مدیركل محیط زیست استان تهران:

بهره برداری از پارك های ملی باید در زمینه گردشگری پایدار باشد

بهره برداری از پارك های ملی باید در زمینه گردشگری پایدار باشد حیوان خانگی: پاسگاه محیط بانی كمردشت با حضور مدیركل و تعدادی از مسئولان حفاظت محیط زیست استان تهران، رئیس حوزه قضایی لواسانات و مسئولین محلی در پارك ملی لار افتتاح و به بهره برداری رسید.به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، كیومرث كلانتری مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران در حاشیه این افتتاح با اشاره به اینكه برمبنای تقسیم بندی اتحادیه جهانی حفاظت مقررات خاصی بر پارك ملی حاكم است، اظهار داشت: ما در كشور بیشتر از ۲۰ پارك ملی داریم كه این پارك های ملی ذخیره گاههایی هستند كه ضمن استفاده اصولی این نسل باید برای آیندگان حفظ شوند.
وی اظهار نمود: سازمان حفاظت محیط زیست در این مناطق كفیل قانونی همه دستگاه هاست و هیچ گونه حق واگذاری ندارد و بهره برداری در این مناطق باز باید اصولی و پایدار باشد تا بتوانیم این امانت الهی را به نسلهای بعد تحویل دهیم.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران در ادامه با اشاره به اینكه امروز شاهد افتتاح پنجمین پاسگاه محیط بانی استان در سال ۹۷ بوده ایم، اشاره كرد: پارك ملی لار یك اكوسیستمی است كه در میان ۲ استان مازندران و تهران قرار گرفته است و این پارك تحت مدیریت اداره كل حفاظت محیط زیست استان تهران است.
كلانتری با اشاره به اینكه منزلت پارك ملی لار در رده پارك ملی گلستان و پارك ملی دریاچه ارومیه است، بیان داشت: وجود چشم اندازهای زیبا و كم نظیر از قله دماوند، تامین آب آشامیدنی كلان شهر تهران كه یكی از بهترین آب های باكیفیت تهران بوده و همین طور وجود مجموعه چشمه ها و رودهایی كه حدود ۳۴۰ میلیون مترمكعب آب را می تواند جمع آوری كند همچون خاصیت های حائز اهمیت این منطقه است.
وی افزود: هم اكنون حدود ۱۷۰ میلیون متر مكعب آب از این منطقه به تهران منتقل میگردد و از راه وزارت نیرو طرح هایی برای انتقال بیشتر آب برای مصرف شرب كلان شهر تهران در حال پیگیری است.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران در ادامه سخنان خود با اشاره به اینكه چالش های متعددی در پارك ملی لار وجود دارد، اشاره كرد: یكی از اصلی ترین چالش ها در این منطقه سوژه ساخت و سازهاست و اگر جلوی آن گرفته نشود و برخورد صورت نگیرد این منطقه باز مانند خیلی از مناطق دیگر گرفتار تخریب های غیرقابل جبران میگردد.
وی اضافه كرد: سوژه دیگر تملك و توسعه اراضی كشاورزی در منطقه است كه این سوژه باز باید به صورت جدی توسط محیط زیست و دستگاههای متولی پیگیری شود.
كلانتری با اشاره به اینكه یكی دیگر از مهمترین چالش ها چرای بی رویه دام در پارك ملی لار است، سوژه تخلفات شكار و صید را باز در این منطقه با اهمیت دانست و گفت: این منطقه زیستگاه یكی از بهترین گونه ماهی قزل آلای خال قرمز بوده و از سال ۱۳۳۶ رودخانه لار حفاظت شده است و این نشان از با ارزش بودن این پارك ملی بوده و حفظ و حراست از آن بسیار حائز اهمیت می باشد.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران درانتها با اشاره به اینكه شغل محیط بانی كار سختی است و محیط بانان عاشق این كار و دوستدار طبیعت بوده و این شغل با ارزش است، اضافه كرد: این پاسگاهها به همت همكاران ما در اداره كل حفاظت محیط زیست استان تهران در كوتاه ترین زمان راه اندازی شده و امیدواریم بتوانیم از این امكانات به بهترین شكل در جهت حفاظت از محیط زیست منطقه بهره ببریم.
محسن شریعتی رئیس حوزه قضایی لواسانات باز در این مراسم ضمن قدردانی از اقدامات محیط زیست استان تهران در پارك ملی لار اظهار داشت: با عنایت به اهمیت محیط زیست امكاناتی كه در اختیار محیط زیست است شامل نیروی انسانی و تجهیزات بسیار كم است.
وی با اشاره به اینكه در مجموعه پارك ملی لار كه حدود ۷۰ هزار هكتار مساحت دارد وجود این تعداد پاسگاه محیط بانی قابل توجیه نیست، گفت: وجود چنین پاسگاههایی در این منطقه بسیار ضروری می باشد و باید بیشتر از این تعداد پاسگاه محیط بانی و محیط بان جهت حفاظت از منطقه موجود راه اندازی و بكار گرفته شود.
دانش آموز بخشدار لواسانات باز با اشاره به اینكه حفاظت محیط زیست یكی از بخش های حاكمیتی است آمادگی هر نوع همكاری در این خصوص را اعلام و بر همكاری های فیمابین دستگاههای اجرایی تاكید نمود.
با افتتاح محیط بانی های جدید، تا اختتام امسال شمار پاسگاه های محیط بانی در استان تهران به عدد ۳۴ افزایش خواهد یافت. محیطبانی كمردشت با ۱۶۰ متر مربع زیر بنا، در دو طبقه و از محل اعتبارات استانی راه اندازی شده است.

1397/09/18
13:24:14
5.0 / 5
2108
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی