ایران به شبكه بین المللی مطالعات اقلیمی اكولوژی پیوست

ایران به شبكه بین المللی مطالعات اقلیمی اكولوژی پیوست حیوان خانگی: اصفهان - ایران با راه اندازی اولین ایستگاه تحقیقاتی اكوسیستم های بیابان در دانشگاه صنعتی اصفهان، به شبكه مطالعات اقلیمی اكولوژی خاورمیانه، آسیای مركزی، چین و قاره آفریقا پیوست.


معاون آموزشی دانشكده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا تصریح كرد: ایستگاه تحقیقاتی اكوسیستم های بیابان با نام 'دفسی'(DEFSI) با همكاری موسسه اكولوژی و جغرافیای 'شینجیانگ' آكادمی علوم كشور چین افتتاح شد.
رضا جعفری اضافه كرد: حدود 30 ایستگاه تحقیقاتی در شبكه مطالعات اقلیمی اكولوژی(بوم شناسی) تابحال در آسیا به راه افتاده است كه با راه اندازی اولین ایستگاه آن در كشورمان، ایران هم به این شبكه پیوست.
بوم شناسی یا اكولوژی، دانش بررسی بر همكُنش های میان جانداران و زیست بوم (محیط زندگی) آنهاست.
وی، مشاركت در طرح های بین المللی بخصوص در باره احیای جاده ابریشم با كشورهای منطقه آسیا و آفریقا و سازمان های بین المللی مرتبط را از مزایای پیوستن به این شبكه عنوان نمود.
معاون آموزشی دانشكده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان اظهار داشت: تولید فرصت فعالیت های آموزشی و پژوهشی برای محققان و فراهم شدن امكان تبادل استاد و دانشجو بین كشورهای آسیا، از دستاوردهای راه اندازی اولین ایستگاه تحقیقات اقلیمی اكولوژیكی در دانشگاه صنعتی اصفهان است.
جعفری افزود: این ایستگاه كه از به روزترین تجهیزات در آن استفاده شده است، مؤلفه های اقلیمی همچون تابش فعال فتوسنتزی، تبادلات گازی مانند دی اكسید كربن، اشعه ماورای بنفش، تشعشع ورودی و خروجی خورشید، جریان گرمای خاك و رطوبت هوا و خاك را در فلات مركزی كشورمان اندازه گیری می كند.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان تصریح كرد: بهره برداری از داده های این ایستگاه در فعالیت های آموزشی، پژوهشی و مرجع قرار گرفتن دانشگاه صنعتی اصفهان در مطالعه های مختلف تغییرات اقلیمی اكولوژیكی، از مزایای آن است.
مسئول راه اندازی این ایستگاه تحقیقاتی با اشاره به اینكه همكاری با مؤسسه اكولوژی و جغرافیای شینجیانگ آكادمی علوم چین از سال 2016 میلادی شروع شده است، اظهار داشت: بعد از برگزاری همایش بین الملی سامانه های اطلاعات جغرافیایی جاده ابریشم در سال 2017 در دانشگاه صنعتی اصفهان، ارتباطات علمی دوجانبه تقویت و به عقد قرارداد راه اندازی این ایستگاه در كشور منجر گردید.
جعفری با اشاره به اینكه راه اندازی 2 ایستگاه دیگر تحقیقات اقلیمی اكولوژیكی در دانشگاه های گیلان و شیراز هم در دست اجراست، خاطرنشان كرد: این سه ایستگاه با عنایت به سه اقلیم متفاوت كشورمان بوجود آمده و وظیفه هماهنگی روابط بین المللی آنها بر عهده دانشگاه صنعتی اصفهان است.
وی افزود: مؤسسه اكولوژی و جغرافیای شینجیانگ آكادمی علوم چین با تأسیس این ایستگاه ها در قاره های مختلف، ضمن جمع آوری اطلاعات اقلیمی و اكولوژیكی به منظور مطالعات مختلف از این داده ها در طرح های كلان بین المللی بهره برداری می كند.
جعفری درباره امكان عرضه اطلاعات این ایستگاه به سازمان هایی مانند هواشناسی اظهار داشت: برای این كار باید تفاهمنامه هایی منعقد شود كه امید است در آینده این اتفاق بیفتد.
دانشگاه صنعتی اصفهان حدود 10 هزار دانشجو و 500 عضو هیات علمی دارد و بعنوان یكی از دانشگاه های برتر كشور مطرح است.
6027/3011


1397/09/05
20:28:13
5.0 / 5
2090
تگهای خبر: اقلیم , باد , خاك , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی