400 قطعه پلیكان سفید در تالاب كانی برازان مشاهده شد

400 قطعه پلیكان سفید در تالاب كانی برازان مشاهده شد حیوان خانگی: مهاباد- رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد اظهار داشت: كارشناسان این اداره در پایش های خود در تالاب بین المللی كانی برازان مهاباد 400 قطعه پلیكان سفید مهاجر را مشاهده نمودند.


فاروق سخنور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: این پرندگان مهاجر در ادامه مسیر كوچ خود از شمال به جنوب، مدتی را در این تالاب به استراحت و تغذیه می پردازند و با كاهش دما در این منطقه، كوچ خویش را به مناطق گرم تر ادامه می دهند.
وی پیش بینی نمود با عنایت به كاهش دمای هوا در مناطق شمالی، در ایام آینده بر تعداد پرندگان مهاجر بخصوص پلیكان های سفید در تالاب كانی برازان افزوده شود.
وی افزود: این تالاب به علت تنوع غذایی و وضعیت و امنیت مناسب به یكی از استراحتگاه ها و زیستگاه های مهم پرندگان در شمال غرب كشور تبدیل گشته و همه ساله پذیرای شمار زیادی از انواع پرندگان مهاجر است.
سخنور با اشاره به وضعیت كنونی تالاب كانی برازان هم اظهار داشت: امسال وضعیت آبی در این تالاب بسیار مطلوب بوده و همین امر سبب شده است تا ورود پرندگان مهاجر به این تالاب افزایش چشمگیری داشته باشد.
وی خاطرنشان كرد: آب این تالاب از رودخانه مهاباد و چشمه روستا «قره داغ» تامین می گردد و امسال از دریاچه سد مهاباد هم 2 میلیون مترمكعب آب بعنوان حق آبه برای این تالاب رهاسازی شد و همین امر از خشكی تالاب در فصل تابستان جلوگیری كرد.
به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایرنا، پلیكان سفید یا همان مرغ سقای سفید بزرگ (Pelecanus onocrotalus) یك پرنده از خانواده مرغ سقاییان است؛ محل زندگی آن از جنوب شرق اروپا تا سراسر آسیا و آفریقا و در باطلاق ها و دریاچه های كم عمق است.
مرغ سقاهای سفید بزرگ در هنگام كوچ به شكل منظم در یك خط یا دایره وار حركت می كنند.
تالاب بین المللی كانی برازان مهاباد با وسعتی افزون بر 910 هكتار یكی از مهمترین تالاب های اقماری جنوب دریاچه ارومیه و با ارزش ترین زیستگاه های انواع پرندگان آبزی و كنار آبزی مهاجر و بومی درشمال غرب كشور به حساب می آید.
این تالاب كه به علت موقعیت ویژه و شرایط زیستی منحصر بفرد خود در سال 1385 بعنوان منطقه شكار ممنوع عرضه شد، یكی از مناطق چهارگانه شكار ممنوع كشور با جایگاه قانونی می باشد.
بر اساس آخرین بررسی ها تعداد 75 گونه پرنده آبزی و كنارآبزی متعلق به 11 خانواده در این تالاب شناسایی شده است كه در صورت اضافه كردن گونه های خشكی زی، این تعداد به بیشتر از 180 گونه خواهد رسید و همین امر اهمیت تالاب را بیشتر از پیش آشكار می سازد.
از گونه های مهم پرندگان این تالاب می توان به فلامینگو، چنگر، اردك بلوطی، اردك سرسفید، حواصیل خاكستری، پرستوی دریایی، اردك مرمری، باكلان كوچك، پلیكان سفید، چوب پا، كشم بزرگ و عروس غاز اشاره نمود.
در میان این پرندگان انواع نادری چون خروس كولی دم سفید، اردك سرسفید، اردك مرمری هم كه در لیست پرندگان در خطر انقراض هستند، دیده می گردد كه تابحال در كمتر تالابی از كشور مشاهده شده است.
در شهرستان مهاباد علاوه بر تالاب بین المللی كانی برازان، تالاب های دایمی «حسن خان» و «قوپی باباعلی» و تالاب های فصلی دیگری همچون «گروس»، «داشخانه» و «قره قشلاق» هم وجود دارد.
3020/6185/3072


1397/08/24
20:08:17
5.0 / 5
2332
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی