آیت الله سیدان: جامعیت خطبه های حضرت فاطمه(س) بی نظیر است

آیت الله سیدان: جامعیت خطبه های حضرت فاطمه(س) بی نظیر است حیوان خانگی: آیت الله سید جعفر سیدان استاد حوزه علمیه اظهار داشت: همه معصومین خطبه های مختلف و گوناگونی دارند اما جامعیت خطبه های حضرت فاطمه(س) بی نظیر است.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، آیت الله سید جعفر سیدان در افتتاحیه «پنجمین سوگواری نگین شكسته» كه به مناسبت ایام شهادت حضرت زهرا (س) برگزار شد، اظهار نمود: این برنامه در رابطه باشخصیت حضرت فاطمه(س) برگزار شده و یكی از كارهایی است كه برای عرض ادب به ساحت مقدس این حضرت و تثبیت حقایقی كه در متون تاریخی درباره این حضرت وجود دارد؛ برگزار می گردد. معمولا برای توصیف، تعریف و تببین شخصیت ایشان و دیگر شخصیت های بزرگ دیگر به تبین دوران پیش از ولادت از نظر خانوادگی، اصل و نسب و مساله وراثت و آثار علمی آنان و تربیت شاگردان و تربیت شدگان و خلقیات و آثار اخلاقی آنان پرداخته می شود.
تصریح كرد: در ارتباط با شخصیت های الهی و معصومین گرچه همین مسیر درست است ولی نمی تواند جوابگو باشد چون كه آنان برنامه ها و واقعیاتی دارند كه با عنایت به ولادت و دوران زندگی و... نمی توان به مقدار میسوره و مناسب شخصیت آنان را عرضه كرد.
آیت الله سیدان بیان كرد: اگر بخواهیم شخصیت آنان را بفهمیم باید بدانیم بعد از صداقت، خودشان در ارتباط با خود چه فرمودند چون كه در عوالم قبل هم عوالمی داشتند و از اساس اصلی خلقت هستند كه این مسائل و حقایق با روند معمول شخصیت ها نمی تواند جوابگو باشد بنابراین اگر بخواهیم شخصیت «بی بی» را در حدی كه میسوره است تببین نماییم باید بفهمیم كه خودشان چه فرمودند.
وی افزود: آنها « فسبّحنا فسبحت الملائكة و كبرنا فكبرت الملائكه» و خودشان باید واقعیت خویش را تبیین كنند. بنده هم طبق روال معمول چند جمله ای در ارتباط با شخصیت ایشان عرض می كنم.حضرت فاطمه(س) شخصیتی هستند كه در بررسی فضائل آنان در این دوران محدود و محدودیت هایی كه ایشان داشتند، زمانی كه بررسی می نماییم علم، حلم، سخا، عبادت، ایثار، استقامت و فضائل ایشان به گونه ای نیست كه به حقیقت آنان دست پیدا كند. از نظر علمی وجود حضرت یعنی شخصیت عالمه «بما كان و ما یكون و هو كائن الی یوم القیامته» یعنی شخصیتی كه وجود مقدس حضرت صادق(ع) منابع علمی خویش را از ایشان بیان می كنند.
آیت الله سیدان اظهار نمود: ایشان در بحث توحید، با عبارات مختصر در مقابل افكار بشری موضع گیری كردند كه موضع گیری های روشنی است. «ابتلع اشیا لامن شی».
این استاد حوزه علمیه تصریح كرد: اگر در جامعه شخصیتی وجود داشته باشد كه از نظر علمی و عدالت سرآمد باشد و قدرت پاسخگویی به هر سوال و قدرت اجرا و عدالت در ارتباط با همگان داشته باشد به جد به هر نسبتی كه از علم و عدل برخوردار باشد آن جامعه روبه راه تر است.
آیت الله سیدان عنوان كرد: علم حضرت بی نظیر و پاسخگوی تمام سوالات و حقایق است و عدل ایشان بی بدیل و از وصف خارج است و اگر چنین شخصیتی محور جامعه باشد تمام شبهات آنان رفع و مشكلات و سوالات آنان پاسخ داده می شود و با عدلی كه دارند تمام حقوق دیگران به جای خود تثبیت می شود و در این جمله این مطلب را بیان نمودند.1397/11/02
21:19:17
5.0 / 5
2056
تگهای خبر: باد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی