رودخانه ها سبب زمین لرزه می شوند

رودخانه ها سبب زمین لرزه می شوند حیوان خانگی: تحقیقات جدید محققان دانشگاه كنتاكی نشان داده است كه فرسایش رودخانه ها می تواند الگوی زمین لرزه های دور از حاشیه صفحات تكتونیكی زمین را توجیه كند.


به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری اسوشیتدپرس، محققان آمریكایی سپس وقوع یك زلزله 4.4 ریشتری در شرق تنسی، مدلی را طراحی كردند كه نحوه اثرگذاری حذف 152 متر از سنگ های سطحی را بر رفتار پوسته زمین در دره تنسی شبیه سازی می كند. نتیجه به دست آمده از این مدل سازی با الگوی زمین های به قوع پیوسته در این منطقه در طول یك قرن گذشته سازگاری دارد.
در علم زمین شناسی گفته میگردد كه اغلب زمین لرزه ها در حاشیه صفحات تكتونیكی و در مناطقی مانند ژاپن و گسل های سن آندریاس به وقوع می پیوندند. اما مكانیزم های سنتی تحلیل زمین لرزه قادر نیستند لرزش های مناطقی مانند تنسی شرقی و سن لوییس را كه از حاشیه صفحات تكتونیكی فاصله دارند، به درستی توجیه كنند.
بر اساس این تحقیقات وقوع زمین لرزه در بخش های داخلی صفحات مستلزم وجود گسل یا ضعف در پوسته، تجمع فشار در این گسل ها و یك مكانیزم برای افزایش فشار به میزانی بیشتر از قابلیت گسل برای تثبیت فشار است.
این بررسی ها نشان داده است زمین لرزه های تنسی شرقی بیشتر در مناطقی رخ می دهد كه مقادیر زیادی از خاك توسط رودخانه ها شسته شده است. این پدیده نشان دهنده اثرگذاری سنگ ها بر تثبیت وضعیت پوسته زمین است و وقوع زمین لرزه را در مناطق دور از حاشیه صفحات توجیه می كند.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Scientific American انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1440


1397/10/01
23:25:33
5.0 / 5
2040
تگهای خبر: خاك , رودخانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی