پلیكان های سفید در پارك ملی دریاچه ارومیه فرود آمدند

پلیكان های سفید در پارك ملی دریاچه ارومیه فرود آمدند حیوان خانگی: ارومیه- رییس اداره حیات وحش اداره كل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اظهار داشت: مهاجرت پلیكان های سفید به پارك ملی دریاچه ارومیه آغاز و تابحال 500 بال از این پرنده ها در این پارك ملی مشاهده شده است.


امید یوسفی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینكه آذربایجان غربی در كریدور مهاجرتی پرندگان واقع شده، اضافه كرد: پلیكان های سفید از عرض های شمالی و مناطق قفقاز و آسیای میانه با هدف مهاجرت به مناطق گرم تر و برای زمستان گذرانی از این استان عبور می كنند.
وی افزود: پلیكان های سفید در صورت وجود شرایط زیستی در استان فرود می آیند و تا بهار آینده در آذربایجان غربی می مانند.
وی با اشاره به اینكه در زمان حاضر شرایط زیستی برای زمستان گذرانی پلیكان ها در دریاچه ارومیه و تالاب های اقماری آن مساعد است، افزود: اگر شرایط زیستی اعم از غذا و زیستگاه های امن برای پلیكان ها فراهم نباشد، بیشتر پلیكان ها برای زیست به عرض های جنوبی تر می روند و تا اسفند ماه در مناطق جنوبی زیست می كنند.
یوسفی اظهار داشت: اغلب پلیكان های سفید بومی مناطق آسیای میانه، قفقاز و سیبری هستند و بعد از بازگشت از مناطق جنوبی نسبت به جوجه آوری در زیستگاه های خود و بزرگ كردن جوجه هایشان اقدام می كنند.
وی با اشاره به اینكه در پارك ملی دریاچه ارومیه تنوع پرندگان حمایت شده و در خطر انقراضی چون پلیكان خاكستری، پلیكان سفید و غاز پیشانی سفید بالاست، اظهار داشت: حفاظت از این گونه ها توسط دوستداران طبیعت و محیط بانان به صورت جدی در روزهای مختلف سال و بخصوص زمستان انجام می گردد.
وی با اشاره به سرشماری پرندگان مهاجر در دی ماه، اظهار داشت: با عنایت به آغاز فصل مهاجرت و احتمال شیوع بیماری ها تابحال گزارشی از مرگ و میر ناشی از آنفلوانزای فوق حاد در میان جمعیت پرندگان به خصوص پرندگان مهاجر مشاهده نشده است.
وی همینطور از مردم استان خواست تا در صورت مشاهده موارد مشكوك آنرا به اداره كل دامپزشكی یا محیط زیست استان اطلاع دهند.
به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایرنا پارك ملی دریاچه ارومیه با پنج هزار و 700 كیلومتر مربع وسعت، همه ساله میزبان انواع پرندگان همچون فلامینگوها و پلیكان هاست.
پلیكان سفید یا همان مرغ سقای سفید بزرگ (Pelecanus onocrotalus) یك پرنده از خانواده مرغ سقاییان است؛ محل زندگی آن از جنوب شرق اروپا تا سراسر آسیا و آفریقا و در باطلاق ها و دریاچه های كم عمق است.
مرغ سقاهای سفید بزرگ در هنگام كوچ به شكل منظم در یك خط یا دایره وار حركت می كنند.
7125/3072


1397/08/14
12:58:57
5.0 / 5
2076
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی