فرسایش خاك ۵۶ میلیارد دلار به ایران خسارت می زند

فرسایش خاك ۵۶ میلیارد دلار به ایران خسارت می زند به گزارش حیوان خانگی اظهار نظر كارشناسان مختلف حوزه خاك همچون رئیس انجمن علوم خاك ایران نشان داده است كه روند فرسایش خاك در ایران رو به افزایش است بگونه ای كه فرسایش خاك ۵۶ میلیارد دلار به ایران خسارت می زند.به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، فرسایش خاك یكی از مهمترین معضلات محیط زیستی ایران است كه بنا به قول عیسی كلانتری - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست- ایران به صورت سالانه، ۱۲ تن فرسایش خاك دارد و به همین علت كشور ما در حوزه فرسایش خاك مقام اول را در دنیا داراست.

در این باره میردار هریجانی - معاون دفتر آبخیزداری و حفاظت خاك سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری- هم در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه تشكیل یك سانتیمتر خاك حاصلخیز در كشور می تواند تا ۱۰۰۰ سال طول بكشد، اظهار داشت: فرسایش خاك در كشورهای در حال توسعه در آسیا، آمریكای جنوبی و آفریقا ۳۰ تا ۴۰ تن در هكتار در سال و در كشورهای توسعه یافته اروپا ۷ تا ۱۳ تن است ازاین رو ایران مقام اول فرسایش خاك را ندارد.

در مورد این مورد حسین سعادت - نایب رییس انجمن آبخیزداری ایران- با اشاره به اینكه كشور ما از نظر میزان فرسایش در وضعیت مناسبی قرار ندارد، خاطرنشان كرد: هم اكنون اراضی دیم زار شیبدار وضعیت اسفباری دارند علاوه بر این فرسایش خاك در مراتع هم به اشكال مختلف مشاهده می شود و در مناطق كم تراكم جنگل ها هم فرسایش خاك داریم.

وی با اشاره به اینكه مبحث فرسایش خاك در كشور ما بعنوان یكی از تهدیدات جدی برای محیط زیست به حساب می آید، در یك برنامه رادیویی اظهار نمود: پدیده فرسایش خاك، با عنایت به شرایط توپوگرافی منطقه و نوع بهره برداری از منابع، روند تشدیدی دارد و اقدامات در حال انجام برای كاهش فرسایش بسیار ناچیز است.

نایب رئیس انجمن آبخیزداری ایران با اشاره به تأثیر فرسایش خاك بر محیط زیست اظهار داشت: جابجایی خاك سبب از دست رفتن مواد آلی خاك، كاهش نفوذ، از بین رفتن پوشش گیاهی و كاهش تولید و خشك شدن زمین می شود و در پایین دست هم باعث جاری شدن سیل، آلودگی آب و در نهایت به هم خوردن تعادل هیدرولوژیك رودخانه ها خواهد شد. همه این مسائل به نبود مدیریت و بی برنامگی برمی گردد.

همچنین منوچهر گرجی - استاد دانشگاه تهران و رئیس انجمن علوم خاك ایران - با اشاره به اینكه زمان لازم برای تشكیل یك سانتی متر عمق خاك بسته به شرایط و اقلیم منطقه بین ۵۰ تا هزار سال اعلام شده است، اظهار داشت: در یك مرتبه فرسایش خاك بر اثر سیل ۲۰ سانتیمتر خاك از بین می رود. تحقیقات وزارت كشاورزی آمریكا در سال ۲۰۱۱ نشان داده است كه هر تن فرسایش خاك ۲۸ دلار به این كشور خسارت در زمینه آلودگی هوا، آب، تولید غذا و سلامت می زند. با این حساب، ۵۶ میلیارد دلار خسارت ناشی از مبحث فرسایش خاك به كشور ما وارد می شود.

افزون بر این، محمد فاطمی قمی- معاون دفتر كنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها - با اشاره به علت افزایش سیلاب ها طی سال های اخیر اظهاركرد: زمانی كه بهره برداری و شیوه استفاده از زمین به شكل مناسبی صورت نگیرد، بارش باران به جای تولید و بقا منجر به فرسایش و حركت تركیبات خاك از یك طرف و از سوی دیگر سبب تجمع روان آب ها و خسارات خواهد شد.

وی اضافه كرد: متاسفانه به علت بهره برداری های بی رویه و غیراصولی، شاهد فراوانی سیلاب ها و شدت یافتن خسارات در مناطق مختلف كشور هستیم و میزان خسارت مالی كه سالیانه از جانب سیلاب در كشور ما حادث می شود بالغ بر ۶۰۰ میلیارد تومان است.

مصطفی بیگدلی - معاونت دفتر امور مراتع سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور - با اشاره به اینكه كشور ما خشك و نیمه خشك است و میانگین بارندگی چندین ساله ما ۲۴۰ میلیمتر است كه در ۱۰ سال قبل به ۱۸۰ میلیمتر رسیده است، اظهار داشت: باید تلاش نماییم پوشش گیاهی را در عرصه های مختلف تقویت نماییم تا میزان روان آب ها و فرسایش خاك كمتر شود.

وی با اشاره به تأثیر پوشش گیاهی بر ممانعت از برخورد مستقیم باران به سطح زمین اظهار نمود: مطالعات نشان می دهد اگر پوشش گیاهی را از ۲۰ درصد به ۸۰ درصد افزایش دهیم، میزان هدررفت خاك و هرزآب به كمتر از ۵ درصد خواهد رسید ازاین رو باید در مراتع كشور پوشش گیاهی خودرو را مستقر نماییم تا از بروز سیل جلوگیری نماییم.

بیگدلی با اشاره به اینكه بی توجهی به پوشش گیاهی سبب می شود میزان فرسایش خاك بیشتر شود، اظهار داشت: آمارها نشان داده است طی ۴۰ سال حدود یك میلیارد تن فرسایش خاك داریم و به قول برخی منابع هم اكنون فرسایش خاك از یك میلیارد تن هم گذر كرده است.
1397/12/16
13:15:17
5.0 / 5
1484
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی