مدیركل محیط زیست استان تهران:

نبود آمایش سرزمین عامل اصلی مشكلات زیست محیطی كنونی كشور است

نبود آمایش سرزمین عامل اصلی مشكلات زیست محیطی كنونی كشور است به گزارش حیوان خانگی مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران اظهار داشت: اگر آمایش سرزمین را در كشور اجرا می كردیم و آب را مدیریت می كردیم، امروز با این وضعیت مواجه نبودیم.به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، كیومرث كلانتری مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران در جشنواره ورزشی به مناسبت روز هوای پاك با اشاره به این كه روز هوای پاك از ۲۹ دی ماه ۱۳۷۳ به واسطه حساسیت های دوستداران محیط زیست در پارك شهر تهران آغاز شد، اضافه كرد: در آن روز دوستداران محیط زیست با اعتراض به عملكرد های مسئولان وقت برای پیشگیری از افزایش آلودگی های زیست محیطی به خصوص آلودگی هوا در پارك شهر جمع شدند و از آن تاریخ ۳۴ سال قبل است.
وی با اشاره به اینكه عناصر تشكیل دهنده محیط زیست در بخش مواد بی جان آب، خاك و هوا بوده و مهم ترین و حیاتی ترین عنصر هوا است، اضافه كرد: شاید انسان بتواند ۵ هفته بدون غذا زنده بماند و شاید ۵ روز هم بدون آب زنده بماند اما حتی ۵ دقیقه هم نمی تواند بدون هوا زندگی كند و ازاین رو هوا جزء حیاتی ترین عنصر تشكیل دهنده محیط زیست است.
كلانتری با اشاره به اینكه متاسفانه پس از انقلاب صنعتی یعنی از حدود ۳۰۰ سال پیش ما روز به روز شاهد افزایش آلودگی های هوا به خصوص در كلانشهرها هستیم، تصریح كرد: در مورد كلانشهر تهران هم وضع به همین منوال است.
وی با تاكید بر اینكه نبود آمایش سرزمین عامل اصلی مشكلات زیست محیطی كنونی كشور است، افزود: اگر آمایش سرزمین را در كشور اجرا می كردیم، آب را هم اصفهان و در چهارمحال و بختیاری و هم در خوزستان مدیریت می كردیم و امروز با این وضعیت مواجه نبودیم.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینكه بیشتر از ۱۸ درصد جمعیت كشور را در ۸۳/۰ درصد جغرافیایی كشور در تهران مستقر كردیم، تصریح كرد: یعنی به صورت ثابت و شناور چیزی حدود ۱۷ میلیون جمعیت در تهران داریم و از ۲۲ میلیون خودروی در حال تردد در كشور ۲۰ میلیون خودروی سواری است كه از این تعداد ۴ میلیون آن فقط در تهران تردد می كنند و همینطور ۳ میلیون موتورسیكلت در تهران در حال تردد است و اینها از مهمترین معضلات تهران بشمار می آیند.
كلانتری اظهار داشت: تا سال قبل به طور خوشبینانه چیزی حدود ۱۰۰ روز هوای ناسالم در تهران داشتیم كه به لطف پروردگار با وجود ناپایداری های جوی كه امسال در تهران شاهد بودیم و اقداماتی كه انجام شد امسال وضعیت مطلوب تر شد.
وی افزود: از سال قبل قانون هوای پاك در كشور اجرایی شد و با اجرای این قانون كه ۲۶ دستگاه اجرایی در آن مسئولیت دارند و نظارت آن بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است امروز و تا این لحظه ۴۸ روز هوای ناسالم برای گروههای حساس داشتیم در حالیكه سال قبل پنج روز ناسالم برای همه گروه ها داشتیم وامسال هیچ روز ناسالم برای همه گروه ها نداشتیم.
كلانتری اظهار داشت: سال قبل ۱۲ روز هوای پاك و امسال ۱۷ روز هوای پاك داشتیم و در نهایت امسال تا به امروز ۲۲ روز نسبت به سال قبل تعداد روز های هوای سالم افزایش داشته است و نتیجه می گیریم كه اگر واقعاً بخواهیم هوای سالمی داشته باشیم باید همه بخش ها مشاركت داشته باشند.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران در ادامه سخنان خود با اشاره به اینكه روزی در كشور پیاده روها پر از جمعیت بود اما امروز پیاده رو ها خالی و خیابان ها شلوغ شده اند، اضافه كرد: تابحال چه كاری برای افزایش و ارتقاء فرهنگ پیاده روی و دوچرخه سواری در كشور انجام داده ایم.
وی در انتها از مسئولان مربوطه خواست به زیرساخت های دوچرخه سواری و پیاده روی در كشور توجه داشته باشند و ابراز امیدواری كرد: همه بخش های شهری به این مورد توجه ویژه ای داشته و سازمان محیط زیست هم از این مورد حمایت می كند.

1397/10/30
13:30:28
5.0 / 5
2324
تگهای خبر: آب , آلودگی , پارك , تردد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی