مردم نذرهای خویش را به وحوش اختصاص دهند

مردم نذرهای خویش را به وحوش اختصاص دهند حیوان خانگی: بجنورد- خشكسالی ها سال های اخیر، حیات وحوش خراسان شمالی را در معرض تهدید قرار داده است از این رو محیط زیست استان، خواهان مشاركت مردم و خیران در تامین علوفه مورد نیاز گونه های مختلف جانوری شد.


مدیركل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح كرد: این اداره كل برای تامین علوفه مورد نیاز وحوش، بشدت با مشكل اعتبار رو به رو است از این رو از خیران انتظار می رود بخشی از وقف ها و نذرهای خویش را برای حمایت و صیانت از وحوش اختصاص دهند.
سید اصغر مطهری اضافه كرد: نذر برای وحوش در استان های مختلف در بین مردم نهادینه شده و خیران برای تامین علوفه و یا آب شرب وحوش، مشاركت خوبی دارند اما در این استان این اقدام تابحال چشمگیر نبوده است.
وی اظهار داشت: البته به تازگی خیران در این باره ورود پیدا كرده و اقداماتی برای جمع آوری كمك های خیران و تامین علوفه مورد نیاز وحوش پارك پردیسان بجنورد در حال انجام می باشد كه امید می رود توسعه یابد.
وی با اشاره به اینكه كاهش بارندگی ها و خشكسالی ها، تامین علوفه برای وحوش تحت شعاع قرار گرفته است تصریح كرد: بروز مشكل در تغذیه وحوش، سبب ضعیف شدن جسم حیوان و زمینه ساز بروز بیماری ها در این گونه های وحشی شده است و از سویی زادآوری وحوش هم به دلیل كاهش منابع تغذیه و تعلیف، در معرض خطر قرار می گیرد.
مطهری با اشاره به اینكه وحوش پارك پردیسان در باباامان بجنورد در طول سال به صورت دستی تغذیه می شوند، اظهار داشت: وحوش در پارك ملی سالوك و قرخود و هم پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم هم در فصولی از سال به صورت دستی تعلیف می شوند.
مدیركل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی اضافه كرد: برای حفاظت از این گونه های وحشی پارك پردیسان بجنورد، سالانه 40 تن علوفه خریداری می گردد كه هیچ اعتباری در این باره تخصیص نمی یابد.
وی اظهار داشت: از سال 92، هیچ اعتباری برای خرید علوفه مورد نیاز وحوش پارك پردیسان اختصاص نیافته است و اعتبار مورد نیاز برای خرید این محصول، از بودجه های جاری هزینه می گردد.
به گفته وی حالا 2 قلاده گرگ و بیشتر از 60 راس از گونه پستانداران از جمله، مرال، قوچ، میش، كل و بز در پارك پردیسان بجنورد نگهداری می گردد.
مطهری با اشاره به اینكه برای تعلیف دستی گیاهخواران در پارك ملی سالوك و پناهگاه حیات وحش میاندشت، سالانه 60 تن علوفه خریداری می گردد اضافه كرد: محیط زیست استان برای خرید علوفه مورد نیاز وحوش و هم تغذیه دستی اسبان محیط بانان، با مشكل اعتباری روبه رو است.
مدیركل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی تصریح كرد: یكی از اشكالات در این باره، اختصاص اعتبارات به صورت اوراق است و كشاورزان حاضر به فروش علوفه با اوراق و اسناد نیستند.
در خراسان شمالی 65 گونه پستاندار از 197 گونه موجود در كشور زیست دارند و 141 گونه پرنده از 532 گونه موجود، 68 خزنده از 228 گونه كشور، چهار گونه خزنده دوزیست از 20 گونه موجود و هشت گونه ماهی و آبزی از 160 گونه آبزی موجود در كشور زیست می كنند.
برخی از این گونه ها نظیر یوزپلنگ، بالابان، هوبره، كبك دری و كركس مصری در طبقه بندی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت در رده های بحرانی و در حال انقراض قرار دارند.
اداره كل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی مناطق حفاظت شده و پارك های ملی سالوك، ساریگل و ضامن آهو، مناطق حفاظت شده قرخود، گلول، سرانی و پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم را مجموعا با گستره 194 هزار و 141 هكتار مدیریت می كند.
7185/ 6042


1397/09/04
17:06:22
5.0 / 5
2145
تگهای خبر: آب , پارك , پلنگ , جانور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی