قرار سبز هفته نخست آذر؛

جمع آوری زباله، آموزش و كاشت درخت برای حفظ محیط زیست

جمع آوری زباله، آموزش و كاشت درخت برای حفظ محیط زیست حیوان خانگی: فعالان محیط زیست در قرار سبز هفته نخست آذر فعالیت های مختلفی برای حفظ محیط زیست كشور انجام دادند.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر فعالان محیط زیست در قرار سبز هفته نخست آذر فعالیت های مختلفی برای حفظ محیط زیست كشور انجام دادند.
همزمان با فراخوان پویش زاگرسانه، محیط زیستی های شهرستان كامیاران كردستان در حركتی هماهنگ با دیگر انجمن های زاگرس نشین در امتداد احیای جنگل های بلوط روز جمعه ۲ آذر ۱۳۹۷ در تفرجگاه كوبگار مبادرت به كاشت بلوط كردند. این برنامه باوجود بارندگی شدید با استقبال مردم مواجه گردید.
با همت همیاران محیط زیست و حیوانات و نماینده ای از اداره كل محیط زیست استان خراسان رضوی حدود ۵ هزار فیلتر سیگار جمع آوری شد.
بمناسبت روز ملی پرنده نگری، كارگاه آموزشی شناخت پرندگان بومی گیلان توسط انجمن بوم بانان گیل و دیلم در دبستان و پیش دبستان دخترانه كارا در رشت برگزار گردید و تسهیلگران با استفاده از تصاویر مختلف از پرندگان بومی گیلان به معرفی آنها پرداختند. این برنامه در ادامه با نمایش فیلم و كشیدن نقاشی از پرندگان به اختتام رسید.
اعضاء گروه دوستان كوهنورد صبا بادرود در همایش بزرگ پیاده روی خانوادگی كه به طورهمزمان با دوازدهمین جشنواره گردشگری انار نادری بادرود برگزار گردید حضور بهم رساندند. در این همایش كه با همكاری هیات ورزش های همگانی و شهرداری و شورای شهر بادرود برگزار شد، شركت كنندگان از میدان امام خمینی تا پارك گردشگری تخت پادشاه به مسافت سه كیلومتر را پیاده روی كردند.
انجمن زیست محیطی شنه ی پیروی موچش باز در امتداد پویش زاگرسانه با حضور اعضای انجمن و دوستداران طبیعت این منطقه در كوە های موچش دار قوخه حضور و مبادرت به كاشت بلوط كردند.
گروه طنین پاكبانان شیروان خراسان شمالی در همایش ۶۸ خود به همراه همیاران و دوستداران طبیعت این شهرستان، خیابان كاشانی این شهر را از زباله پاكسازی كردند.
برنامه آموزش وفرهنگ سازی درباب حفظ محیط زیست، تفكیك زباله واستفاده از لیوان دائمی توسط انجمن بانوان طبیعت دوست ایلام در پیش دبستانی نیلا آبدانان انجام شد.
با همت كارگروه كودك و نوجوان بوم بانان گیل و دیلم و مربیان مهد كودك كندوی عسل رشت در استان گیلان، طی برنامه ای كاغذ های باطله و درب بطری در جعبه های مخصوص جمع آوری شد.
در برنامه مشترك كارگروه پویش زاگرسانه و جنبش بلوط شهر زلزله زده ثلاث و باباجانی، مردم این منطقه مبادرت به كاشت بلوط در ارتفاعات و زیستگاههای قابل دسترس كردند.
كارگاه آموزشی آشنایی با پرندگان مهاجر و بازدید از تالاب بین المللی و پناهگاه حیات وحش امیركلایه با همراهی دانش آموزان دبستان آفرین ۲ لاهیجان به مناسبت روز ملی پرنده نگری توسط انجمن رفتگران طبیعت استان گیلان در پاسگاه سر محیط بانی تالاب امیركلایه برگزار گردید.
با همكاری موسسه محیط زیست آسمانرود رحیم آباد و توسط چند تن از اعضای انجمن رفتگران طبیعت استان گیلان، كارگاه آموزشی با موضوعات مدیریت پسماند و شناخت جنگل برای تعدادی از دانش آموزان دبستان هدف بخش رحیم آباد شهرستان رودسر برگزار گردید.
دومین برنامه نذر طبیعت به همت یاوران طبیعت در مراتع شیرونك شهرستان دیلم اجرا شد. در این برنامه بذركاری گیاهان دارویی بومی و درخت كنار با هدف تقویت پوشش گیاهی مراتع بخصوص پیشگیری از حذف این گیاهان انجام شد. دوستداران طبیعت در این برنامه بذرهای مرمرشك، بنگو، گل زرد، هلپه، سربرنجاس، كاسنی و بابونه و كنار را در سطح ۴ هكتار كاشتند. برنامه نذر طبیعت هر هفته در بخشی از مراتع شمال استان بوشهر تا اختتام آذرماه امسال ادامه دارد. این برنامه با همكاری اقشار مختلف بخصوص اعضای انجمن های نبض سبز دیلم و یاوران سبزاندیش طبیعت گناوه و با مساعدت مالی مردمی اجرا شد. طبق فراخوان كارگروه زاگرسانه و جنبش بلوط جهت كاشت و اقدامات مناسب برای حفاظت از بلوط زاگرس، با همت انجمن ژینگه سقز كردستان برنامه كاشت بلوط در منطقه كه لی خان سقز برگزار گردید.
معارفه طرح تسهیلگری و پایش پسماند روستایی با هدف آموزش و احداث شبكه های مدیریت پسماند در روستاها با حضور ۲۶ دهیار در بخشداری كلاچای شهرستان رودسر توسط انجمن رفتگران طبیعت استان گیلان برگزار گردید.
اعضای منطقه ۳ باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و كانون محیط زیست مركزی دانشگاه گیلان به منظور ترویج فرهنگ زیست محیطی و حفظ جنگل های شمال طی برنامه ای به پاكسازی جنگل گیسوم پرداختند.
به مناسبت روز ملی پرنده نگری و با همكاری اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پلدختر استان لرستان و آموزش و پرورش این شهرستان، كارگاه آموزشی آشنایی با پرندگان و پرنده نگری برای دانش آموزان مدرسه شهید زینی وند برگزار گردید. در این كارگاه مسئول محیط زیست پلدختر درباب اهمیت و نحوه شناسایی پرندگان مطالبی بیان نمودند.
در سنندج باز همزمان با دیگر تشكل های زاگرس نشین، انجمن شنه نوژین و جمعیت كردستان سبز در كوه آبیدر مبادرت به كاشت بلوط در طرح زاگرسانه كردند.
انجمن همیاران طبیعت شهرستان اقلید استان فارس با مشاركت انجمن همیاران طبیعت شهر سده و شهر دژكرد و با هماهنگی اداره منابع طبیعی شهرستان اقلید، برنامه ۹۳ خودرا به كاشت بذر گیاهان مرتعی و درختان جنگلی با تكنیك كپه كاری اختصاص داد. در این برنامه ۱۵ هكتار از عرصه های منابع طبیعی در منطقه آب روان بخش سده به زیر كاشت دانه های مرتعی كُما، سِكاله، آنغوزه و دانه های جنگلی بادام كوهی و ارژن رفت. همه این دانه های جنگلی و مرتعی بومی شهرستان اقلید هستند.
انجمن های محیط زیستی شهرستان شوشتر در استان خوزستان طی بازدید مشترك از گلخانه شهرداری با مراحل تولید نهال و گلهای زینتی آشنا شدند. در این برنامه كه با حضور مسئولین واحدهای شهرداری و اعضای شورای شهر همراه بود، مقرر شد تا ضمن تعاملات مشترك میان انجمن ها و شهرداری، از ظرفیت های موجود انجمن ها در امتداد تولید گل و نهال استفاده گردد.
برنامه ۱۸۰ گروه پاكسازان طبیعت فارس به پاكسازی نمادین روستای پسكوهك اختصاص یافت. در این برنامه كه با حضور حدود ۳۰ نفر از اعضای گروه و در هوای بارانی صورت گرفت، اندك زباله ای كه در روستا یافت می شد جمع آوری شد. دلیل كم بودن زباله ها یك دوستدار طبیعت است كه تحت عنوان مجموعه آدنا و با هزینه شخصی برای اهالی این روستا كه حدودا ۱۰۰ خانوار هستند، سطل زباله تهیه و همگان را به رعایت نظافت و تمیز نگه داشتن محیط زندگی تشویق می كند. این شخص با ایده ای نو در سطح كشور، روزانه با اسب و یك ارابه یدك كش، زباله ها را جمع آوری، تفكیك و در نهایت به ایستگاه زباله روانه می كند.
برنامه ۳۸ تشكل محیط زیستی شهرستان پیرانشهر با همكاری شورا و شهرداری شهر گردكشانه در استان آذربایجان غربی به كاشت بلوط در منطقه در قالب طرح زاگرسانه اختصاص یافت.
نمایشگاه وسایل تهیه شده از مواد دور ریختنی در دبستان آزادگان مسجد سلیمان در استان خوزستان برگزار و آثار دانش آموزان خلاق این مدرسه مورد بازدید قرار گرفت. در این برنامه كه با همت انجمن دیده بان دوستداران محیط زیست مسجدسلیمان و مشاركت اداره محیط زیست صورت گرفت، ضمن بازدید از كاردستی ها، دانش آموزان هنرمند دبستان آزادگان مورد قدردانی قرار گرفتند.
دومین جلسه ستاد احداث فضای سبز و نهضت درختكاری شوشتر با حضور انجمن های محیط زیستی و تعدادی از مسئولین و مدیران ادارات در محل فرمانداری شهرستان برگزار گردید. در این نشست كه با حضور انجمن های هواداران كارون زلال، طبیعت دوستان سبز و زیبا و پویندگان محیط زیست برگزار گردید درباب برنامه های گوناگون همچون راه اندازی كُنارستان، هرس اصولی و كارشناسی درختان سطح شهر، طرح های آموزش كاشت نهال در مدارس و انجام برنامه های متنوع درختكاری به بحث و تبادل نظر پرداخته شد.
نوزدهمین برنامه مشترك گروه كوهنوردی توحید و انجمن سبزاندیشان خور لارستان استان فارس درچشمه الله مرغان با حضور ۴۵ شركت كننده برگزار گردید. شركت كنندگان در این برنامه به كوهنوردی و كاشت بذر پرداختند.
موسسه یاوران ندای زمین با همكاری باشگاه كوهنوردی آریاز بم با تهیه لوازم آموزشی، نوشت افزار، وسایل كمك درسی، اسباب بازی، پوشاك زمستانه، سپس پیمایش ۴ ساعت در كوه های صعب العبور رشته كوه جبالبارز به مدرسه عشایری كشیت بم رسیدند و علاوه بر رساندن لوازم فوق به ۶ دانش آموز مدرسه آنها را با محیط زیست و طبیعت باز آشنا كردند.
در مراسمی كه روز جمعه ۲ اسفند سال ۱۳۹۷ در كوه قه لاره ش برگزار گردید تعداد ۱۰۰ نفر از اعضای گروههای كوهنوردی شامل گروه سولاف وكمیته كوهنوردی پاژین و كوهنوردان سردشت به قله قه لاره ش صعود و همزمان با سایر شهرهای زاگرس نشین در امتداد پویش زاگرسانه دانه های بلوط را با هدف پاسداشت زاگرس و زنده كردن اكو سیستم طبیعی ناحیه كشت كردند. از حاشیه های زیبای این مراسم میتوان از بارش آغازین برف زمستانی در پاییز ذكر كرد كه همت كوهنوردان برای كاشت نهالهای بلوط زیر بارش برف را مضاعف تر كرد.
شهروندان منطقه ۱۰ تهران در طرحی كه با همكاری كانون محیط زیست محله انجام شد زباله های خشك و تر را از مبدا تفكیك و زباله های خشك را به ماموران بازیافت تحویل دادند.

1397/09/08
20:40:37
5.0 / 5
2116
تگهای خبر: آب , باد , پارك , پرندگان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی