صبح امروز انجام شد؛

رونمایی ازسامانه بانك اطلاعات غارهای كشور

رونمایی ازسامانه بانك اطلاعات غارهای كشور به گزارش حیوان خانگی بامداد امروز از سامانه بانك اطلاعات غارهای كشور رونمایی گردید.به گزارش حیوان خانگی به نقل از مهر، این سامانه به نشانی https: //irancave.doe.ir از بامداد امروز فعالیت رسمی خویش را شروع كرد و اطلاعات جامع غارهای كشور از راه این سامانه در اختیار پژوهشگران، غارنوردان و علاقه مندان قرار گرفت.
حمید ظهرابی، معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست درباره این سامانه اظهار داشت: هدف از طریق اندازی این سامانه، تسهیل در مدیریت غارها، گردآوری اطلاعات غارهای كشور در یك سامانه و قرار گرفتن این اطلاعات در دسترس عموم مردم است.
وی اضافه كرد: متاسفانه به علت پراكندگی اطلاعات، تعداد غارهای كشور به صورت كامل مشخص نمی باشد. بعلاوه اطلاعات غارهای شناخته شده هم معمولا ناقص یا پراكنده هستند.
ظهرابی خاطرنشان كرد: ایجاد این بانك اطلاعات از طرفی به شناخت غارهای كشور كمك خواهد نمود و از جانب دیگر، با عنایت به امكانات تعبیه شده در سامانه، امكان گردآوری اطلاعات و اكتشافات جدید درمورد غارها را فراهم خواهد نمود.
همچنین محمد مدادی دبیر كارگروه غارشناسی كشور و طراح این بانك اطلاعاتی اظهار داشت: آیین نامه تدوین شده درباره مدیریت غارها، سازمان حفاظت محیط زیست را موظف به تدوین فرایندی كرده كه غارهای كشف شده و اطلاعات مربوط به آنها ثبت گردد. این سامانه در جهت همین هدف طراحی و تشكیل شده است.
وی افزود: جمع آوری و عرضه داده های جدید درباره غارهایی كه در گذشته به ثبت رسیده اند و همینطور ثبت غارهایی كشف شده، به نام كاشف در این سامانه امكان پذیر است.
مدادی همینطور تصریح كرد: پژوهشگران، غارنوردان و علاقه مندانی كه موفق به كشف غارهای جدید می شوند یا اطلاعاتی جدید از غارهای ثبت شده به دست می آورند، قادر خواهند بود با رجوع به سامانه و دریافت فرم های مربوطه، این اطلاعات را به نام خودشان در این سامانه به ثبت برسانند.
دبیر كارگروه غارشناسی كشور همینطور اظهار داشت: تابحال اطلاعات ۳۵۰ غار در سراسر كشور توسط ادارات كل حفاظت محیط زیست استان ها در این سامانه به ثبت رسیده و در صدد هستیم كه این رقم در انتها سال آینده، به ۱۰۰۰ غار برسد.
غار به صورت عام به حفره های زیر زمینی كه حداقل با یك دهانه به سطح زمین راه داشته باشد، اطلاق می شود. غارها به علت بر خورداری از محیط پویای زمین شناختی، همیشه مورد توجه زمین شناسان بوده اند. نحوه تشكیل غارها، ارتباط آنها با اقلیم و آب و هوای دیرینه، پویایی محیط غارها از نظر زمین شناسی، تنوع كانی شناسی، مطالعه گسل ها و هیدروژئولوژی همچون موضوعات مورد علاقه زمین شناسان در مطالعه غارهاست.
برخلاف تصور عموم، غارها فاقد حیات نیستند، باآنكه از نقطه نظر زیست شناسی در شرایط محیطی حاكم بر غارها انتظار تنوع زیادی نمی رود. تنوع زیستی غارها معمولا شامل گونه هایی از چهار گروه عمده گیاهان، جانوران و قارچ ها و باكتری هاست. از مشهورترین جانوران غارزی در ایران می توان به گونه های متنوعی از خفاش ها، ماهیان كور غار و گونه های از دوزیستان اشاره نمود.
برخی غارهای ایران همانند غار قوری قلعه، غار ماهی كور و غار پراو به علت اهمیت های زمین شناختی و زیست شناختی بعنوان آثار طبیعی-ملی توسط سازمان حفاظت محیط زیست حفاظت می شوند.

1397/12/07
19:41:25
5.0 / 5
1683
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی