معاون دریایی حفاظت محیط زیست:

احیای تالاب جازموریان یك اولویت مهم در دولت می باشد

احیای تالاب جازموریان یك اولویت مهم در دولت می باشد حیوان خانگی: زاهدان - معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست كشور اظهار داشت: كوشش برای احیای تالاب جازموریان بعنوان عنصر حیات در منطقه یك شاخص و اولویت مهم در دولت می باشد.


پروین فرشچی در حاشیه سفر به شهرستان دلگان در جنوب سیستان و بلوچستان روز جمعه به خبرنگار ایرنا بیان كرد: با عنایت به شرایط سخت خشكسالی ها در این استان و مشكلات كم آبی در كشور احیای دریاچه ها و تالاب ها باید به صورت ویژه مورد توجه باشد.
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه كرد: نابودی تالاب ها اثرات زیانباری بر محیط زیست می گذارد بنابراین برای حفظ و احیای آنها یك بسیج همگانی و تلاشی مستمر لازم است.
دكتر فرشچی افزود: احیای تالاب جازموریان در دستور خاص سازمان حفاظت محیط زیست بوده و برنامه های زیاد و مهمی برای احیا این تالاب وجود دارد كه امیدواریم با همكاری مردم و دستگاههای مختلف بتوانیم این امر را محقق نماییم.
پورمردان مدیركل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان هم اظهار داشت: كارگاههای مختلف و مطالعات گوناگون در باب نجات تالاب جازموریان تدوین شده است.
فرماندار دلگان هم بیان كرد: رسیدگی به تالاب جازموریان نیازمند تدوین سند جامع احیا و نجات تالاب بوده و الان جازموریان به مطالبه عمومی تبدیل گشته است.
مجتبی شجاعی اضافه كرد: اقدامات نسنجیده و سدسازی در حوضه آبریز تالاب جازموریان در استان كرمان سبب شده این عنصر پرارزش زیست محیطی با خطرات زیادی رو به رو شود بنابراین هر گونه بی توجهی به آن و تاخیر در برنامه ریزی و تدبیر برای احیا تالاب جازموریان، این تالاب را به سرنوشت هامون دچار می كند.
وی تصریح كرد: تالاب «هامون جازموریان» بعنوان مركز تنظیم اكوسیستم های شرق كرمان و غرب سیستان و بلوچستان كه در گذشته آب آن شیرین بود، بر اثر یكجانبه گرایی استان كرمان و عدم حساسیت مسئولان سیستان و بلوچستان در گذشته و راه اندازی سدهای مختلف بر روی رودخانه هایی همچون هلیل رود خشك شده است.
فرماندار دلگان اضافه كرد: خشك شدن بخش اعظمی از این دریاچه و مراتع اطراف آن صدمه های زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی زیادی را برای مردم ساكن در حاشیه این تالاب بوجود آورده است.
شجاعی با اشاره به اینكه 50 درصد مساحت تالاب هامون جازموریان در استان سیستان و بلوچستان واقع شده است، افزود: سد جیرفت از عوامل مهم مشكلات زیست محیطی هامون جازموریان است.
وی تصریح كرد: آب رودخانه هلیل رود كه باید بعد از پیوستن رودخانه ها، سیلابها و روان آبهای دیگر علاوه بر آبیاری جیرفت و كهنوج، وارد تالاب جازموریان شده و مناطقی از سیستان و بلوچستان را بهره مند كند، پشت سد جیرفت ذخیره می گردد و حیات تالاب را به خطر انداخته است به صورتی كه بیشترین ضرر را مردم كشاورز و دامدار شهرستان دلگان متحمل می شوند.
شجاعی خاطرنشان كرد: سدهای استقلال و عروس در جیرفت و برخی سدهای كوچك و بزرگ آبخیزداری در استان كرمان كه تعداد آنها به بیشتر از 30 سد می رسد، منشا اصلی صدمه تالاب هامون جازموریان برای سیستان و بلوچستان است.
وی تصریح كرد: وجود این سدها اجازه ورود اندك سیلابهای ناشی از بارندگی را به جازموریان نمی دهد كه این مورد تالاب را خشكانده و به منشا ریزگردها تبدیل نموده است.
فرماندار دلگان با اشاره به اینكه تالاب جازموریان در حالت طبیعی در مركز یك منطقه خشك واقع شده است، اظهار داشت: اقدامات نسنجیده مدیران وقت در استان كرمان در مورد راه اندازی سدها و عدم توجه به مناطق دیگر تالاب جازموریان منشا مشكلات فراوانی بوده است.
وی تصریح كرد: هر ساعت تاخیر در چاره اندیشی، مطالعات كنترلی و تعدیل آسیبها، می تواند مناطق حاشیه تالاب در سیستان و بلوچستان را به منطقه ای پرمخاطره در حوزه های زیست محیطی، كشاورزی، دامداری و غیره تبدیل كند و سرنوشت غمبار خشكیدن تالاب هامون در منطقه سیستان را برای جازمویان رقم زند.
شجاعی با اشاره به اینكه اگر در حوزه سیستان هم در طول این سالها حساسیت لازم تولید می شد، مشكلات كنونی كمتر بود افزود: چنانچه عزم عمومی برای نجات تالاب جازموریان از الان شكل بگیرد می توان از بروز خسارتهای آتی جلوگیری كرد چون كه كل تالاب در داخل كشور قرار گرفته و بر خلاف تالاب هامون در سیستان متاثر از خارج مرز نیست.
وی تصریح كرد: حق آبه تالاب هامون جازموریان واقع در شهرستان دلگان باید حداقل در بخش زیست محیطی تعیین شود تا خطراتی كه متوجه اكوسیستم منطقه و ناشی از تاثیر خشكی این تالاب است به پایین ترین میزان برسد.
فرماندار دلگان خاطرنشان كرد: همینطور باید كار گروهی در این زمینه متشكل از مسئولان مربوطه در دو استان كرمان و سیستان و بلوچستان تشكیل و با مطالعات لازم بدون فوت وقت نسبت به ترتیب بندی و حقوق ساكنان بلوچستان كه در حاشیه این تالاب سكونت دارند و ارتزاق می كنند چاره اندیشی شود.
وی افزود: زنگ خطر حركت شنهای روان به سمت دلگان و نقاط شهری و روستایی مجاور آن حتی تا ایرانشهر به دنبال نابودی تدریجی تالاب به صدا در آمده و این تهدید به صورت مستقیم حیات، اقتصاد، فرهنگ و زندگی روزمره مردم منطقه را نشانه رفته است.
شجاعی اظهار داشت: نیاز است تاثیرات و خطرات خشكسالی تالاب در مناطق بمپور و محمدان در شهرستان دلگان و مناطق اسپكه و لاشار در شهرستان ایرانشهر و همینطور بعضی از مناطق شهرستان های نیكشهر و فنوج بررسی و برنامه ریزی لازم با حساسیت صورت گیرد و بعد از آن اقدام مشترك دستگاه های اجرایی در سیستان و بلوچستان شكل گیرد.
وی تصریح كرد: در مرحله نخست باید از حفاری های غیرمجاز جلوگیری و چاههای غیرمجازی كه طی سالهای اخیر حفر شده است، مسلوب المنفعه شوند.
شهر گلمورتی مركز شهرستان دلگان از توابع استان سیستان و بلوچستان در 482 كیلومتری جنوب غرب زاهدان مركز این استان و در همسایگی استان كرمان واقع شده است.
7310 **6081


1397/08/26
14:21:28
5.0 / 5
2419
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی