لزوم انتقال پلنگ ایرانی دو باغ وحش كشور به تهران برای اسپرم گیری

لزوم انتقال پلنگ ایرانی دو باغ وحش كشور به تهران برای اسپرم گیری حیوان خانگی: دامپزشك باغ وحش تهران ضمن تشریح آخرین وضعیت لقاح مصنوعی پلنگ ایرانی اظهار داشت: دو پلنگ نر ایرانی دیگر در باغ وحش های كشور وجود دارد كه متاسفانه با وجود درخواست مكرر ما از سازمان حفاظت محیط زیست، هنوز این پلنگ ها برای اسپرم گیری و استفاده از ذخایر ژنتیكی به باغ وحش تهران منتقل نشده اند.ایمان معماریان در گفت و گو با ایسنا درباره آخرین وضعیت «كیجا» - پلنگ ماده ایرانی باغ وحش تهران- كه مقرر است عمل لقاح مصنوعی روی آن صورت گیرد، اظهار نمود: طی چند روز آینده این پلنگ مجدد بی هوش می شود تا مورد سونوگرافی قرار بگیرد تا ببینیم كه آیا آمادگی پذیرش اسپرم را دارد یا خیر؟

وی با اشاره به اینكه بدون انجام سونوگرافی نمی توانیم متوجه زمان تخمك گذاری «كیجا» شویم، اشاره كرد: با انجام سونوگرافی متوجه سایز فولیكول های تخمدان این پلنگ ماده می شویم و برمبنای آن لقاح مصنوعی انجام می شود.

دامپزشك باغ وحش تهران افزود: به صورت تقریبی از روی علائم رفتاری و بالینی می توان زمان تخمك گذاری را حدس زد. ما بر همین مبنا «كیجا» را بی هوش می نماییم و با سونوگرافی متوجه تخمك گذاری می شویم.

معماریان با اشاره به اینكه تابحال از دو پلنگ نر ایرانی باز اسپرم گرفته ایم و از آنها در نیتروژن مایع نگهداری می نماییم، اظهار داشت: دو پلنگ نر ایرانی دیگر باز در باغ وحش مشهد و قزوین وجود دارد. بارها از سازمان حفاظت محیط زیست خواستیم تا این دو پلنگ نر را به باغ وحش تهران بفرستند تا بتوانیم از آنها باز اسپرم بگیریم و از ذخایر ژنتیكی آنها باز استفاده نمائیم.

وی در ادامه با اشاره به اینكه باغ وحش تهران نسبت به سایر باغ وحش های كشور شرایط نگهداری بهتری دارد و مركزی است كه می تواند استانداردهای جهانی را داشته باشد، اشاره كرد: بنا بر این است كه گاسپار - پلنگ نر ایرانی باغ وحش پرتغال- را برای اسپرم گیری به تهران فرستاده اند ولی متاسفانه سازمان حفاظت محیط زیست تابحال موفق نشده و یا نخواسته كه دو پلنگ نر باغ وحش های مشهد و قزوین را به باغ وحش تهران بفرستد.

دامپزشك باغ وحش تهران با اشاره به ایجاد بانك اسپرم پلنگ ایرانی در باغ وحش تهران اظهار داشت: اگر از دو پلنگ ایرانی موجود دیگر در اسارت باز اسپرم داشته باشیم، شرایط خیلی بهتری برای لقاح مصنوعی خواهیم داشت.

وی درانتها با تاكید بر اینكه باغ وحش ها مالك پلنگ ها نیستند ولی متاسفانه روی آنها احساس مالكیت دارند، اظهار نمود: شرایط نگهداری و استاندارهای لازم برای لقاح مصنوعی پلنگ ایرانی و اصولا برنامه ای كه اتحادیه باغ وحش های اروپا برای تكثیر گونه های در معرض خطر انقراض دارد فعلا در كشور ما فقط در باغ وحش تهران قابل اجرا می باشد بدین سبب لازم است كه برای نجات این گونه همكاری ها كافی جود داشته باشد.

به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، حدود دو هفته گذشته در باغ وحش تهران از «گاسپار»- پلنگ نر ایرانی باغ وحش پرتغال- اسپرم گرفته شده تا روی «كیجا» -پلنگ ماده ایرانی باغ وحش تهران- لقاح مصنوعی صورت گیرد ولی دامپزشكان سپس بی هوشی «كیجا» و سونگرافی متوجه شدند كه شرایط لقاح مصنوعی ندارد و این كار باید بین ۱۰ تا ۲۰ روز بعد صورت گیرد.
1397/12/01
14:26:40
5.0 / 5
2212
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی