تاثیر تغییرات اقلیمی بر ایران

تاثیر تغییرات اقلیمی بر ایران به گزارش حیوان خانگی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست كشور اظهار داشت: متاسفانه تابحال پیامد افزایش تولید ناخالص ایران را بیشتر از هر كشوری تحت تاثیر قرار داده و اثرات تغییر اقلیم بیشترین تاثیر را بر آن گذاشته است.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایرنا، عیسی كلانتری روز یكشنبه در نشست شورای اداری لرستان در سالن جلسات استانداری بیان كرد: محیط زیست امانت نسل آینده است اما متاسفانه امروزه مردم امانتداران خوبی نیستند.
وی با اشاره به اینكه توسعه غیرمتوازن سبب شده كه نخستین چیزی كه قربانی شود امانت نسل های آینده باشد، اضافه كرد: تولید ناخالص سرانه كره زمین سه برابر شده و این افزایش تولید ناخالص همراه با توزیع نامتوازن و توسعه اختلاف طبقاتی با عث تخربی بیشتر از تولید ناخالص شده است.
كلانتری افزود: كشور ایران بیشتر از این ظرفیت تخریب را ندارد در حالیكه سال های پیش به علت جمعیت كم و تكنولوژی نه چندان پیشرفته تخریب چندانی تولید نمی شد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست كشور با اشاره به اینكه امروزه از چاقوی جراحی استفاده بد شده است، اظهار داشت: استفاده از تكنولوژی ایران را جزو كشورهای تخریب شده قرار داده است و امانت نسل های آینده را به ارزانی فروختیم.
وی به توجه و سیاست های مقام معظم رهبری در مورد مباحث زیست محیطی اشاره نمود و اضافه كرد: امروزه نعمت داشتن رهبری فرزانه و آگاه و مسلط به مباحث زیست محیطی سبب افتخار است و ما در مقابل دغدغه های ایشان احساس خجالت می كشیم چون كه سرباز خوبی برای رسیدن به ایده آل های ایشان نبوده ایم و خویش را در حد انتظارات ایشان نمی دانم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست كشور همینطور با اشاره به كنوانسیون پاریس كه در شرایط تحریم ایران باید چهار درصد تولید كربن را كم كند، اظهار داشت: در شرایط غیر تحریم ایران باید 12 درصد تولید كربن را كم كند.
وی اضافه كرد: گفته می گردد كه پذیرش این كنوانسیون به معنای عقب نشینی ایران برای توسعه است و برخی سایت ها هم به این مسئله دامن می زنند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست كشور تصریح كرد: در سال 1389 تولید كربن در ایران 832 میلیون تن بود كه در سال 1409 و آخر تعهد كنوانسیون پاریس تولید كربن باید به یك هزار و 800 میلیون تن برسد.
كلانتری بیان كرد: ایران بالاترین هدر رفت آب و انرژی را دارد و كم بازده ترین ملل جهان در استفاده از آب و انرژی هستیم.
وی افزود: ایران برای تولید یك میلیارد دلار سرانه ناخالص در سال 850 هزار تن نفت مصرف می كند در صورتی كه در آلمان این رقم یك هزار تن است و مصرف ایران 8.5 برابر آلمان است.
كلانتری بر دستور اكید مقام معظم رهبری در جهت كاهش تولید كربن اشاره نمود و اضافه كرد: مخالفت های عنوان شده با تعهدات برای حفظ محیط زیست در داخل كشور در تضاد با قوانین و برنامه ششم توسعه و دستورات مقام معظم رهبری است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست كشور همینطور اظهار داشت: هنوز جزو 14 كشوری هستیم كه به علت ناكافی بودن اطلاعات كنوانسیون پاریس را تصویب نكرده ایم.
وی بر لزوم اصلاح ساختار زیربنایی محیط زیست تصریح كرد و اظهار داشت: یك بام و 100هوا نمی گردد رفتار كرد و ما باید به سیاست های كلان توجه نماییم و رهنمون های رهبری را خط مشی قرار دهیم.
كلانتری با تاكید بر اینكه اگر محیط زیست سالم می خواهیم باید قوانین را ببینیم اضافه كرد: هم اكنون 40 درصد كالاهای اساسی را از خارج كشور وارد می نماییم در صورتی كه قانون می گوید باید 95 درصد كالاها تولید داخلی باشد اما منابع آبی جوابگوی این قضیه نیست.
وی بر لزوم تعامل و مشاركت مردم در این امر تصریح كرد و اظهار داشت: بدون مردم و تشكل های زیست محیطی هیچ كاری پیش نمی رود و باید در این راستا تغییر نگاه در سیاستمداران و قانونگذاران تولید شود.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست كشور اضافه كرد: تشكل های زیست محیطی باید فراتر از محیط زیست حركت كنند و به حوزه محیط انسانی ورود كنند و باید در دیدگاه های كلان كشور تغییر تولید شود.
 

1397/08/06
13:43:08
5.0 / 5
2749
تگهای خبر: آب , اقلیم , باد , تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی