فعالان محیط زیست به مهر خبر دادند

راه اندازی جاده در حریم میانكاله، عیسی كلانتری به دادگاه پاسخ دهد

راه اندازی جاده در حریم میانكاله، عیسی كلانتری به دادگاه پاسخ دهد حیوان خانگی: فعالان محیط زیست می گویند بیل های مكانیكی با تجاوز به حریم تالاب میانكاله ساخت پل یا جاده ای به جزیره آشوراده را شروع كرده اند كه حتی در طرح بحث برانگیز گردشگری آشوراده هم اسمی از آن نبود.یك فعال محیط زیست در گفتگو با خبرنگار مهر از راه اندازی پل از بندر تركمن تا جزیره آشوراده و اعتراض ستاد مردمی نجات آشوراده به «تجاوز به تالاب میانكاله» اطلاع داد.
فرزاد علیزاده اعلام نمود: هر روز خبر جدیدی از استان گلستان و طرح گردشگری آشوراده به گوش می رسد و هنوز واكنش ها به آغاز طرح پر تناقض و غیر شفاف گردشگری در آشوراده ادامه دارد كه از بندر تركمن خبر رسیده مقرر است از بندر مذكور تا جزیره آشوراده پلی راه اندازی شود. عكس: حر منصوری
وی اخطار داد: چند روزی است كه بیل های مكانیكی در حال تجاوز به تالاب میانكاله از جانب موج شكن های بازارچه مرزی بندر تركمن هستند. بیل ها حدود ۸۰۰ متر از حریم تالاب را جاده سنگریز ساخته و همچنان مشغول هستند.
مدیر روابط عمومی ستاد مردمی نجات آشوراده (سمنا) كه از جدی ترین مخالفان طرح گردشگری در جزیره آشوراده است اظهار داشت: ‎گزارش همكاران محلی این ستاد، اخبار فعالان محیط زیست منطقه و تحقیقات سمنا حاكی از این است كه در كمال شگفتی و ناباوری خبر راه اندازی پل صحت دارد كه بعد از تماس با معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست این دفتر قول پیگیری داد و مشخص شد سازمان همیاری شهرداری ها مشغول راه اندازی پل از بندر تركمن به سمت آشوراده است. عكس: حر منصوری
علیزاده تصریح كرد: گفته می شود آقای امیر عبدوس مدیركل سابق محیط زیست استان گلستان كه همین هفته پیش به استان سمنان منتقل شد مجوز راه اندازی این پل را بدون وجود مطالعات ارزیابی محیط زیستی صادر كرده است. در گزارش ارزیابی اثرات محیط زیستی طرح گردشگری آشوراده هم هیچ اشاره ای به ساخت پل نشده است.
وی اضافه كرد: ‎در نهایت دفتر معاونت طبیعی سازمان قول داد كه كار را متوقف و از آنجایی كه مبحث به حریم آبی پناهگاه حیات وحش میانكاله مربوط می شود از اداره كل مازندران در این خصوص توضیح و گزارش بخواهد.

برخی فعالان محیط زیست دیگر اعلام نموده اند عملیات انجام شده برای ساخت پل به بندر تركمن نیست و درواقع زیرسازی جاده ای برای دسترسی به بخش عمیق تالاب است. موضوعی كه در هر حال تجاوز به حریم تالاب است و بدون دریافت مجوز ارزیابی محیط زیستی به هیچ عنوان قانونی نیست.
حر منصوری، دیدبان میانكاله، هم در این باره به خبرنگار مهر اظهار داشت: پنجشنبه هفته گذشته وقتی متوجه مبحث شدم با اداره بهشهر تماس گرفته و در فاصله كمی دو كارشناس بهشهر برای تهیه گزارش به اسكله بندر آمدند. در آخرین گفتگو با رئیس اداره بهشهر گفتند كار به صورت موقت از سوی اداره تعطیل شده است.
وی خاطرنشان كرد: نظارت بر پروژه توسعه گردشگری آشوراده از مازندران به گلستان تنفیذ شده است. دو نماینده از سوی سمنا با بنده تماس گرفتند و از آخرین اتفاقات آگاه شده و در حال پیگیری هستند. آقای ظهرابی معاون طبیعی سازمان هم پس از اطلاع از مبحث خبر دادند كه مبحث را از اداره گلستان پیگیر شده و گزارش خواسته اند. به قول منصوری كارفرمای پروژه احتمالاً همیاری شهرداری های شهر گرگان است.
‎ ستاد مردمی نجات آشوراده چندی قبل از عیسی كلانتری رئیس سازمان محیط زیست و امیر عبدوس مدیركل وقت محیط زیست استان گلستان شكایت كرده بود و مبحث راه اندازی غیر قانونی پل را هم طی نامه ای به بازجو پرونده انتقال داده و خواهان پیگیری قانونی ماجرا شده است.
به گفته علیزاده از آنجایی كه پرونده ویلاسازی غیرمجاز در منطقه حفاظت شده خائیز هم به دادسرای كاركنان دولت ارجاع شده و طبق قانون اتهامات مختلف متهم در یك مرجع قضائی رسیدگی می شود، متهم تمامی این پرونده ها عیسی كلانتری رئیس سازمان محیط زیست است.

1397/12/27
13:42:40
5.0 / 5
2148
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی