معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست مطرح كرد

جای خالی بیمه سیل در كشور، اجاره رودخانه در بعضی شهرها

جای خالی بیمه سیل در كشور، اجاره رودخانه در بعضی شهرها حیوان خانگی: معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست با اشاره به عدم رعایت حریم رودخانه ها و همین طور نهادهادی مسوول در بحث مدیریت رودخانه ها، اظهار داشت: در مشهد رودخانه ای به مدت ۵۰ سال توسط وزارت نیرو به شهرداری اجاره داده می شود و شهرداری ها ضمن حفظ رودخانه ها، بوسیله ساخت و ساز در این مناطق كسب درآمد می كنند!.


به گزارش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، مسعود تجریشی در دومین نشست كرسی های آزاد اندیشی با سوژه مدیریت بحران كه با حضور رئیس سازمان هواشناسی و اكبر نصراللهی استاد مدیریت بحران و رئیس دانشكده ارتباطات و رسانه در دانشگاه آزاد واحد تهران مركز عصر روز گذشته برگزار شد، اظهار داشت: شاید دست اندازی های انسانی موجب وقوع مخاطرات طبیعی همچون سیل اخیر شده باشند. سازمان محیط زیست بعنوان یك دستگاه حاكمیتی، خطرات این دست اندازی ها را هم به مردم و هم به مسؤولان آگهی داده است.
وی با بیان این كه ایران جزو 10 كشور بالای دنیا از لحاظ وقوع بلایای طبیعی است، اظهار داشت: متأسفانه در كشور ما برای مدیریت مخاطره سیل برنامه مشخصی وجود ندارد. همین طور بین دستگاه ها هماهنگی و تقسیم كار وجود ندارد.
معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست با اشاره به این كه نمی توان صرفاً به لحاظ سازه ای به سیل و نحوه كنترل آن نگاه كرد، اظهار داشت: در دهه های اخیر در بعضی كشورها بیمه سیل مطرح گردیده است و از این طریق همه خسارت های ناشی از سیل بر عهده دولت ها نیست. بدین سان كسانی كه در نزدیك رودخانه ها خانه دارند، باید خانه های خود ر ا بیمه كنند. اگر بیمه سیل وجود داشته باشد، حتماً باید حریم رودخانه ها باز رعایت شده باشد.
تجریشی با اشاره به این كه برای مثال در شهری مثل تهران حریم رودخانه ها رعایت نشده است، اظهار داشت: باید ببینیم علت عدم رعایت حریم رودخانه ها ضعف قانونی می باشد یا ضعف نظارتی. واقعیت آن است كه در ساخت و ساز در بستر رودخانه ها همه دستگاه ها شامل اجرایی و نظارتی مقصر هستند. در كشورهایی كه متوجه لزوم حفظ حریم رودخانه ها شدند، قانون و الزامات قانون به درستی اجرا می شود.
وی با اشاره به این كه مسئولیت مدیریت رودخانه ها در بیرون از شهرها برعهده وزارت نیرو است، اظهار داشت: در داخل شهرها رودخانه ها با همكاری وزارت نیرو و شهرداری ها مدیریت می شود. برای مثال در مشهد رودخانه ای به مدت ۵۰ سال توسط وزارت نیرو به شهرداری اجاره داده می شود و شهرداری ها ضمن حفظ رودخانه ها، بوسیله ساخت و ساز در این مناطق كسب درآمد می كنند.
معاون سازمان محیط زیست با تاكید بر این كه بر طبق قانون وزارت نیرو مسئولیت آب را برعهده دارد، اظهار داشت: اگر در راه رودخانه ها آلودگی هایی ایجاد شود، سازمان محیط زیست موظف است آلاینده ها را شناسایی و به قوه قضائیه معرفی نماید.
تجریشی با اشاره به این كه سیل یك مسئله فنی نیست، اظهار داشت: نمی توانیم با مخاطراتی مثل سیل و خشكسالی به صورت سازه ای برخورد نماییم و برای رفع آنها از سازه ها استفاده نمائیم.
وی اشاره كرد: باید با مردم به زبان مشترك برسیم و در مواقع حساس وقوع مخاطرات، بتوانیم با زبان مشترك آنها را حساس و آگاه نماییم تا خسارت های جانی و مالی مخاطرات طبیعی به حداقل برسد. ضعف سازمان هواشناسی و محیط زیست و خیلی از دستگاه های دیگر این است كه نمی توانند حرف های تخصصی را به شكل شفاف و ساده در اختیار مردم قرار دهند. اگر اطلاعات تخصصی را به زبان ساده نمایش دهیم، می تواند تأثیر لازم را داشته باشد.
معاون سازمان محیط زیست اشاره كرد: ۸۶ درصد سد گلستان در هنگام وقوع سل پر بود، مسلماً اگر پیش بینی سیل تنها ۴۸ ساعت پیش از وقوع سیل رخ بدهد، نمی تواند كارگشا باشد؛ چون اگر سدها ۴۸ ساعت پیش از وقوع سیل باز شوند، خودش می تواند موجب ایجاد سیل شود.
تجریشی با تاكید بر افزایش رخدادهای حدی در جهان اظهار داشت: در دو سال قبل در كالیفرنیا با وجود خشكسالی، بارش شدید رخ داد. همین سوژه در اروپا باز تكرار شد و مجموع این موارد توجه دانشمندان را به خود جلب كرد. باید بدانیم كه در آینده در شرایط حدی قرار داریم؛ بطوریكه با وجود خشكسالی های متمادی می توانیم با بارش های سنگین مواجه شویم.
وی افزود: البته اگر مردم به پیش بینی ها اعتماد داشته باشند، می توان خسارت را تا حد زیادی كم كرد.1398/01/22
23:37:37
5.0 / 5
1476
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , رودخانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
حیوان خانگی - خرید و فروش حیوانات خانگی
petiab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت حیوان خانگی محفوظ است (پت یاب)

حیوان خانگی حیوان خانگی

خرید و فروش حیوانات خانگی