یلدا و جنگلانه در قرار سبز هفته اول دی ماه

یلدا و جنگلانه در قرار سبز هفته اول دی ماه به گزارش حیوان خانگی فعالان محیط زیست در قرار سبز هفته نخست دی ماه فعالیت های مختلفی برای حفظ محیط زیست انجام دادند.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر فعالان محیط زیست در قرار سبز هفته نخست دی ماه فعالیت های مختلفی برای حفظ محیط زیست انجام دادند.
در شهرستان زرند استان كرمان، از كارشناسان اداره آبیاری دعوت به عمل آمد تا در ارتباط با بحران آب و همینطور فرو چاله ها در این شهرستان، ضمن نمایش كلیپ های آموزشی، صحبت های لازم را انجام دهند. كنجكاوی بچه ها پس از تماشای این برنامه برای كمك كردن به عبور از بحران آب قابل لمس بود.
دانش آموزان مدرسه سبز سما در شهرستان لاهیجان استان گیلان، با دستان كوچك خود طبیعت را از مشكلات بزرگ پاك كردند. در این برنامه دانش آموزان با هدف حفاظت از محیط زیست، با همراهی مدیریت مدرسه، آموزگاران و مربیان خود بام سبز لاهیجان را از زباله ها پاك كردند.
گروه طنین پاكبانان شیروان استان خراسان شمالی، در هفتاد و دومین همایش خود، خیابان گلستان شیروان را از زباله پاكسازی كردند.
بیشتر از ۴۰ نفر از اعضای انجمن كوهنورد صبا بادرود استان اصفهان، با همكاری هیات ورزش های همگانی، مسیر ۸ كیلومتری از آستان مقدس آقاعلی عباس تا كویر ریگ زرد بادرود را بصورت رفت و برگشت پیاده روی و از زباله پاكسازی كردند. از نكات جالب این برنامه می توان به حضور دكتر حسنعلی محققی با ۸۵ سال سن اشاره نمود.
در شهرستان رشت استان گیلان، انجمن بوم بانان گیل ودیلم، كارگاه آموزشی زیست محیطی را در دبستان كارا برگزار كردند. دانش آموزان در مرحله اول این كارگاه، ساخت تابلوی نقاشی پرتره با كشیدن نقاشی روی كاغذهای باطله را در چارچوب تیم های دو نفره انجام دادند. استفاده درست از كاغذهای یك رو سفید جهت ترویج فرهنگ استفاده بهینه از آن و صرفه جویی در افزایش مصرف كاغذ هدف اصلی برگزاری این كارگاه بود.
در جشنواره كوجووار چیلله سی تبریز، كه به همت همیاران اجتماعی یاشیل كوجووار و كانون سلامت این محله به مناسبت شب یلدا در دبستان فاطمه برگزار شد، نونهالان خواستار رسیدگی به وضعیت اسفناك آلودگی محیط زیست توسط شركت های صنعتی تبریز شدند.
انجمن رفتگران طبیعت استان گیلان در جهت طرح تسهیلگیری و پایش پسماند روستایی بخش كلاچای شهرستان رودسر، چهارمین مرحله از این طرح را به میزبانی دهیاری روستای بیجارگاه علیا در مسجد جامع این روستا برگزار كرد.
طرح ملی جنگلانه برای پنجمین سال پی در پی توسط اعضا و همیاران انجمن میراث ماندگار بختگان و با همكاری اداره منابع طبیعی وآبخیزداری نی ریز، شهرداری و شورای شهر، گروه های كوهنوردی آناهیتا، بختگان، فضل وهمچنین كانون فرهنگیان بازنشسته، درعرصه های طبیعی شهرستان نی ریز استان فارس برگزار گردید. در این طرح كه به منظور اشاعه فرهنگ مهربانی با طبیعت و حفاظت هر چه بیشتر از گونه های بومی برگزار شد، ۱۲۵ نفر از علاقه مندان و دوستداران منابع طبیعی، بیشتر از ۳۰ هزار دانه بادام كوهی را در سطحی معادل ۱۳هكتار و درعرصه های مرتعی شمال روستای دولت آباد از بخش مركزی شهرستان نی ریز، زیر كشت بردند.
با تلاش و پیگیری تشكل پاكسازان طبیعت سیوند، اهالی سیوند و با همكاری اداره منابع طبیعی شهرستان مرودشت، پروانه بهره برداری معدن سنگ لاشه باطل شد. همینطور به همت اهالی سیوند و با همكاری تشكل پاكسازان طبیعت سیوند، ورزشكاران باستانی، اعضا شورا و پرسنل منابع طبیعی شهرستان مرودشت، مسیر جاده دسترسی به این معدن، خاكریزی و بذر كاری شد.
كارگاه آموزش بهیافت و بازآفرینی با مواد دور ریز به منظور آشنایی روش ساخت محصولات كاربردی ویژه دانشجویان طراحی صنعتی، در دانشكده های هنر و معماری تهران غرب و تهران مركز برگزار شد، در این كارگاه روشهای برش، اتصال، شكل دهی حرارتی و جوش پلاستیك بصورت عملی آموزش و دانشجویان هم چند نمونه مدل با مواد دور ریز ساختند.
طرح ملی جنگلانه در سروستان استان فارس با همكاری تشكل عاشقان طبیعت سروستان و نیروهای منابع طبیعی و عشایر، در منطقه جنگل شدید اطراف چشمه های سرو و نخودی با كاشت بذر بنه، بادام كوهی، ارژن، چلال، كنار و گیاهان دارویی برگزار گردید.
در شهر ارسنجان استان فارس هم طرح ملی جنگلانه با هدف احیا و ترمیم رویشگاه های جنگلی و مرتعی، به همت گروه آفرود ارسنجان، تشكل همیاران و پاكسازان طبیعت ارسنجان، دامداران طرح فیجان و با همكاری اداره منابع طبیعی در ابتدای منطقه فیجان برگزار گردید. در این روز به یادماندنی كه بزرگترها ضمن آموزش و آشنا كردن بچه ها بذر محبت را به دل خاك سپردند، مردم و ارگان ها با حضور چشمگیر خود، حدوداً ۱۰هكتار از عرصه های طبیعی ارسنجان را به زیر كشت دانه های جنگلی، بادام كوهی، ارژن، انغوزه، كما و سكاله بردند.
طرح ملی جنگلانه به همت انجمن زمین پاك دشتستان، اداره منابع طبیعی و آبخیزداری و با حضور تعدادی از مسولین و سمن ها در دشتستان استان بوشهر برگزار شد. در این مراسم كه ششمین برنامه درختكاری انجمن زمین پاك امسال بود، ۳۰۰ نهال سدر (كُنار) كاشته شد تا مجموع نهال های كاشته شده این انجمن امسال به عدد ۱۰۰۰ برسد.
در آخرین روز پاییز، انجمن همیاران و پاكسازان طبیعت شهرستان اقلید با همكاری ومساعدت دوستداران طبیعت ومنابع طبیعی، به عرصه های منابع طبیعی در ابتدای دره نباتی شهر اقلید پا گذاشتند و ۱۲ هكتار از عرصه های منابع طبیعـی اقلید در این برنامه به زیر كشت دانه های جنگلـی، بادام كوهی، ارژن و بذر گیاهان مرتعـی، آنغوزه، كما و سكاله رفت. در این برنامه دانش آموزان، كارمندان، كشاورزان، بازاریان، ورزشكاران، مدد كاران شركت داشتند و حضور نونهالان و بانوان در برنامه بذركاری چشمگیر بود.
در این برنامه كه به همت اداره منابع طبیعی و مشاركت انجمن های هواداران كارون زلال شوشتر و محیط زیست گتوند، با استقبال حداكثری جوامع محلی انجام گرفت، در جهت پشتیبانی از گونه بومی منطقه تعداد ۱۰۰ اصله نهال كه عمدتاً از نوع كُنار بود، در شهر گتوند استان خوزستان كاشته شد.
طرح ملی جنگلانه به منظور مشاركت هرچه بیشتر در صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست در منطقه صفرآباد طرح جنگلكاری پارسوماش شهرستان مسجدسلیمان برگزار گردید. در این برنامه كه با مشاركت انجمن دیده بان دوستداران محیط زیست، دیگر انجمن ها، اداره حفاظت محیط زیست و اداره منابع طبیعی مسجد سلیمان بود، حدود ۳۰۰ اصله نهال كُنار كشت شد.
تعدادی از دوستداران محیط زیست و اعضای انجمن كوهنوردی پلدختر، شب یلدا را در كنار محیط بانان پاسگاه تنگ فتی و پرسنل اداره محیط زیست پلدختر سپری نمودند. در این برنامه فرهنگی كه با هماهنگی اداره حفاظت محیط زیست پلدختر برگزار شد، جهت پیشگیری از فرسایش و ورود رسوبات به مخزن آبی تالابها و به مناسبت طرح ملی جنگلانه، در اطراف تالابها بذر گونه های بومی كاشته شد.
در بزگترین شب سال، فرهنگسرای انتظار و همیاران محیط زیست و حیوانات استان خراسان رضوی، یكی از برنامه های جشنواره بچه های مشهد را به فرهنگ صحیح استقبال از بهار اختصاص دادند. از آیتم های این برنامه میتوان به ساخت كاردستی اشاره نمود.
شب شعر یلدا و طبیعت به مناسبت پاسداشت آیین باستانی شب یلدا، با استقبال كم نظیر دوستداران ادبیات و طبیعت در مسجدسلیمان به همت اداره محیط زیست و مشاركت انجمن های مردم نهاد این شهرستان برگزار گردید. خوانش ادبی شاعران، اجرای موسیقی سنتی و شعرخوانی كودكان با محوریت محیط زیست همچون برنامه های این شب شعر محیط زیستی بود.
نشست هم اندیشی و خِرد ورزی ویژه شب یلدا در مسجدسلیمان به همت انجمن بانوان طبیعت دوست استان خوزستان برگزار گردید. این نشست كه با هدف بررسی تاریخچه و آیین پاسداشت یلدا در ایران باستان بود، با حضور فعالان محیط زیست، پژوهشگران و اندیشمندان در موزه دیرینه شناسی و مردم شناسی مسجدسلیمان برگزار گردید.
به همت تشكل همیاران طبیعت آب باریك اقلید، كاشت بذر اتحاد و همدلی در دامنه كوه های این منطقه كه روستایی با نماد وحدت و یكپارچگی می باشد، در واپسین ساعات آخرین آدینه پاییز۹۷ صورت گرفت.
كاشت ۱۱۱۰ گلدان دو بذری بلوط در اجرای مرحله چهارم پویش زاگرسانه توسط انجمن سبز اندیشان جوان مهاباد در استان آذربایجان غربی انجام گرفت. زاگرسانه مقرر است در چند مرحله و به منظور احیای جنگل های زاگرس با كاشت بذر های بومی این منطقه صورت گیرد.
اعضای انجمن ژینكو در ادامه پویش زاگرسانه مبادرت به كاشت بادام كوهی در دامنه كوههای قلاتوك و رندوله اشنویه كردند.
در نشستی با حضور نماینده دادستان و اساتید گروه های حقوق و علوم محیط زیستی و فعالین محیط زیست زنجان، خلاهای قانونی در مباحث محیط زیستی و هم مصداق های جرائم و تخلف های محیط زیستی در استان بررسی گردید. در این نشست، عواملی كه سبب ناكارآمدهایی در مدیریت محیط زیست استان شده است مورد بحث قرار گرفت.

1397/10/08
13:52:50
5.0 / 5
1983
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی