2 گوزن زرد از ساری به جزیره اشك ارومیه منتقل شد

2 گوزن زرد از ساری به جزیره اشك ارومیه منتقل شد حیوان خانگی: رییس اداره حیات وحش اداره كل محیط زیست آذربایجان غربی اظهار داشت: 2 راس گوزن زرد ایرانی از دشت ناز شهرستان ساری به پارك ملی دریاچه ارومیه منتقل شدند تا تهدید تقارب ژنتیكی این گونه در این جزیره كم شود.


امید یوسفی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: الان این 2 گوزن زرد در پارك ملی در حال مراقبت هستند تا پس از رفع حالت استرس ناشی از انتقال و جابجایی محیطی در جزیره اشك رهاسازی شوند.
وی بیان كرد: این گوزن ها قادر به پریدن از ارتفاع سه تا پنج متری هستند و برای پیشگیری از فرار آنها 2 حفاظ امنیتی بكار گرفته شده است و محیط بانان هم از آنان مراقبت می كنند.
رییس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اظهار داشت: تقارب ژنتیكی كه به سبب خویشاوندی گوزن های زرد ایرانی حاصل شده، یكی از مهمترین عوامل تهدید زیستی برای این گونه جانوری در پارك ملی دریاچه ارومیه است.
وی اضافه كرد: به سبب محدود بودن تعداد گوزن های زرد ایرانی در جزیره اشك دریاچه ارومیه، تقارب ژنتیكی در این منطقه سبب افزایش بیماری های ژنتیكی شده است.
وی با اشاره به اینكه گوزن زرد ایرانی در خطر انقراض قرار دارد، بیان كرد: كاهش خلوص ژنتیكی و باز كاهش مقاومت بدن حیوانات در مقابل سرما و برخی بیماری ها مهمترین علایم این تهدید به حساب می آید.
وی راهكار حل این مساله را انتقال چند راس گوزن زرد به پارك ملی عنوان نمود و اظهار داشت: طبق آخرین سرشماری در اسفند سال 1394 تعداد 160 تا 170 گوزن زرد در جزیره اشك زیست می كنند اما كاهش آب دریاچه و به هم چسبیدگی جزایر باعث شده است تا حیوانات وحشی مثل روباه و شغال وارد زیستگاه گوزن های زرد شوند و زندگی آنان را تهدید كنند.
وی اضافه كرد: با هدف حفاظت از گونه نادر و در معرض انقراض گوزن زرد ایرانی باید یك سایت زنده گیری در جزیره اشك دریاچه ارومیه تا آخر سال احداث شود.
وی افزود: با احداث این سایت در صورت بیماری یكی از گوزن ها می توان بقیه گوزن ها را به صورت زنده گیری در این سایت نگهداری كرد تا بیماری به گونه های دیگر منتقل نشود.
یوسفی اظهار داشت: وسعت جزیره اشك بعنوان مهمترین زیستگاه این نوع گوزن در پارك ملی دریاچه ارومیه 2 هزار و 500 هكتار است.
وی بیان كرد: الان گوزن زرد ایرانی به جزیره اشك عادت كرده و این مكان به بهترین زیستگاه این گونه با ارزش تبدیل گشته است.
به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایرنا گوزن زرد ایرانی این روزها حال و روز خوبی ندارد و طبق فهرست نمایش شده از جانب اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت(كه به فهرست سرخ معروف است)، در رده EN قرار دارد و در معرض خطر شمرده می شود.
در سال های 1356 تا 1368 به منظور پیشگیری از انقراض این گونه با ارزش، برخی از آنها به جزیره اشك دریاچه ارومیه منتقل شد.
جزیره اشك در پارك ملی دریاچه ارومیه بعنوان دومین جزیره بزرگ دریاچه شمرده می شود و با دارا بودن پوشش گیاهی غنی، شرایط زیستی مناسبی برای گوزن زرد دارد.
شرایط زیستی مناسب امنیت غذایی و جانی، وجود نداشتن بیماری های كشنده و دشمن های طبیعی در جزیره اشك سبب شده است تا این جزیره بعنوان بهترین و مطمئن ترین زیستگاه گوزن زرد ایرانی در كشور تلقی شود.
7125/3072


1397/09/26
13:51:54
5.0 / 5
2281
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی