قرار سبز هفته آخر بهمن؛

پاكسازی، درختكاری و دانه پاشی برای پرندگان درراستای حفظ محیط زیست

پاكسازی، درختكاری و دانه پاشی برای پرندگان درراستای حفظ محیط زیست حیوان خانگی: فعالان محیط زیست در قرار سبز هفته پایانی بهمن ماه ۱۳۹۷ اقدامات مختلفی در جهت حفظ محیط زیست انجام دادند.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، فعالان محیط زیست در قرار سبز هفته پایانی بهمن ماه ۱۳۹۷ اقدامات مختلفی در امتداد حفظ محیط زیست انجام دادند.
چهارمین همایش سمندر لرستانی و بلوط زاگرس در شهرستان اندیمشك اجرا شد. در این برنامه كه به همت سازمان مردم نهاد دارستان و دانشگاه علمی كاربردی اندیمشك و با حضور مردم و مسئولان در كانون استاد شهید مطهری این شهر برگزار می شد، از تلاش های چندین ساله ی زیست محیطی انجمن مردمی دارستان برای منطقه ی زاگرس قدردانی و همین طور از فعالان مهار آتش سوزی جنگل ها و مراتع رشته كوه زاگرس و حفاظت از زیستگاه های سمندر لرستانی با نماد سمندر تقدیر به عمل آمد.
طرح كاغذ زباله نیست در جوانرود اجرا شد. به همت دانش آموزان پایه ی ششم دبستان سعادت شهر جوانرود استان كرمانشاه، طرح كاغذ زباله نیست در این مدرسه اجرا شد. این دانش آموزان از شروع سال تحصیلی تاكنون، كاغذهای باطله كلاس خودرا جمع آوری كرده و علاوه بر ترویج این كار فرهنگی در مدرسه، اهتمام در صرفه جویی در مصرف كاغذ باز نموده اند.
جمع آوری زباله توسط دانش آموزان ثلاث باباجانی انجام شد. به همت دانش آموزان و معلمین دوستدار محیط زیست، برنامه پاكسازی اطراف دبستان توحید از زباله در روستای نیرژ سفلی از توابع شهرستان ثلاث باباجانی استان كرمانشاه اجرا شد.
گیاه تیفا در آبگیر یادگار پریشان فارس كاشته شد. به همت انجمن میراث پریشان و همكاری اهالی بومی، تعدادی گیاه تیفا كه به اصطلاح محلی به آن نی لنبان می گویند در آبگیر یادگار پریشان از توابع شهرستان كازرون استان فارس كاشته شد. یادگار پریشان الان زیستگاه تعداد قابل توجهی از پرندگان مهاجر، ماهی و قورباغه ای كه توسط سازندگان در آن رها شده است و هدف انجمن میراث پریشان از كاشت نی لنبان در اطراف این آبگیر، كمك به بهبود وضعیت زیستگاه جانداران مذكور و تصفیه آب بوده كه تاثیر بسزایی در زیست مطلوب آنان دارد.
جلسات آموزش مدارس جامع محیط زیستی در كازرون اجرا شد. به همت كارگروه آموزشی انجمن میراث پریشان در استان فارس، اولین، دومین و سومین جلسه آموزشی مدارس جامع محیط زیستی در دو مرحله با حضور ۸۳ دانش آموز در دبستان های نواندیشان و ۱۳۰ دانش آموز در دبستان میلاد زهرا (س) با محوریت آشنایی با زنجیره غذایی یك اكوسیستم و نقش انسان در از بین بردن تعادل زنجیره غذایی، ساخت ماكت نمادین از یك اكوسیستم، زیبا سازی فضای آموزشگاه و مراحل كاشت و نگهداری گیاه و همین طور نواختن زنگ هوای پاك اجرا شد.
كاشت بادام كوهی و ارژن در پاسارگاد انجام شد. برنامه ۱۸۷ پاكسازان طبیعت فارس با همكاری اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان پاسارگاد و برای سومین بار در سال جاری، به غنی سازی و احیا جنگل به روش كپه كاری با گونه های بومی بادام كوهی و ارژن در نهالستان علی آباد كمین این شهرستان اختصاص یافت. در انتهای این برنامه پاكسازی و فرهنگسازی در منطقه گردشگری طبیعت قصردشت پاسارگاد در استان فارس باز صورت گرفت.
پاكسازی نمادین زباله در زیران استان كرمانشاه انجام شد. به همت انجمن سبز ماپریس جوانرود و با مشاركت دانش آموزان و معلمین مدرسه دارالفنون و دهیاری زیران، مدرسه و محیط این روستا، به منظور نهادینه كردن فرهنگ زیست محیطی در جامعه، از لوث زباله پاكسازی شد.
دانش آموزان جوانرودی كاغذهای باطله را جمع آوری می كنند. دانش آموزان مدرسه مولوی جوانرود استان كرمانشاه كه در مدرسه مبادرت به نصب سطل های مخصوص جهت قرار دادن كاغذهای باطله كرده بودند، در اقدامی شایسته باز در منزل خود سطل هایی را برای این امر تهیه و نصب كردند.
جوانرود استان كرمانشاه به استقبال فصل درختكاری رفت. اعضای انجمن سبز ماپریس جوانرود با كاشت چندین اصله درخت توت در پارك جنگلی این شهر در استان كرمانشاه، به استقبال فصل درختكاری رفتند.
كمینگاه شكارچیان كبك در شهر ثلاث باباجانی تخریب شد. طبیعت دوستان روستاهای ثلاث باباجانی استان كرمانشاه در اقدامی قابل تقدیر به تخریب كمینگاه شكارچیان كبك در كوهستان های این منطقه پرداخته و با این كار از همه شكارچیان خواستند كه به شكار كبك ها اختتام دهند.
دوازدهمین چالش نه به تولید زباله در اسفراین اجرا شد. دوازدهمین گردهمایی چالش نه به تولید زباله به همت انجمن سفیران مهربانی و با همكاری ۳۵۰ نفر از دانش آموز دبستان شهید صدوقی۱، با هدف تفكیك زباله از مبدا و فروش آن به نفع دانش آموزان نیازمند، در شهر اسفراین استان خراسان شمالی اجرا شد.
چالش پاكسازی محله در جوانرود اجرا شد. ساكنین محله توحید در شهر جوانرود استان كرمانشاه علاوه بر پاكسازی هفتگی محل زنگی خود، از دیگر شهروندان دعوت نمودند تا به این چالش پیوسته و برای محیط زیست شهر خود تلاش كنند.
پاكسازی زباله در بوستان مادر شیروان اجرا شد. اعضای گروه طنین پاكبانان شیروان در هفتاد و هشتمین همایش خود و با همكاری شهروندان این شهر در استان خراسان شمالی، بوستان مادر را از زباله و فیلتر سیگار این زباله سمی پاكسازی كردند.
ساخت سرپناه و غذادهی به سگهای ولگرد در جوانرود اجرا شد. اعضای انجمن سبز ماپریس جوانرود در استان كرمانشاه با دیدن چند سگ گرسنه و سرما زده مبادرت به ساخت سرپناهی موقت و غذا دهی به این حیوانات بی پناه كردند و از تمامی مردم و مسئولین شهر خواستند كه با مهربانی و عطوفت با این حیوانات برخورد كرده و مكانی مناسب را برای آنها در نظر بگیرند.
مراسم كاشت نهال به یاد شهدای حادثه تروریستی منطقه سیستان و بلوچستان در مسجد سلیمان اجرا شد. به همت انجمن دوستداران آوای طبیعت و با مشاركت واحد فضای سبز شهرداری به یاد شهدای حادثه تروریستی سیستان بلوچستان تعداد ۱۵۰ اصله نهال در پارك كوهستانی زاگرس منطقه هشت بنگله شهر مسجدسلیمان استان خوزستان كاشته شد. در این برنامه همین طور ۱۰ جلد كتاب محیط زیستی در بین اهالی آن منطقه توزیع شد.
در مسجد سلیمان به یاد بانوی فقید خبرنگار نهال كاشته شد. به همت فعالین محیط زیست با مشاركت اصحاب رسانه و رئیس اداره فرهنگ و ارشاد نهالی به یاد خبرنگار فقید خوزستانی در فرهنگسرای جوان شهرستان مسجد سلیمان استان خوزستان كاشته شد.
دانه پاشی برای پرندگان و نان دادن به حیوانات در زلان اجرا شد. جوانان طبیعت دوست روستای زلان شهرستان جوانرود استان كرمانشاه با دانه ریختن برای پرندگان و نان دادن به حیوانات در این هوای سرد به یاری محیط زیست رفتند. این جوانان به جای در دست داشتن تفنگ و نشانه گرفتن جانوران و پرندگان، بذر محبت را به آنها هدیه دادند.
برنامه آموزشی پیرامون تالابها در خرم آباد اجرا شد. به همت انجمن همیاران طبیعت و با همكاری اداره آموزش پرورش خرم آباد، برنامه جامع آموزشی پیرامون تالاب ها در دبستان دخترانه سما این شهرستان از استان لرستان و به مناسبت روز جهانی تالاب ها اجرا شد.
نمایشگاه كار دستی با مواد بازیافتی در شوشتر اجرا شد. نمایشگاه آثار دستی از وسایل بازیافتی و دورریختی در دبستان امام صادق منطقه شلیلی بزرگ در شهرستان شوشتر استان خوزستان برپا شد. در این برنامه كه به همت انجمن هواداران كارون زلال انجام شد دانش آموزان به مناسبت دهه مبارك فجر نمایشگاهی از آثار و خلاقیت های هنری خودرا كه با وسایل بازیافتی تهیه شده را برپا كردند. علاوه بر این دانش آموزان در آستانه ۲۲ بهمن نمایه های انقلاب اسلامی و پرچم میهن را با ایده های هنری خود طراحی كردند.
جشن ۲۲ بهمن با كاشت نهال در شهر گتوند همراه شد. دانش آموزان دبستان رازی در روستای میان پیلان شهرستان گتوند با برگزاری جشن و كاشت نهال علاوه بر فراگیری مفاهیم محیط زیستی، روز ۲۲ بهمن را پاس داشتند. در این برنامه كه با مشاركت اداره منابع طبیعی گتوند و دبستان رازی در روستای میان پیلان برگزار شد، علاوه بر مسابقه نقاشی و انشاء كه با موضوعیت طبیعت و محیط زیست بود، با اهدای جوایزی از دانش آموزان تقدیر بعمل آمد و همین طور به مناسبت جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی كاشت نهال در ورودی مدرسه انجام گرفت.
بوم گردی و طبیعت گردی در دلوار اجرا شد. به همت انجمن محیط زیست و منابع طبیعی دوستداران طبیعت سعدآباد برنامه بوم گردی و طبیعت گردی در كلوت ها و كوه های مریخی شهر دلوار استان بوشهر اجرا شد.
بارش باران هم مانع بهبهانی ها نشد. ۲۵ نفر از اعضای گروه رفتگران طبیعت بهبهان استان خوزستان، در هوایی بارانی و با شعار همیشگی خود یعنی، «بهبهان شهر بدون زباله» منطقه دره گرمابه در این شهرستان را در یكصد و چهل و ششمین برنامه محیط زیستی خود از زباله پاكسازی كردند.
در آبدانان دانش آموزان دربهای بطری را جمع آوری كردند. به همت انجمن بانوان طبیعت دوست و با مشاركت دانش آموزان دبیرستان غیر دولتی اطهران، جمع آوری درب بطری های پلاستیكی در شهر آبدانان استان ایلام انجام گرفت.
ناجیان نبض زمین آذربایجان غربی امسال هم همانند سالهای گذشته به استقبال عید نوروز و سنت دیرینه این مراسم كه سبز كردن سبزه می باشد رفته اند و بدین منظور، برنامه كاشت دانه مركبات برای سبزه عید نوروز را در مدرسه پیش دبستانی عطیه ارومیه برگزار كردند.
كاشت نهال درخت در جوار شهدای گمنام سروستان انجام شد. به همت گروه عاشقان طبیعت سروستان برنامه كاشت نهال درخت در جوار مطهر شهدای گمنان مومن آباد در شهرستان سروستان استان فارس انجام شد.
برنامه آموزشی دانش آموزان در مدارس اقلید اجرا شد. دانش آموزان مدارس شهید شاه ولی و شهید صابری اقلید، با حضور كارشناسان انجمن همیاران و پاكسازان طبیعت این شهرستان، با مفاهیم كلی محیط زیست و منابع طبیعی و همین طور چگونگی تفكیك زباله، حفاظت از جنگل ها و مراتع آشنا شدند. دانش آموزان مقطع ابتدایی در شهرستان اقلید با همكاری اداره آموزش و پرورش تا آخر سال تحصیلی مفاهیم محیط زیستی را فرا می گیرند.

1397/12/04
14:21:43
5.0 / 5
1536
تگهای خبر: آب , آموزش , باد , پارك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی