معاون بهداشت وزارت بهداشت مطرح كرد؛

واكنش به مرگ و میرهای منتسب به آلودگی هوا

واكنش به مرگ و میرهای منتسب به آلودگی هوا به گزارش حیوان خانگی معاون بهداشت وزارت بهداشت، اظهار داشت: صنایع بزرگ در كشور باید بعنوان یك اصل اساسی، پیوست سلامت را رعایت نمایند.به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، علیرضا رئیسی، در مورد آلودگی هوا و راهكارهای مقابله با این معضل تصریح كرد: هم اكنون، تمام كشورها و سازمان جهانی بهداشت به مبحث آلودگی هوا و تاثیر آن بر سلامتی انسان به صورت ویژه توجه كرده اند. حدودا دو ماه قبل هم در یك همایش بین المللی در ژنو، به مبحث آلودگی هوا و تاثیرات مخرب آن بر سلامتی انسان و بیماری ها و مرگ های منتسب به آلودگی هوا اشاره و تاكید گردید. ازاین رو آلودگی هوا، معضلی است كه تمام دنیا با آن مواجه می باشد.

وی ادامه داد: طبق تحقیقات جدید، ثابت شده كه آلودگی هوا ارتباط مستقیمی با بیماری های غیر واگیر به خصوص سرطان ها دارد. سرطان های ریه، دستگاه گوارش، خون و پوست ارتباط زیادی با هوای آلوده دارند.
رئیسی در مورد مرگ و میرهای منتسب به آلودگی هوا، عنوان كرد: به طوركلی، ۸۴ درصد مرگ و میرهای كشور به علت بیماری های غیر واگیر است كه آلودگی هوا هم یكی از موارد بسیار مهم فاكتور خطر بیماری های غیر واگیر به حساب می آید، ازاین رو آلودگی هوا در سلامتی مردم تاثیر بسیاری دارد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به اینكه در فصل سرد سال و با شروع بارندگی، بخصوص در كلانشهرها با پدیده ایستایی جریان هوا و آلودگی مواجه می شویم، خاطرنشان كرد: با عنایت به این موضوع، باید به دنبال راهكارهای كاهش صدمه بود. نخستین راهكاری كه به نظر می آید، این است كه صنایع بزرگ در كشور باید بعنوان یك اصل اساسی، پیوست سلامت را رعایت نمایند.
رئیسی اظهار داشت: در برنامه ششم توسعه بر ضرورت پیوست سلامت در راه اندازی صنایع تاكید گردیده است. این مورد در سطح دانشگاه های علوم پزشكی در هر استانی فرآیند مشخصی دارد تا هر صنعتی برپایه دستورالعملی كه ابلاغ گردیده، قبل از طریق اندازی صنعت، ملاحظات سلامتی آن حوزه را رعایت كند. برپایه نوع صنعت، فاكتورهایی كه در حوزه سلامت باید رعایت شود، در قانون مشخص شده است. همینطور برپایه قانون، صنایعی كه اخیرا در حال راه اندازی هستند، ملزم به داشتن پیوست سلامت اند، اما صنایعی كه در گذشته راه اندازی شده و شروع به كار كرده اند هم مصون از نظارت های حوزه وزارت بهداشت و محیط زیست نیستند و باید برپایه مقررات پیوست سلامت، عمل كنند. هشدارهایی كه دستگاه های مسئول سلامتی جامعه به صنایع عرضه می دهند، لازم الاجرا است.

وی افزود: انتظار وزارت بهداشت از صنایع این است كه وقتی می خواهند صنعتی را تولید كنند، به آن میزان از سلامتی كه قبلا وجود داشته، لطمه وارد نكنند و همان وضعیت را حفظ نموده و درعین حال در جهت افزایش كیفیت زندگی مردم گام بردارند. قرار نیست كه با بهبود یك بخش، بخش دیگر صدمه ببیند. هم اكنون، صنایع عظیم نفت و گاز در جنوب كشور هم یكی از معضلات كشور بوده و موارد متعددی درمورد خطر آلاینده های این صنایع گزارش شده است. بنابراین صنایع باید برپایه پیوست سلامت و گزارش های واصله، اشكالات موجود را سریع تر برطرف كنند.
معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: حدودا اغلب استان های كشور با پدیده آلودگی هوا مواجهند و این امر در استان های جنوبی و جنوب شرقی كشور به صورت گرد و غبار بروز پیدا می كند.
وی بیان كرد: معمولا زمانی كه آلودگی هوا رخ می دهد، در حوزه بهداشت سفارش هایی شده، تیم درمان در حال آماده باش بوده و مردم هم برخی نكات و اصول بهداشتی را رعایت می كنند. اما پیش از اینها، باید به دنبال چاره ای بود كه هوا آلوده نشود و فرصت خودنمایی آلاینده های هوا كاهش پیدا كند.
رئیسی عنوان كرد: اصلاح كیفیت خودروها و سوخت، تقویت سیستم حمل و نقل عمومی و افزایش فرهنگ صحیح ترافیك و رانندگی در كاهش آلودگی هوا موثر است. اما چنانچه بخواهیم این مورد را به صورت ریشه ای مرتفع نماییم، بخصوص در كلانشهرها كه آلودگی ها ناشی از حجم خودرو در خیابان ها و سوخت های فسیلی است، علاوه بر تجدید كیفیت خودرو و سوخت، باید به مبحث حمل و نقل عمومی در سطح شهر هم توجه گردد.

وی در مورد وظایف و اقدامات وزارت بهداشت در حوزه آلودگی هوا، تصریح كرد: وزارت بهداشت در گام اول وظیفه آگاهی و اطلاع رسانی را برعهده دارد. همینطور هر ساله وضعیت سلامتی مردم، میزان بیماری های منتسب به آلودگی هوا و میزان مرگ و میر ناشی از آن و هزینه های مترتب بر این بیماری ها را رصد و پایش می كند.

رئیسی خاطرنشان كرد: در این راستا، رشته تحصیلات تكمیلی مبارزه با آلودگی هوا كه تركیبی از دانش رشته هایی مانند محیط زیست، بهداشت محیط حرفه ای و مهندسی هوا است، در حال تدوین بوده و می تواند راهكاری درجهت تقویت پشتوانه علمی این حوزه محسوب شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به اینكه بهترین راه مقابله با آلودگی هوا، جلوگیری از وقوع آن است، تصریح كرد: پیشگیری میسر نمی گردد، مگر اینكه دستگاه های ذیربط همچون صنایع، محیط زیست، وزارت بهداشت، شهرداری ها و تمامی دستگاه ها كه به شكلی با زندگی شهروندی و سلامت مرتبط هستند، با یكدیگر همكاری كنند.
وی ادامه داد: آلودگی هوا در كلانشهرها در مقایسه با سال گذشته، اندكی كاهش پیدا كرده است، اما راضی كننده نیست و لازم است، سازمان های مختلفی كه در جهت كاهش این معضل متعهد شده اند، به تعهدات خود عمل كنند. البته نقش سازمان های مردم نهاد و كمپین ها در جهت سلامتی حساس سازی جهت اجرای این تعهدات، بسیار مهم و كلیدی است.

1397/11/06
23:38:35
5.0 / 5
2596
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی