كنند.



خبرگزاری مهر- گروه استان ها - سیده فاطمه هلالات؛ بی امان سرفه می كند، سرفه های خشك و پی در پی. می گوید سابقه بیماری تنفسی نداشته و اما در این دو هفته نفس عمیق كشیدن برایش به یك حسرت تبدیل گشته است. نفس را به سختی فرو می دهد تا شاید كمی از طریق های تنفسی دود گرفته اش باز شود.
اهل سوسنگرد است، شهری كه این چند وقت روزهایش دودی است و شب هایش تاریكتر از همیشه. آنطور كه سلیمه می گوید پزشكش این حالش را حساسیت تشخیص داده است، حساسیت به این هوای دودآلود.
او مدت دقیق حال و هوای خراب شهرش را نمی داند، تخمینی می گوید ۷۰ روز و توضیح می دهد: ۷۰ روز است كه به صورت مستمر دود داریم، قبلا هفته ای یك تا دو بار پیش می آمد اما در این ۷۰ روز حدودا هر شب وضعیت خیلی بد می گردد.
ادامه می دهد: غلظت دود زیاد است. بامداد ها دید هست اما در شب به خاطر نوع هوای پاییز در خوزستان و رطوبت شبانه، دود متراكم و مه مانند می گردد.
او هم می داند كه این شعله های آتش كه چند وقتی است به جان زندگیشان افتاده حاصل سوختن نیزارهاست اما آرزو می كند كه ای كاش نیزارها به تنهایی می سوخت. می گوید: این نیزارها به تنهایی نمی سوزد، بیشتر سطح هور نی است كه حالا دارد با مشتقات نفت و گاز می سوزد كه خطرناك می باشد.
سلیمه مزرعه، نجاتگر است اما این اواخر مجبور شده برای نجات نفس هایش به سختی تلاش كند با این وجود می گوید این حال و روز، حال اوی تنها نیست خیلی از همشهری هایش روزگار بهتری ندارند.
سلیمه می گوید: بیمارستان ها و درمانگاه بخاطر همین دود، پر از بیمار است و ما در هلال احمر هر روز بین مردم ماسك توزیع می نماییم و این اواخر یك سری اسپری هایی هم بین نیازمندانش توزیع می گردد.
دود دردناك
سه مرداد بود كه فرماندار هویزه از خاموشی آتش هوز العظیم اطلاع داد. آتشی كه دوباره زبانه كشید و هنوز و با وجود گذشت سه ماه از آغاز شعله ور شدنش خاموش نشده است و دودش هر چه می گذرد دردناك تر می گردد.
چندی پیش خبری از رجوع و درمان حدود ۲۵۰ نفر از شهروندان هویزه منتشر گردید. خبری كه می توان آنرا به بیماران تنفسی و قشر حساس جامعه در سایر شهرستان ها همچون سوسنگرد، اهواز و حتی آبادان و خرمشهر كه هر از گاهی از میزبانی این دود بی نصیب نمی مانند، هم تعمیم داد و رقمی قابل توجه به دست آید.
سودانی شهروند اهل هویزه است. پدری كه تداوم این وضعیت دودآلود برایش به عاملی برای نگرانی تبدیل گشته است. بیشتر از همه نگران فرزند یك سال و نیمه خود است و مدام از كاهش وزن غیر عادیش می گوید.
می گوید: هوا اینجا خیلی آلوده است. اینجا نمی توان نفس كشید. پدر پیری دارم كه مدام نفسش می گیرد و او را مرتب به پزشك می بریم و خیلی وقت ها درمان بی فایده است. بچه كوچكم هم این اواخر وزنش خیلی كم شده و نمی دانیم مشكلش چیست حدس می زنیم از هوا باشد.
آنطور كه تعریف می كند این وضعیت قرار هم را از خانواده اش گرفته است. تعریف می كند: یك ماه با خانواده به مسافرت رفتیم كه فقط از اینجا دور باشم. در طول تابستان هم خانم و بچه را به اهواز خانه پدربزرگشان فرستاده بودم اما حالا مدارس شروع شده و نمی توانم آنها را جایی بفرستم.
شاید باران...
آسمان و هوای سفید، سنگینی سینه، بوی حدودا محسوس كه بر روی لباس ها بیشتر خودنمایی می كند، شرح حال این روزهای شهرهای مرزی خوزستان و حتی اهواز است.
چندی پیش سهم شهرستان های آبادان و خرمشهر با فاصله ای بیشتر از ۱۷۰ كیلومتر تا هورالعظیم آلودگی ۶ برابر حد مجاز بود كه شمالی شدن هوای منطقه و جهت باد به گسترش وسیع آن انجامید.
كارشناس هواشناسی فعلی و مدیركل پیشین هواشناسی استان خوزستان در گفت و گو با خبرنگار مهر به توان بادها برای گسترش دود ناشی از آتش سوزی هورالعظیم در طول نوار مرزی و حتی شهرهای مركزی خوزستان اشاره می كند اما اعتقاد دارد بارش باران های پائیزی كه در ارتفاعات تشكیل می شود، می تواند آتش و دود را مهار كند.
كورش بهادری ولی این را هم می گوید كه همین دود می تواند مانعی برای بارش باران در خوزستان باشد و توضیح می دهد: دود می تواند سبب عقیم شدن ابرها شود و تاثیر منفی گردوغبار بر میزان بارش در مورد دود هم وجود دارد.
عملیات مهار آتش
رئیس جمهور به وزارت خارجه و سازمان محیط زیست وظیفه پیگیری اطفای آتش در هور العظیم را محول كرد. آتشی كه به دنبال این دستور برای خاموشیش، با موافقت كشور عراق، بالگرد و هواپیمای آب پاش، راهی آسمان عراق شد.
مدیر كل محیط زیست استان خوزستان در گفت و گو با مهر، آتش سوزی را به دو نوع پراكنده و یكپارچه تقسیم می كند كه حالت یكپارچه اش از ۱۱ تیر شروع شده است كه ظرف این سه ماه ۲۵ هزار هكتار از هور العظیم را سوزانده است.

هر چند بنا به قول های دیگر، آتش در مساحتی بیشتر از ۲۵ هكتار از ۳۵۰ هكتار تالاب هورالعظیم پیشرویی كرده است.
لاهیجان زاده به انجام ۶ عملیات در خاك عراق برای خاموشی این آتش اشاره می كند و می افزاید: در ابتدا این كار به وسیله یك هواپیما و یك بالگرد انجام می گردد كه هواپیما پس از انجام چند ماموریت بازگشت و مقرر است بازهم یك توپولوف به ناوگان هوایی برای خاموشی هورالعظیم اضافه شود و كارش را بزودی از سر بگیرد.
وی سخت ترین قسمت كار را آن بخشی از تالاب كه در خاك عراق است می داند كه آن بخش هم بخش اعظم كار است و می گوید: در خاك ایران آتش سوزی وجود داشت اما ظرف چند ساعت مهار گشت سختی كار در قسمت عراق است.
لاهیجان زاده، دود گسترده را نتیجه سوختن نیزارهای هور می داند و خطرات آن بر سلامت را تایید می كند.
مدیركل حفاظت از محیط زیست خوزستان می گوید: دو ناشی از آتش سوزی نیزارها برای مردمی كه مشكلات تنفسی و ریوی دارند مشكل بوجود می آورد و استمرار این وضعیت می تواند برای افراد سالم هم خطر ساز باشد.
تلاشِ گران
كیامرث حاجی زاده مدیر كل مدیریت بحران خوزستان هم پیش تر وسعت آتش سوزی را ۱۸۰ هكتار اعلام نموده بود كه به صورت نقطه ای بوجود آمده است. وی همینطور از تلاش گسترده ایران برای مهار آتش و رایزنی های میان دو كشور ایران و عراق برای مهار كامل آتش سخن گفته است.
هرچند با وجود تلاش های مكرر خبرنگار مهر در برقراری ارتباط با ستاد بحران برای جویا شدن از روند رایزنی ها و پیشروی مهار آتش، این ستاد پاسخی برای پرسش های مطرح شده عرضه نكرد اما در نهایت در ۱۷ مهر جاری و در جلسه كارگروه مخاطرات زیست محیطی خوزستان در استانداری خوزستان، حاجی زاده مدیر كل ستاد بحران خوزستان به مبحث مهار آتش در تالاب هورالعظیم هم اشاره می كند.
وی در این نشست عواملی همچون سیاست های عراق و تامین نشدن حقابه هورالعظیم را باعث خشك شدن بخش عراقی تالاب می داند و یادآور می گردد كه فقط بخش هایی از تالاب كه در نزدیكی دایك مرزی ایران قرار دارند مرطوب است.
حاجی زاده، تامین حقابه تالاب را تنها راه رفع مشكلات هورالعظیم همچون آتش سوزی ها و جلوگیری از تبدیل شدن این تالاب به كانون ریزگرد می داند و از مذاكره با كشور عراق برای تامین حقابه از جانب این كشور همسایه خبر می دهد

وی در ادامه سخنانش بیان می كند: با وجود همه مشكلات، ایران حاضر به رهاسازی آب در بخش عراقی تالاب هورالعظیم شده است اما با عنایت به اینكه شیب تالاب به سمت ایران است اگر آب رهاسازی شود فقط ۲ تا سه كیلومتر از بخش عراقی تالاب را مرطوب می كند در حالیكه آتش سوزی ها در نقاط پنج، ۱۰ و ۲۰ كیلومتری هستند.
وی همینطور هزینه های صرف شده برای مهار آتش هور العظیم را میلیاردی اعلام و اظهار می كند: تابحال ۶ عملیات مهار آتش در هور العظیم انجام شده كه هزینه های میلیاردی در بر داشته است.
بنا به قول مدیركل مدیریت بحران خوزستان، هزینه های پرواز، هزینه تامین سوخت پروازها و سایر مواردی كه باعث مهار آتش در هورالعظیم می گردد اعتبارات مالی بسیاری را به خود اختصاص می دهد.
محمد سبزه زاری مدیر كل هواشناسی استان خوزستان اما در ادامه این جلسه آخر آتش هور با كمك باران را نوید می دهد و می گوید: مدلهای هوایی نشان می دهند سامانه بارشی طی هفته آینده به خوزستان می رسد كه بارش های خوبی را خواهد داشت و حتی اگر نصف پیش بینی های بارش هم محقق شود آتش سوزی در هورالعظیم خاموش می گردد.
هور همچنان می سوزد و همسایگان به دود نشسته اش هنوز درد می كشند و از تلاش بی سرانجام برای آخر دادن به این وضعیت به شدت گله مندند. و به اعتقاد این افراد اگر خدا نباشد، باران خوبی نفرستد، همانطور كه برای هوای گردوخاكی چاره ای نشده برای آتش هم خاموشی و برای هوای دود گرفته هم پایانی نخواهد بود و شاید این وضعیت مرز نشینان را وادار به مهاجرت الزامی و مرزهای خوزستان را غیر قابل سكونت كند.

1397/07/22
19:42:40
5.0 / 5
2530
تگهای خبر: آب , آلودگی , باد , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی