آینده یوز ایرانی در گروی نتایج جلسات كارشناسی

آینده یوز ایرانی در گروی نتایج جلسات كارشناسی به گزارش حیوان خانگی معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست از تشكیل جلسات كارشناسی با حضور متخصصان، اندیشمندان، مدیران و پیشكسوتان برای هم اندیشی و تصمیم گیری درباره یوزپلنگ در كشور اطلاع داد.به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا حمید ظهرابی اضافه كرد: هم اكنون همه كارشناسان بر سر این مورد اتفاق نظر دارند كه وضعیت یوزپلنگ بعنوان نماد حیات وحش ایران مناسب نمی باشد و نیاز به همكاری مستمر و وسیع همه كارشناسان و علاقه مندان حیات وحش داریم.

وی اضافه كرد: به صورت قطع با عنایت به وضعیت یوز، گستردگی زیستگاه ها، تنوع تهدیدها و تعدد اقدامات لازم برای حفظ این گونه نمی توان انتظار داشت كه یك گروه كارشناسی یا یك سازمان بتواند یوزپلنگ را حفظ كند بلكه در این شرایط بهره گیری از خرد جمعی، تصمیم گیری گروهی، تقسیم كار و همكاری همه جانبه همه دستگاه ها، سازمان ها و افراد حقیقی تنها راه برای نیل به هدف حفاظت از یوزپلنگ در ایران است.

ظهرابی تصریح كرد: خوشبختانه این همگرایی در بین كارشناسان حیات وحش در كشور وجود دارد و همین امر سبب شد تا در هفته جاری اولین جلسه هم اندیشی درباره آینده یوز را برگزار نماییم.

وی افزود: كارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست، مسئولان حیات وحش استان ها، پیشكسوتان حوزه حفاظت حیات وحش، تشكل های مردمی، كارشناسان و متخصصان مستقل و چهره های دانشگاهی در این نشست حضور داشتند. علاوه بر این هفت نفر از متخصصان حیات وحش كه خارج از ایران زندگی می كنند هم به صورت تماس زنده اینترنتی در جلسه شركت داشتند.

به گفته ظهرابی، این جلسات ادامه خواهد داشت و تمامی برنامه ها و گزینه ها برای حفظ یوزپلنگ با حضور تمامی افراد بررسی و تصمیم گیری خواهد شد.

وی تصریح كرد: تنها تصمیم قطعی كه هم اكنون برای یوزپلنگ گرفته شده این است كه اولین و بالاترین اولویت، حفاظت از این گونه در زیستگاه طبیعی آن است كه شامل زیستگاه های شناخته شده و كریدورهای عبور یوز است.

ظهرابی خاطرنشان كرد: برخی گزینه های دیگر همچون تولید ذخیره گاه حیات وحش در یكی از زیستگاه های جنوبی با هدف تكثیر یوز، تكثیر در شرایط اسارت و… هم پیشنهاد شده كه هم اكنون فقط در حد طرح است و هیچ تصمیمی در مورد آنها گرفته نشده است.

وی اضافه كرد: در همین جلسات كارشناسی، تمامی پیشنهادها، طرح ها و گزینه های پیش رو بررسی خواهد شد تا تمامی جوانب مورد ارزیابی قرار گیرند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان محیط زیست، معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در انتها تصریح كرد: هر لحظه و هر روز كه می گذرد برای بقای یوز حیاتی می باشد و نباید هیچ فرصتی سوزانده شود اما از سوی دیگر هر تعلل در تصمیم گیری یا اقدام اشتباه می تواند بسیار خطرناك و راه بازگشتی نداشته باشد پس باید به دور از جنجال و حاشیه و در فضایی كارشناسی و منطقی و با بهره گیری از خرد جمعی برای نماد حیات وحش كشور تصمیم گیری نماییم.
1397/11/09
23:39:03
5.0 / 5
2779
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی