سازمان ملل:

میلیون ها نفر در جهان قربانی آلودگی محیط زیست می شوند

میلیون ها نفر در جهان قربانی آلودگی محیط زیست می شوند حیوان خانگی: سازمان ملل متحد با استناد به نتایج یك بررسی مبسوط آگهی داده است كه آلودگی هوا، خاك، آب های زیرزمینی و دریاها سبب مرگ میلیون ها نفر در جهان می شود. این سازمان از دولت ها خواسته است كه بطور جدی جلوی این روند را بگیرند.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، بنا بر تازه ترین گزارش سازمان ملل متحد كه روز گذشته (پنج شنبه) انتشار یافته، آلودگی كره زمین به حدی رسیده است كه سلامتی انسان ها را به شكل روزافزون مورد تهدید قرار می دهد. این گزارش می گوید: یا ما موفق می شویم جلوی ادامه این روند را بگیریم یا میلیون ها نفر در نقاط مختلف جهان همچون آسیا و آفریقا تا نیمه قرن حاضر به مرگ زودرس گرفتار خواهند شد.
در "ششمین گزارش چشم انداز محیط زیست سازمان ملل متحد" آمده است: علت مرگ ۹ میلیون نفر در سال ۲۰۱۵ میلادی آلودگی محیط زیست بوده است.
سازمان ملل متحد از هفت سال پیش گزارشی درباره پیش بینی وضعیت محیط زیست كره زمین می دهد كه با روشی مشابه با پژوهش های كارشناسان شورای تغییرات اقلیمی تهیه می شود.
عنوان گزارش امسال (GEO-6) «محیط زیست سالم، مردم سالم» است؛ عنوانی كه با عنایت به وضعیت محیط زیست در جهان بسیار "خوش بینانه" انتخاب شده برای اینكه در اصل گزارش به این برمی گردد كه تا چه اندازه محیط زیستی آلوده و بیمار، سلامتی انسان ها را به خطر انداخته است.
این گزارش به پنج حوزه اصلی پرداخته كه شامل هوا، تنوع جانوری، آب شرب، اوزون و خاك می شود. پژوهشگران تهیه كننده گزارش می گویند كه آلودگی دو حوزه اول از بقیه بیشتر است. آلودگی هوا و گازهای گلخانه ای هم اكنون بیشترین قربانی را می گیرد و علت بیماری های مختلف و مهاجرت میلیون ها نفر است.

نابودی تنوع جانوری
تنوع جانوری باز از این شرایط به شدت لطمه دیده و به تخریب زیستگاه ها و نابودی بخش قابل توجهی از جانواران مختلف همچون حشرات منجر گردیده است. خساراتی كه بسیار شدیدند اما تاثیر مستقیم آن بر زندگی انسان ها هنوز به اندازه سایر موارد آشكار نشده است.
بنا بر این گزارش از سال ۱۹۷۰ تا سال ۲۰۱۴ نزدیك به ۶۰ درصد مهره داران از بین رفته اند. بسته به زیستگاه های مختلف ۲۵ تا ۴۲ درصد بی مهرگان در معرض خطر نابودی اند.
این گزارش همین طور می افزاید كه مرگ زودهنگام سالانه شش تا هفت میلیون نفر در جهان تنها به خاطر آلودگی هواست. خطرناك ترین آلودگی هم ذرات ریز معلق در هوا بر اثر سوزاندن چوب، زغال، پِهِن و نفت می باشد.
گزارش فوق در عین حال نشان داده است كه در بعضی عرصه ها باز پیشرفت هایی حاصل شده است. همچون در استفاده كم تر از بعضی مواد شیمیایی و تشدید قوانین مربوط به پیشگیری از آلودگی هوا اما این پیشرفت ها بر اثر بدتر شدن وضعیت در سایر حوزه ها خصوصاً در كشورهای در حال توسعه و اقتصادهای نوظهور عملا بی تاثیر بوده اند.
گزارش سازمان ملل اشاره به این نكته دارد كه در فاصله سال های ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۰، تعداد قوانین ملی در كشورهای مختلف برای حفاظت از محیط زیست حدودا پنج برابر شده است. با این وجود انتشار گازهای گلخانه ای باز با وجود تمام تلاش ها برای محدود كردن آن ادامه دارد.

آلودگی اقیانوس ها
این گزارش همین طور به رها شدن سالانه هشت میلیون تن پلاستیك در اقیانوس ها اشاره نموده است. دریاها و اقیانوس ها هم چنین در معرض گرم شدن، اسیدی شدن و صید بی رویه قرار دارند. پروتئین مورد نیاز سه میلیارد و۱۰۰ میلیون نفر در جهان از انواع ماهی ها تامین می شود. قوانین محدود كردن صید ماهی باز در كشورهایی كه نظارت و كنترل درستی بر این عرصه نمی گردد، كاری از پیش نبرده است.
هم چنین كیفیت آب شرب از سال ۱۹۹۰ تا كنون در بیشتر مناطق بدتر شده كه ناشی از ورود میكروب ها، مواد شیمیایی، فلزات سنگین یا آفت كش هاست. از هر سه نفر یك نفر هنوز دسترسی به آب شرب و توالت ندارد. هر سال یك میلیون و ۴۰۰ هزار نفر بر اثر مبتلاشدن به بیماری های قابل پیشگیری مانند اسهال و بیماری های انگلی می میرند.

مقاوم شدن در مقابل آنتی بیوتیك ها
علاوه بر این به سبب استفاده از سموم مختلف در كشاورزی، آبزی پروری و ورود این سموم به فاضلاب ها، مقاومت باكتری ها در مقابل آنتی بیوتیك ها به شدت بالا رفته است. اگر دانشمندان برای این مشكل چاره ای پیدا نكنند، باكتری های مقاوم به آنتی بیوتیك ها می توانند منجر به مرگ خیلی از بیماران مبتلا به بیماری های عفونی شوند. برای پیشگیری از این خطر باید كشورهای بیشتری به فن آوری مدرن تصفیه فاضلاب دستیابی پیدا كنند.
این گزارش سفارش كرده است كه استفاده از آنتی بیوتیك ها برای مداوای انسان و استفاده از آن در كشاورزی تحت كنترل بیشتری قرار گیرد.
به گزارش دویچه وله، هم چنین تاكید گردیده است كه سیاستمداران باید راهی جدید برای توسعه پایدار را انتخاب كنند، برای اینكه هم اكنون جهان در راه دستیابی به اهداف توسعه پایدار سازمان ملل قرار ندارد.
گزارش GEO-6 جامع ترین بررسی محیط زیستی سازمان ملل در هفت سال اخیر است. ۲۵۰ دانشمند و كارشناس از بیشتر از ۷۰ كشور در این زمینه كار می كنند. این برنامه بعنوان قسمتی از پنج روز كنفرانس محیط زیستی سازمان ملل منتشر گردید كه تا امروز (جمعه) در نایروبی جریان داشته است.1397/12/25
12:04:04
5.0 / 5
1843
تگهای خبر: آب , آلودگی , اقلیم , اقیانوس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی