مدیركل هواشناسی استان خوزستان:

بروز گرد و خاك در خوزستان سالانه یك و نیم روز افزایش داشت

بروز گرد و خاك در خوزستان سالانه یك و نیم روز افزایش داشت به گزارش حیوان خانگی مدیركل هواشناسی استان خوزستان اظهار داشت: در مدت 30 سال قبل روند افزایش روزهای گرد و خاكی در خوزستان یك و نیم روز در سال بوده است یعنی در این مدت هر سال یك و نیم روز به تعداد روزهای گرد و خاكی اضافه شده است.


محمد سبزه زاری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با اشاره به اینكه تعداد روزهای گرد و خاكی در فصول سال مختلف متفاوت می باشد، اضافه كرد: به صورت میانگین دراز مدت 30 ساله حدود 63 روز در سال گرد و خاك داشتیم اما در سال هایی كه خیلی گرد و خاك شدید بود تعداد این روزها به 115 روز هم رسیده است.
وی تصریح كرد: دهه 80 شمسی یعنی بین سال های 86 تا 88 اوج بروز روزهای گرد و خاك در خوزستان بود كه علت آن هم فعالیت چشمه های گرد و خاكی در عراق بود، دراین سالها منطقه به شدت خشك شده بود در نتیجه گرد و خاك از عراق با شدت زیاد به سمت ایران می آمد.
وی تصریح كرد: سالها است كه خوزستان با پدیده گرد و خاك دست و پنجه نرم می كند و به معضل بزرگی تبدیل گشته است چونكه تمام ابعاد زندگی مردم منطقه را تحت تاثیر قرار می دهد و سلامت شهروندان را با خطر مواجه می كند.
سبزه زاری اظهار داشت: میزان گرد و خاك به میزان بارش بستگی دارد هر چه بارندگی كمتر باشد میزان گرد و خاك بالاتر می رود؛ امسال در پاییز بارش های خوبی در استان خوزستان داشتیم كه تاثیر زیادی در عدم بروز گرد و خاك داشت، فقط یكی یا دو مورد در مهرماه گرد و خاك داشتیم چون به دلیل بارندگی خاك تثبیت شده بود.
وی اضافه كرد: جنس خاك در خوزستان به گونه ای است كه آب به سرعت در آن جذب می گردد و به دلیل گرما هم شرایط تبخیر فراهم است ازاین رو اگر یك ماه بارندگی نباشد زمین مساعد برای بروز دوباره گرد و خاك خواهد شد.
مدیر كل هواشناسی استان خوزستان با اشاره به اینكه گرد و خاك در خوزستان ارتباط مستقیم با اقلیم منطقه دارد اظهار داشت: وزش باد، میزان بارندگی و رطوبت خاك از دیگر عوامل تاثیر گذار بر بروز پدیده گرد و خاك هستند از این رو پیش بینی این پدیده را سخت می كند چون چند مولفه باید بررسی شود.
وی افزود: چندی قبل هفتمین دوره مدلسازی و پیش بینی گرد و خاك با حضور متخصصان داخلی و خارجی در خوزستان با همكاری مركز پیش بینی گرد و خاك بارسلونا برگزار شد، دراین دوره حاضران به تبادل آخرین اطلاعات در زمینه پیش بینی گرد و خاك پرداختند.
مركز پایش گرد و غبار بارسلونا یكی از مهمترین و با دقت ترین مراكز پیش بینی گرد و غبار در دنیا است. محصولات این مركز با دقت بسیار بالایی به صورت ساعتی برای مناطق مختلف دنیا همچون خاور میانه عرضه می گردد.
سبزه زاری اظهار داشت: در زمینه مهار گرد و خاك دو عامل مهار كانون های گرد و خاك و پیش بینی دقیق وقوع آن از اهمیت زیادی برخوردار می باشد كه اجرای آنها به ترتیب بر عهده منابع طبیعی و سازمان هواشناسی است.
وی اضافه كرد: ما در بحث پیش بینی وقوع پدیده كار می نماییم البته اینكه فكر نماییم با برگزاری این دوره ها پیش بینی وقوع خیلی دقیق می گردد اینطور نیست طبق گفته محققانی كه از اسپانیا در این دوره شركت كرده بودند اینكه مدلها بتوانند با دقت بالا پیش بینی دقیق گرد و غبارهای محلی را انجام دهند حداقل 5 سال آینده طول می كشد تا به این مرحله برسیم.
وی تصریح كرد: اما در این دوره اطلاعات خوبی در زمینه گرد و خاك همچون مدلسازی عرضه شد كه امیدواریم بتوانیم در آینده یك مدل بومی برای كشور طراحی نماییم.
مدیر كل هواشناسی استان خوزستان تصریح كرد: زمانی كه محققان خارجی وارد كشور می شوند یك تعامل دو طرفه است به این معنا كه ما از علم آنها و آنها از داده های ما استفاده می نمایند، آنها مدل پیش بینی را در سطح جهانی اجرا می كنند از این رو نیاز دارند از اطلاعات واقعی در كشور خبردار شوند كه ما این اطلاعات را در اختیار آنها قرار می دهیم و آنها هم انتقال فناوری، تجربه و دانش خویش را به كشور ما انجام می دهند.
وی اظهار داشت: سال قبل مركز ملی گرد و خاك در خوزستان افتتاح شد و الان در حال همكاری با مركز پیش بینی گرد و خاك بارسلونا هستیم كه 11 مدل جهانی گرد و خاك را برای پیش بینی گرد و خاك به صورت منطقه ای اجرا می نماییم و هر 15 دقیقه اطلاعات گرد و خاك بر روی سایت آن بارگذاری می گردد این در شرایطی است كه كشورهای منطقه یك یا دو مدل پیش بینی را اجرا می كنند.
سبزه زاری اضافه كرد: حداكثر پیش بینی مدلهای گرد و خاك 3 روزه است چونكه پیش بینی گرد و خاك نسبت به دیگر پدیده ها دشوارتر است، بقیه پدیده ها مثلا بارندگی را می توان 10 یا 15 روز پیش بینی نمود اما گرد و خاك نهایتا سه روزه پیش بینی می گردد.
وی با تاكید بر اینكه پیش بینی همیشه با خطا همراه می باشد اظهار داشت: پیش بینی وقوع گرد و خاك را با همكاری و داده های مركز بارسلونا انجام می دهیم.
علمی 9014**1440


1397/09/28
20:25:24
5.0 / 5
1971
تگهای خبر: آب , اقلیم , باد , خاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی