بوته های خشكیده بیشه زار منطقه آسپاس اقلید آتش گرفت

بوته های خشكیده بیشه زار منطقه آسپاس اقلید آتش گرفت حیوان خانگی: شیراز- بوته های گیاهی خشكیده در بیشه زار منطقه آسپاس شهرستان اقلید دچار آتش سوزی شد و كوشش برای خاموش كردن آن ادامه دارد.


مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس پنجشنبه در این باره به ایرنا اظهار داشت: رخدادی طبیعی در منطقه اسپاس شهرستان اقلید در حال وقوع است كه به دنبال آن بقایای گیاهی، خاك های پیت و بیشه زارهای زیرقشری در زیر زمین دچار آتش سوزی شده است.
مهرزاد بوستانی افزود: هیچ اثری از آتش سوزی در سطح زمین این منطقه رویت نشده و این آتش سوزی تنها در زیرزمین در حال وقوع است و تابحال هیچگونه خسارتی به منابع طبیعی و پوشش گیاهی و جنگلی این منطقه نزده است.
وی تصریح كرد: در بخش هایی از منطقه آسپاس بیشه زارهایی وجود دارددكه در سالیان گذشته خشك شده اند و بقایای گیاهی آن در زیر زمین مدفون است و الان بر اثر افزایش درجه حرارت در اعماق حدود دو متری زمین دچار آتش سوزی شده است.
مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس افزود: هم اكنون روی سطح زمین این منطقه هیچ اثری از آتش سوزی نیست و تنها دود ناشی از سوختن بقایای گیاهی از شكاف ها و روزنه های خاك به بیرون درز می كند.
وی افزود: طی سه روز گذشته كه این رخداد در منطقه آسپاس به وقوع پیوسته تابحال چندین مرحله پمپاژ آب از حفره های موجود به زیر زمین صورت گرفته اما متاسفانه هنوز به صورت كامل این رخداد مهار نشده و امكان دارد با ترزیق خاك به زمین این منطقه بتوان این پدیده را كنترل كرد كه این كار هم در حال انجام می باشد.
وی در پاسخ به سوالی در مورد وسعت منطقه ای كه دچار این رخداد طبیعی شده است، اظهار داشت: به علت اینكه این آتش سوزی در زیر زمین در حال وقوع است نمی توان وسعت آنرا دقیق مشخص كرد و الان به صورت پراكنده از مسیرها و شكاف هایی كه در این محدوده وجود دارد دود ناشی از آن به سطح زمین منتقل می گردد.
بوستانی با تاكید بر اینكه این رخداد اثر مخربی در منابع طبیعی، بیشه زارها و پوشش گیاهی این منطقه نخواهد داشت و تنها به علت دود ناشی از سوختن بقایای گیاهی در زیرزمین امكان دارد آلودگی هوا در این محدوده تولید شود، اضافه كرد: این حادثه در سالهای گذشته در دشت قره باغ شیراز و منطقه آسپاس اقلید سابقه داشته است.
وی افزود: این رخداد احیانا تا سوختن كامل بقایای زیرزمینی گیاهی و یا بارندگی كه ناشی از آن آب زیادی وارد حفره های زیرزمینی شود در این منطقه ادامه خواهد داشت.
مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس با اشاره به نگرانی های فعالان محیط زیست و تشكل های مردم نهاد در مورد وقوع این حادثه، اظهار داشت: این رخداد مساله ای خاص و نگران كننده نیست و آسیبی به پوشش گیاهی این منطقه وارد نمی كند.
اسپاس روستایی از توابع بخش سده شهرستان اقلید در استان فارس قرار دارد.
شهرستان اقلید در 267 كیلومتری شمال شیراز واقع شده است.
9873/ 2027


1397/08/10
01:05:04
5.0 / 5
2032
تگهای خبر: آب , آلودگی , خاك , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی