گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر؛

تبر قاچاق بر تن ارسباران نشست، بیرون كشیدن ۲۳ تن چوب از دل منطقه

تبر قاچاق بر تن ارسباران نشست، بیرون كشیدن ۲۳ تن چوب از دل منطقه به گزارش حیوان خانگی انتشار فیلم و تصاویری از كامیون های حامل درختان قطع شده ارسباران در رسانه ها طی روزهای اخیر سبب اعتراض فعالان محیط زیست شده و در این بین عاملان قطع درختان در استان مشخص نیستند.خبرگزاری مهر – گروه استان ها – علی دایلاری: قطع گسترده درختان در منطقه ارسباران بحث این روزهای محافل عمومی و رسانه ها است، سوژه ای كه نمی گردد به سادگی از كنار آن رد شد و با گذشت روزها نه تنها مقصر اصلی قلع و قمع درختان ارسباران پیدا نشد بلكه مردم حال به تماشای دعوای دستگاه های متولی نشسته اند.
وقتی واكنش ها به قطع وسیع درختان در منطقه ارسباران اوج گرفت؛ مسئولان اعلام نمودند كه درختان باغ های شخصی قطع می گردد آن هم درختان درجه سه و بی ثمر و پوسیده! مسئولان تاكید نمودند كه حتی یك درخت جنگلی هم قطع نشده است ولی با این وجود درختان جنگلی قطع شده ای توقیف و بی اساس بودن آن ادعاها آشكار شد.
فرض نماییم درختان باغی قطع می شوند. مسئولان اگر نمی پذیرند كه قطع گسترده باغات در یك پهنه زیستی اثرات مستقیم در اقلیم آن می گذارد باید بر تحصیلات و تجربه خود شك كرده و دوباره از صفر شروع كنند.
ارسباران یك ناحیه طبیعی یكپارچه است. اكوسیستمی كه اجزا و عناصر آن پیوستگی و وابستگی حیاتی به هم دارند. از عوامل اقلیمی (داخلی و محلی) ارسباران یكی هم پهنه های گیاهی آن است كه عموما شامل؛ جنگل، باغات و مراتع هستند.
این عامل در تامین رطوبت منطقه و تعدیل و تلطیف هوای آن نقش بسزایی دارد. بدون شك تضعیف آن باعث تغییرات اقلیمی محلی و خرد(میكروكلیما) در این منطقه می گردد. به خصوص در شرایط حاضر كه بارندگی در منطقه كاهش یافته و خشكسالی حاكم شده است. این یك مسئله علمی است كه افزایش یك درجه در میانگین دما و كاهش حتی ۱۰میلیمتر بارش چه اثرات و نتایج آب و هوایی گسترده و دامنه داری درپی دارد؟ این اثرات در ادامه تبعات اقتصادی و اجتماعی وسیعی پیدا می كند.
به عبارتی قطع یك درخت در یك زیست خوان همانند دست بردن در موتور خودرو و بیرون كشیدن یك تكه سیم است. به هم زدن و از هم گسستن زنجیره حیات یك ناحیه است.
دستكاری در طبیعت و آن هم در سطح گسترده و بازه زمانی اندك در واقع طغیان ضد نظم و تعادل محیط است و مسلما انسان های سودجو كه شناخت و درك درستی از این معنا ندارند و به طبیعت تك بعدی و سطحی می نگرند، به حال طبیعت و حیات بشر خطرناكند.
شكل گیری و به عبارتی شكل دهی بازار و پایانه چوب در قره داغ اشتباهی بزرگ است و با نام درختان باغی هم كه باشد؛ باغی و غیرباغی را خواهد مكید و حتی تك درخت های یادگاری طبیعت را هم قربانی خواهد كردشكل گیری و به عبارتی شكل دهی بازار و پایانه چوب در قره داغ اشتباهی بزرگ است و با نام درختان باغی هم كه باشد؛ باغی و غیرباغی را خواهد مكید و حتی تك درخت های یادگاری طبیعت را هم قربانی خواهد نمود.
قطع وسیع باغات علاوه بر تضعیف یكی از توان های محیطی دیرین و مهم منطقه(باغداری)، صدمات جبران ناپذیری بر اقلیم منطقه می گذارد.كمیته نظارت بر صدور مجوز و حمل درختان در اهر تشكیل می شودفرماندار شهرستان اهر هم در زمینه قلع و قمع درختان منطقه ارسباران به خبرنگار مهر اظهار داشت: قطع درختان جنگلی بر مبنای قوانین جرم به حساب می آید، اگر كسی بخواهد در مناطق شهری درختی را قطع كند باید از شهرداری مجوز گیرد و در محدوده خارج از شهرها حتی در باغات ممنوعیت دارد و اگر قرار بر قطع درختان باغی هم باشد داشتن مجوزهای لازم از جهاد كشاورزی و منابع طبیعی ضروری می باشد.
زاهد محمودی با اشاره به برگزاری جلسات مختلف در زمینه قطع درختان منطقه ارسباران در استانداری آذربایجان شرقی اضافه كرد: در صدور مجوز برای قطع درختان باغات بایستی طبق قوانین جاری عمل شود كه این مورد در جلسه استانی هم چنین مصوب شد.
فرماندار شهرستان اهر خاطرنشان كرد: باید از مردم و رسانه ها به لحاظ حساسیتی كه مورد قطع درختان منطقه ارسباران و محیط زیست داشتند قدردانی نماییم، وقتی می گوییم جنگل ها ریه های تنفسی مناطق و كشور هستند باید بر اساس آن به حفظ و حراست از جنگل ها و منابع طبیعی حساسیت به خرج دهیم در این میان آماده ایم تا برای پیشگیری از قطع درختان در منطقه بین دستگاه ها هماهنگی تولید نماییم.
محمودی از تشكیل كمیته نظارت بر صدور مجوز و حمل درختان در شهرستان اهر اطلاع داد و اظهار داشت: این كمیته در استان تشكیل شده و ما می خواهیم كمیته نظارت بر صدور مجوز و حمل درختان را هم در شهرستان اهر تشكیل دهیم به صورتی كه طبق دستور مقامات قضایی آذربایجان شرقی در بحث حمل درختان قطع شده هم ممنوعیت اعمال شده است.

قطع گسترده درختان منطقه ارسباران در سالجاری تشدید شده است
نماینده مردم كلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس شورای اسلامی هم با تاكید بر اینكه قطع درختان منطقه ارسباران در سطح وسیعی صورت می گیرد، به خبرنگار مهر اظهار نمود: با ابراز تاسف قلع و قمع درختان منطقه ارسباران مربوط به هفته های اخیر نیست این در شرایطی است كه طی هشت ماه گذشته روند قطع گسترده درختان این منطقه تشدید شده است.
اجرای قانون تنفس جنگل های شمال كشور را كه اجازه نمی دهد فعالان حوزه صنایع چوبی درختی را قطع كنند سبب شده تا دلالان و واسطه های كارخانجات تولید كاغذ به منطقه ارسباران هجوم بیاورندقلی الله قلی زاده افزود: اجرای قانون تنفس جنگل های شمال كشور را كه اجازه نمی دهد فعالان حوزه صنایع چوبی درختی را قطع كنند سبب شده تا دلالان و واسطه های كارخانجات تولید كاغذ به منطقه ارسباران هجوم بیاورند و در این میان عمدتاً درختان قطع شده ارسباران به خارج از آذربایجان شرقی و به استان های شمالی حمل می شدند.
وی در پاسخ به این پرسش كه آیا منع قانونی برای پیشگیری از قلع و قمع درختان منطقه ارسباران وجود دارد؟ اظهار داشت: از نظر قانونی ممنوعیت هایی وجود دارد به صورتی كه اگر كسی بخواهد درختان باغ شخصی خویش را هم قطع كند بایستی از دستگاه های ذی ربط مجوز دریافت كند.
نماینده مردم كلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تخلف، تعرض و دزدی از منابع طبیعی منطقه ارسباران را نمی توان كتمان كرد، اضافه كرد: متاسفانه دلالان و واسطه ها قیمت های بالایی برای خرید درختان به مردم می دادند و مردم به علت مسائل معیشتی و اقتصادی شان تحریك به فروش درختان می شدند.
قلی زاده خاطرنشان كرد: قطع درختان پیر و پوسیده در باغات امری طبیعی و مرسومی است و باغداران برای این كه بازدهی باغات را بالا برند لازم است درختان پیر و پوسیده را حذف نمایند ولی امسال با عنایت به مسائل پیش آمده قطع درختان در منطقه خیلی بیشتر از حد تصور بود.
وی تصریح كرد: طبق قانون در محدوه و حریم شهرها و باغات شهر، نمی توان باغات را بدون مجوز قلع و قمع كرد اما چنین قانونی در مورد باغات شخصی روستاها و نزدیك دره ها وجود ندارد.
نماینده مردم كلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس شورای اسلامی با اشاره به صدور مجوز قطع درختان در مخازن سدهای خداآفرین و عمارت توسط شركت آب منطقه ای استان خاطرنشان كرد: درختان مخزن سد ارسباران و عمارت به علت مستهلك شدن توسط سازمان آب منطقه ای قطع شده اند كه شامل درختان مثمر و غیر مثمر بودند.

محموله ۲۳ تنی حامل درختان قطع شده جنگلی منطقه ارسباران در اهر توقیف شد
نورالدین برقی با اشاره به اقدامات منابع طبیعی و سایر دستگاه ها به منظور پیشگیری از قطع و حمل درختان قطع شده منطقه ارسباران تصریح كرد: اخیراً طی بازدید از مراكز چوب بری های شهرستان اهر، از چوب آلات موجود آنها مستنداتی تهیه شد و به مراكز چوب بری سه مورد اخطار صادر كرده ایم كه اگر در زمان معین نسبت به دریافت پروانه فعالیت اقدام نكنند پلمب می نماییم.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری اهر به خبرنگار مهر اضافه كرد: تا اطلاع ثانوی قطع و حمل درختان از هر نوع شامل قلمه یا جنگلی در منطقه ارسباران و سطح آذربایجان شرقی ممنوع می باشد و هرچند تابحال قطع درخت جنگلی نبوده و در مراكز چوب بری ها صرفاً درختان صنوبر وجود داشت و درختان گردوی قطع شده هم آن هم به تعداد اندك هم خودروهای حامل مجوز دریافت كرده بودند.
وی بابیان اینكه درختان چنار، گردو و بادام جزو درختان جنگلی محسوب می شوند، افزود: بر مبنای تصمیم مقامات استانی برای كاهش دغدغه مردم ارسباران و رسانه ها قرار بر این شده تا برای صدور مجوز و حمل درختان برای استفاده از صنایع شیوه نامه ای تا یك ماه آینده تدوین و در سطح استان آذربایجان شرقی و بخصوص منطقه ارسباران اجرایی شود.
برقی از توزیع سالانه ۲۰ هزار اصله نهال در شهرستان اهر اطلاع داد و اظهار داشت: این نهال ها به منظور پرورش و استفاده در صنعت چوبی توزیع می گردد تا حداقل شش سال آینده این درختان قابل استحصال شوند بنابراین معتقدیم نباید صنعت چوبی كشور و استان با خللی مواجه شود.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری اهر با اشاره به تصاویر انتشار یافته از قطع و حمل درختان منطقه ارسباران در فضای مجازی خاطرنشان كرد: به لحاظ قرارگیری چندین روستا در محدوده سد خداآفرین، شركت آب منطقه ای استان بدون هماهنگی منابع طبیعی دستور به قلع و قمع درختان در محدوده سد خداآفرین را صادر كرده اند و درختان قطع شده در این محدوده عمدتاً درختان جنگلی بودند.
وی همینطور از كشف و توقیف محموله ۲۳ تنی درختان قطع شده جنگلی در شهرستان اهر اطلاع داد و اظهار داشت: این محموله كه از شهرستان خداآفرین بارگیری و از شهرستان اهر عبور می كرد با همكاری نیروی انتظامی توقیف شد كه با همراهی تعزیرات حكومتی تشكیل پرونده و به مراجع قضایی تحویل گردید این در شرایطی است كه محموله این تریلی درختان قطع شده جنگلی بود.
كارشناس امور آب خداآفرین كه مجوز قلع و قمع درختان جنگلی را در محدوده سد خداآفرین داده بود بدون هماهنگی با اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی و خداآفرین بود و كسانی كه مسئول حمل و قطع درختان بودند باید منتظر مجازات باشند
برقی تاكید كرد: كارشناس امور آب خداآفرین كه مجوز قلع و قمع درختان جنگلی را در محدوده سد خداآفرین داده بود بدون هماهنگی با اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی و خداآفرین بود و كسانی كه مسئول حمل و قطع درختان بودند باید منتظر مجازات باشند.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری اهر با تاكید بر اینكه منابع طبیعی خداآفرین هیچ اطلاعی از صدور مجوز برای حمل و قلع و قمع درختان جنگلی محدوده سد خداآفرین نداشت، اظهار داشت: اقدامی كه كارمند امور آب برای حمل درختان جنگلی كرده غیرقانونی بوده است.


ممنوعیت قطع درختان و چوب آلات درختی در منطقه ارسباران
رئیس سازمان جهادكشاورزی استان آذربایجان شرقی هم در گفتگو با خبرنگار مهر از ممنوعیت قطع هرگونه درخت و چوب آلات باغی شامل مثمره و غیرمثمره در منطقه ارسباران استان اطلاع داد.
تا اطلاع ثانوی قطع هرگونه درخت و چوب آلات باغی در حوزه استحفاظی شهرستانهای كلیبر، خداآفرین، اهر، هوراند، ورزقان و جلفا و خارج از محدوده و حریم قانونی شهرها ممنوع استاكبر فتحی ضمن بیان این مطلب اضافه كرد: با عنایت به ضرورت حفظ و صیانت از باغات و جنگلها، تا اطلاع ثانوی قطع هرگونه درخت و چوب آلات باغی شامل مثمره و غیرمثمره در حوزه استحفاظی شهرستانهای كلیبر، خداآفرین، اهر، هوراند، ورزقان و جلفا و خارج از محدوده و حریم قانونی شهرها به طور جدی ممنوع می باشد.
وی اظهار داشت: در مورد جنگلها ممنوعیت مطلق قطع درختان جنگلی به قوت خود باقی است و همكاری لازم با ادارات منابع طبیعی و محیط زیست شهرستان به عمل خواهد آمد.
فتحی تصریح كرد: بزودی با هماهنگی مراجع ذیربط استانی شیوه نامه اجرائی در این خصوص تهیه و متعاقباً به شهرستانهای كلیبر، خداآفرین، اهر، هوراند، ورزقان و جلفا ارسال خواهد گردید.
حال نامه ای در فضای مجازی انتشار یافته كه نشان داده است كارمند امور آب خداآفرین بدون اطلاع منابع طبیعی مجوزی برای قطع درختان در محدوده سد خداآفرین را صادر كرده و برخی ها در این خصوص می گویند چون محدوده سد متعلق به وزارت نیرو است قطع درختان جنگلی این محدوده از سد قانونی بوده است، می توان نتیجه گرفت قطع گسترده درختان با دعوای دستگاه های اجرایی از متن به حاشیه رفته است.
افكار عمومی مردم منطقه ارسباران به شدت از قلع و قمع گسترده درختان منطقه ارسباران پریشان است ولی تاكنون پاسخی قانع كننده نشنیده اند.

1397/10/11
22:52:15
5.0 / 5
2066
تگهای خبر: آب , اقلیم , باد , پرورش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی